Հայաստանն առաջարկում է ավելացնել ԵՄ դիտորդական առաքելության կարողությունները
«Դիտորդների թվաքանակը բավարար չէ Հայաստանի՝ Ադրբեջանի հետ միջազգային սահմաններին մոնիթորինգ իրականացնելու համար»,- Ջերմուկում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Նա նշեց, որ Երևանն առաջարկում է ընդլայնել Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության կարողությունները։
«Մեր բոլոր գործընկերներին առաջարկում ենք, որպեսզի ավելացնեն թե մարդկանց թվաքանակը, թե նաև այլ կարողություններ, որպեսզի դիտորդները կարողանան ավելի պատշաճ դիտարկում իրականացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին»,- ասաց Ա. Գրիգորյանը։
Հարցին՝ Ադրբեջանն ասում է, որ 40 օրից ավելի Հայաստանը չի փոխանցում խաղաղության պայմանագրի իր առաջարկները, ի՞նչ փուլում են աշխատանքները, ԱԽ քարտուղարը պատասխանց. «Ադրբեջանը ևս ուշացրել էր։ Դա շատ նորմալ է։ Մոտ շրջանում սպասվում են բանակցություններ, քնարկումներ են ընթանում։ Մենք չենք փոխանցել մեկ պատճառով, քանի որ նախատեսվում է բանակցություններ։ Կարծում եմ՝ Ադրբեջանն անտեղի, ոչ կարևոր հարցերի շուրջ ընդամենը միջազգային հանրության ուշադրությունը այլ կարևոր հարցերից շեղելու քաղաքականություն է վարում»։

«Численности наблюдателей недостаточно для мониторинга международных границ Армении и Азербайджана», – заявил в беседе с журналистами секретарь Совбеза РА Армен Григорян, который находится сейчас в Джермуке.
Он отметил, что Ереван предлагает расширить возможности наблюдательной миссии ЕС в Армении.
«Всем нашим коллегам предлагаем увеличить как численность наблюдателей, так и другие возможности миссии, чтобы наблюдатели могли осуществлять мониторинг на границе Армении и Азербайджана на более надлежащем уровне», – отметил А. Григорян.
На вопрос, что в Азербайджане заявили, что Армения свыше 40 дней не передает свои предложения по мирному соглашению, на каком этапе находятся работы, секретарь Совбеза ответил:
«Азербайджан тоже опоздал. Это нормально. В ближайший период ожидаются переговоры, ведутся обсуждения. Мы не передали только по одной причине, поскольку планируются переговоры. Полагаю, Азербайджан ведет политику по отвлечению внимания международного сообщества от других важных вопросов».