Թուրքիայի նախագահական ընտրություններում ընդդիմության միակ թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուն առաջ է անցել երկրի գործող ղեկավար Թայիփ Էրդողանից: «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ Duvar թերթը մեջբերել է Motto and Bulgu Research-ի ապրիլյան հարցման տվյալները, որոնց համաձայն ընտրությունների երկրորդ փուլում ընդդիմադիր քաղաքական գործիչը հաջողության կհասնի։
Թուրքիայի նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները նշանակված են մայիսի 14-ին։ Թեկնածուների վերջնական ցուցակում ընդգրկվել են երկրի գործող ղեկավար, 69-ամյա Էրդողանը որպես «Հանրապետական դաշինքի» թեկնածու, ընդդիմադիր «Ժողովրդական դաշինքի» թեկնածու 74-ամյա Քըլըչդարօղլուն, «Մեմլեքեթ» կուսակցությունը 58-ամյա առաջնորդՄուհարեմ Ինջեն և դաշինքի թեկնածու 55-ամյա Աթա Սինան Օգանը։ Ընտրությունների երկրորդ փուլը կանցկացվի մայիսի 28-ին, եթե թեկնածուներից ոչ մեկը չհավաքի ձայների 50 %-ից ավելին:
Հարցին՝ ո՞ր կուսակցության օգտին կքվեարկեին, եթե ընտրություններն անցկացվեին այս կիրակի, հարցվածների 34,2 %-ը կողմ է արտահայտվել իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությանը (AK Part), 33 %ը ասել է, որ կքվեարկեր ամենամեծի ընդդիմադիր կուսակցութան՝ «Ժողովրդական Հանրապետական կուսակցություն» (CHP) օգտին.
Պատասխանելով հարցին , թե ո՞ր թեկնածուի օգտին կքվեարկեին նախագահական ընտրություններում, եթե ընտրություններն անցկացվեին այս կիրակի՝ Քըլըչդարօղլուի անունը տվել են հարցվածների 49,5%-ը՝ Էրդողանին աջակցել է հարցվածների 41,5%-ը։
Եթե ընտրություններն անցնեն երկրորդ փուլ, ապա հարցվածների նախապատվությունները, ըստ հարցման, եղել են հետևյալը՝ Քըլըչդարօղլու՝ 51,4%, Էրդողան՝ 40,9%։ Չկողմնորոշվածները կազմում են 4.2%, չի քվեարկի 3.4%-ը.

Перед выборами президента в Турции кандидат от оппозиции Кылычдароглу опережает Эрдогана
Единый кандидат от оппозиции на выборах президента Турции Кемаль Кылычдароглу опережает действующего главу государства Тайипа Эрдогана, приводит газета Duvar данные апрельского опроса Motto и Bulgu Research, согласно которым оппозиционный политик добьется успеха и в случае второго тура выборов.
Как передает РИА Новости, президентские и парламентские выборы в Турции запланированы на 14 мая. В итоговый список кандидатов вошли действующий глава государства, 69-летний Эрдоган как кандидат от "Республиканского альянса", кандидат от оппозиционного "Народного альянса" 74-летний Кылычдароглу, а также лидер партии Memleket 58-летний Мухаррем Индже и 55-летний кандидат от альянса Ata Синан Оган. Второй тур выборов, если ни один из кандидатов, не наберет более 50 процентов голосов, состоится 28 мая.
На вопрос: "За какую партию вы бы проголосовали, если бы выборы состоялись в это воскресенье?", 34,2% опрошенных высказались в пользу правящей Партии справедливости и развития (AK Parti), 33% сказали, что будут голосовать за крупнейшую оппозиционную Народно-республиканскую партию (СНР).
Отвечая на вопрос "За какого кандидата вы бы проголосовали на президентских выборах, если бы выборы состоялись в это воскресенье?", 49,5% опрошенных назвали Кылычдароглу, Эрдогана поддержали 41,5% респондентов.
В случае, если выборы перейдут во во второй тур, предпочтения респондентов, по данным опроса, были следующими: Кылычдароглу - 51,4%, Эрдоган - 40,9%. Неопределившиеся составляют 4,2%, не будут голосовать 3,4%.
Опрос проводился по телефону в 26 провинциях, было опрошено 2400 человек, погрешность результатов составила 2%.