Մենք չենք կարող թույլ տալ այն միակողմանի քայլերը, որոնք կատարվում են Ադրբեջանի կողմից. Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար
15:32 28/04/2023
«Ֆրանսիան իր լիակատար աջակցությունն է ցուցաբերում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններին», - Երևանում Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարեց Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան:
Նա նշեց, որ Ֆրանսիան դա անում է ԵՄ-ի, ԱՄՆ-ի կողքին, բնականաբար, կապ պահպանելով ԵԱՀԿ-ի և ՄԱԿ-ի հետ, որոնք կարող են օգտակար դեր խաղալ այս գործընթացում։
«Խաղաղության ճանապարհը դժվար է գտնել, հաճախ երկար, բայց ասում եմ Երևանում, ինչպես ասել եմ Բաքվում, դա միակ ճանապարհն է, որ հնարավորություն կտա արդար և կայուն խաղաղության հասնել, նոր հեռանկարներ ստեղծել երկու երկրների ապագայի և երկու երկրների բնակչությունների համար», - նշեց Կոլոննան։
Նա ասաց, թե տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը նշանակում է հրաժարվել ցանկացած ուժային գործողությունից։
«Ես դա ասել եմ նաև Բաքվում, կրկնում եմ այստեղ՝ադրբեջանական ուժերի առաջխաղացումների հանդիման մենք չենք կարող թույլ տալ մի երկրի տարածքային ամբողջականությունը չհարգել։
Հակառակ պարագայում ևս նույնը կասեինք, եթե դուք առաջխաղացումներ ունենայիք Ադրբեջանի տարածքում։ Միջազգային իրավունքը պետք է հարգվի և դա միակ ճանապարհն է, որպեսզի երկու կողմերն էլ առաջ գնան։ Ուստի մենք չենք կարող թույլ տալ այն միակողմանի քայլերը, որոնք կատարվում են Ադրբեջանի կողմից»,- նշեց Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար։
Նա նաև ասաց, որ Լաչինի միջանցքում անցակետ հաստատելու երևույթը հակասում է 2 երկրների միջև զինադադարի համաձայնություններին, և եթե Ադրբեջանը որոշ մտահոգություններ կամ պահանջներ ունի հոսքերի թափանցիկության վերաբերյալ, կան մի շարք այլ միջոցներ այդ հարցին մոտենալու համար և ոչ միակողմանի քայլերով։
«Մենք շարունակում ենք կոչ անել վերականգնել անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ համաձայն 2 կողմերի ստանձնած պարտավորությունների և Միջազգային արդարադատության դատարանի վճռի։ Այդ շրջափակումն արդեն մի քանի ամիս է տևում, և դա ընդունելի չէ, այն չի համապատասխանում միջազգային իրավունքի հանձնառություններին, մարդասիրական ճգնաժամի ռիսկ է ստեղծում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար։
Մենք ցանկանում ենք, որ բանակցություններ վարվեն Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքերի ու երաշխիքների շուրջ։
ԼՂ բնակչությունը պետք է կարողանա շարունակել ապրել խաղաղության մեջ, անվտանգության մեջ, իր մշակույթի և իր ավանդույթների հարգանքով։ Ես դա նաև Ազգային ժողովում եմ ասել, ես վստահեցնում եմ, պարոն նախարար, որ մենք դա ասում ենք ոչ միայն ձեզ, այլ նաև այլոց և մասնավորապես  ադրբեջանական կողմին»,- ասաց Կ. Կոլոննան։

Глава МИД Франции К.Колонна: Мы не можем допустить односторонних шагов, которые предпринимаются Азербайджаном
16:19 28/04/2023
«Франция выражает полноценную поддержку переговорам между Арменией и Азербайджаном», – заявила министр иностранных дел Франции Катрин Колонна на совместной пресс-конференции с Араратом Мирзояном в Ереване.
По ее словам, Франция оказывает поддержку наряду с ЕС и США, поддерживая постоянную связь с ОБСЕ и ООН, которые могут сыграть полезную роль в данном процессе.
«Нелегко найти путь к миру, часто он долог, но в Ереване я говорю то же, что сказала в Баку: это единственный путь, который позволит достичь справедливого и прочного мира, создать новые перспективы для будущего и населения обеих стран», – указала Колонна.
По ее словам, уважение территориальной целостности означает отказ от любых силовых методов.
«Сказанное в Баку повторяю в Ереване: продвижение азербайджанских сил – недопустимо, поскольку это неуважение территориальной целостности другой страны.
Наша позиция была бы идентичной и в противном случае – в случае вашего продвижения на территорию Азербайджана. Международное право должно уважаться, и это единственный путь, чтобы обе стороны добились прогресса. Посему мы не можем допустить односторонних шагов, которые предпринимаются Азербайджаном», – сказала глава МИД Франции.
Как она указала, установка Азербайджаном контрольно-пропускного пункта в Лачинском коридоре противоречит достигнутым Ереваном и Баку договоренностям о прекращении огня, и если у Азербайджана есть какие-то опасения или требования относительно прозрачности потоков, то есть ряд других способов подойти к этому вопросу, но не односторонние шаги.
«Мы по-прежнему призываем к восстановлению беспрепятственного движения по Лачинскому коридору – в соответствии с приянтыми сторонами обязательствами и решением Международного суда ООН. Эта блокада продолжается уже несколько месяцев, и она неприемлема, не соответствует нормам международного права, создает риск гуманитарного кризиса для населения Нагорного Карабаха.
Мы хотим, чтобы велись переговоры вокруг правах и гарантий для населения Нагорного Карабаха.
Население Нагорного Карабаха должно иметь возможность и дальше жить в мире, в безопасности, с уважением к своей культуре и традициям. Я это говорила и в Национальном Собрании, уверяю вас, г-ин министр, что мы говорим это не только вам, но и другим, в частности – азербайджанской стороне», – подчеркнула Катрин Колонна.