Ադրբեջանցի «էկոակտիվիստները» որոշել են ժամանակավոր դադարեցնել բողոքի ակցիան Լաչինի միջանցքում
138 օր շարունակ Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը փակող ադրբեջանցի «էկոակտիվիստների» մի խումբը հրավիրվել է Ադրբեջանի կառավարության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման։ Ըստ ադբեջանական ԶԼՄ-ների, պաշտոնյաները հայտնել են «էկոակտիվիստներին», որ ապրիլի 23-ին պետական սահմանային ծառայության ստորաբաժանումները անցակետ են տեղադրել Հայաստանի հետ սահմանին, «սկզբունքորեն նոր իրավիճակ է ստեղծվել, մասնակիցներին ևս մեկ անգամ առաջարկվել է դադարեցնել ակցիան»։
«Էկոակտիվստները» այդ հանդիպումից հետո հայտարարություն են տարածել, որ որոշվել է 2023 թվականի ապրիլի 28-ին ժամը 18:00-ից ժամանակավորապես դադարեցնել բողոքի ակցիան։
Հիշեցնենք, որ  ապրիլի 23-ին Արցախի տեղեկատվական շտաբն ավելի վաղ հայտնել էր. «Ադրբեջանական կողմը, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020թ. եռակողմ հայտարարության դրույթները և շարունակաբար ապատեղեկատվություն տալով Հայաստանից Արցախ զենքի տեղափոխության վերաբերյալ, քիչ առաջ փակել է Արցախ-Հայաստան սահմանագծին գտնվող Հակարիի կամուրջը, որը գտնվում է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության տիրույթում՝ «Լաչինի միջանցք»-ում»։
Այնուհետև Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը հայտարարել է, որ հսկիչ անցագրային կետ է տեղակայել Լաչին-Ստեփանակերտ ճանապարհին։
Այսինքն, թեև «էկոակտիվիստների» հեռանալուն, Արցախը կշարունակի շրջափակման մեջ մնալ, քանի որ Ադրբեջանը Արցախ-Հայաստան սահմանագծին գտնվող Հակարիի կամուրջի մոտ անցակետ է տեղադրել։
Չորս ամսից ավելի է` Արցախի Հանրապետությունը գտնվում է տոտալ շրջափակման մեջ, իսկ ադրբեջանցի «բնապահպանները», որոնց թվում են Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների գործակալներ, Ապրիլյան պատերազմի մասնակից,...  դարձել են անձեռնմխելի՝ նոր բախման շանտաժով։

Азербайджанские «экоактивисты» приостановят акцию в Лачинском коридоре
Группа азербайджанских «экоактивистов», с 12 декабря 2022 года, на протяжении 138 дней, перекрывших единственную связывающую Республику Арцах (НКР) с Арменией и внешним миром дорогу – Лачинский коридор, сегодня была приглашена на встречу с представителями правительства Азербайджана.
Как пишут азербайджанские СМИ, «экоактивистам» сообщили, что после 23 апреля, когда подразделения Госпрогранслужбы установили в Лачинском коридоре КПП, «возникла принципиально новая ситуация, и участникам акции предложено остановить ее проведение».
После этой встречи «экоактивисты» заявили, что принято решение с 18:00 28 апреля 2023 года временно прекратить акцию.
Напомним, 23 апреля Информационный штаб Республики Арцах (НКР) сообщил: «Азербайджанская сторона, грубо нарушив в очередной раз  положения Трехстороннего заявления 2020 года и регулярно распространяя  дезинформацию о переброске оружия из Армении в Арцах, недавно перекрыла мост Хакари на границе Арцаха и Армении, который находится в Лачинском коридоре - зоне ответственности российских миротворческих сил».
Затем Госпогранслужба Азербайджана сообщила об установке погранично-пропускного пункта в начале дороги Лачин - Степанакерт.
То есть, хоть азербайджанские «экоактивисты» в пятницу вечером и прекратят акцию, Арцах продолжит оставаться в блокаде, поскольку Азербайджан установил КПП у моста Хакари на границе Арцаха и Армении.