Հայաստանն առաջարկում է ավելացնել ԵՄ դիտորդական առաքելության կարողությունները
«Դիտորդների թվաքանակը բավարար չէ Հայաստանի՝ Ադրբեջանի հետ միջազգային սահմաններին մոնիթորինգ իրականացնելու համար»,- Ջերմուկում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Նա նշեց, որ Երևանն առաջարկում է ընդլայնել Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության կարողությունները։
«Մեր բոլոր գործընկերներին առաջարկում ենք, որպեսզի ավելացնեն թե մարդկանց թվաքանակը, թե նաև այլ կարողություններ, որպեսզի դիտորդները կարողանան ավելի պատշաճ դիտարկում իրականացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին»,- ասաց Ա. Գրիգորյանը։
Հարցին՝ Ադրբեջանն ասում է, որ 40 օրից ավելի Հայաստանը չի փոխանցում խաղաղության պայմանագրի իր առաջարկները, ի՞նչ փուլում են աշխատանքները, ԱԽ քարտուղարը պատասխանց. «Ադրբեջանը ևս ուշացրել էր։ Դա շատ նորմալ է։ Մոտ շրջանում սպասվում են բանակցություններ, քնարկումներ են ընթանում։ Մենք չենք փոխանցել մեկ պատճառով, քանի որ նախատեսվում է բանակցություններ։ Կարծում եմ՝ Ադրբեջանն անտեղի, ոչ կարևոր հարցերի շուրջ ընդամենը միջազգային հանրության ուշադրությունը այլ կարևոր հարցերից շեղելու քաղաքականություն է վարում»։

Armenia proposes to enhance capacity of EU monitoring mission
Armenia calls for enhancing the capacity of the EU monitoring mission in the country, Secretary of the Security Council Armen Grigoryan said on Friday.
The security chief claims the number of EU observers is insufficient for monitoring Armenia’s international border with Azerbaijan.
“We propose all our partners to increase both the number of its personnel and other capacities in order for the observers to be able to carry out monitoring more effectively,” Grigoryan told reporters in the spa town of Jermuk.
The European Union officially launched a civilian mission in Armenia in February to ensure stability in areas bordering Azerbaijan. The staff numbers approximately 100 in total, including around 50 unarmed observers.
The objectives of the mission are “to contribute to stability in the border areas of Armenia, build confidence and human security in conflict-affected areas, and ensure an environment conducive to the normalization efforts between Armenia and Azerbaijan supported by the EU.”