Կառավարության փայ մտնելը՝ ԶՊՄԿ-ի հարկերի 56% նվազման պատճառ
Օրերս ՊԵԿ-ը հրապարակեց 2023 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՀ 1000 խոշոր հարկատուների՝ բյուջե վճարած հարկերի չափը: Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը (ԶՊՄԿ) 2023 թ. հունվար-մարտ ամիսներին բյուջե է վճարել 15.49 մլրդ դրամ հարկ։  2022թ. համադրելի ցուցանիշի՝ 35.4 մրդ դրամի համեմատ՝ 19.96 միլիարդով կամ 56.31%-ով պակաս։
Այս ցուցանիշի պատճառները պարզաբանելու համար Panorama.am-ը դիմեց Tvyal.com հարթակի ղեկավար, ՀՊՏՀ դոցենտ, տնտեսագետ Աղասի Թավադյանին:
Panorama.am-Պարո՛ն Թավադյան, ինչպե՞ս կբացատրեք Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 2023 թ. հունվար-մարտ ամիսներին բյուջե մուծումների կտրուկ նվազումը:
Ա. Թավադյան-Պետք է հասկանալ, որ 2022 թվականին ունեինք Զանգեզուրի պղնձամոլիբդնեային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) հարկերի կտրուկ աճ: Եթե 2022 թ. համեմատենք 2021 թ.-ի հետ, ապա կտեսնենք, որ կոմբինատի հարկերն աճեցին մոտ 3 անգամ՝ 48.8 մլրդ դրամից հասնելով մինչև 143.9 մլրդ դրամ: Աճեցին ոչ միայն ԶՊՄԿ-ի հարկերն, այլև Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի հարկերը՝ մոտ 5 անգամ:
Սա պայմանավորված էր նրանով, որ 2021 թվականի նոյեմբերի 4-ից մինչև 2023 թվականի հունվարի 1-ը կառավարությունը կիրառել է հում հանքաքարի արտահանման տուրք՝ 1 տոննայի հաշվով՝ 160 հազար դրամ՝ բացառությամբ ԵԱՏՄ երկրների: Ուժի մեջ էր մտել նաև մոլիբդենի խտանյութի արտահանման տուրքը՝ մեկ տոննայի դիմաց 800 հազար դրամի չափով: Եթե հաշվի առնենք, որ 2022 թվականին այդ Ժամանակահատվածում արտահանվել է 478 հազար տոննա պղնձի հանքաքար և խտանյութ և 9.6 հազար տոննա մոլիբդենի խտանյութ, ապա ընդհանուր տուրքի վճարը կազմել է մոտ 90 մլրդ դրամ, որը 2022 թվականի բյուջեից ընդհանուր հարկային մուտքերի մոտ 5-6 % է:
Այս տուրքով պայմանավորված 2022 թվականին ընդհանրապես չի եղել հանքաքարի և խտանյութի արտահանման ծավալների աճ: Եթե նախորդ տարիների ընթացքում բավականին մեծ տեմպերով աճ էր տեղի ունեցել, որին նպաստել է նաև պղնձի համաշխարհային գների կրկնակի աճը, ապա 2022 թվականին ընդհնարապես աճ տեղի չի ունեցել:
2022 թվականին տեսել ենք նաև մոլիբդենի արտահանում դեպի ՌԴ, քանի որ այն հանվել էր տուրքի ցանկից ու նաև տեսել ենք վերամշակված պղնձի արտահանում, որը շատ հետաքրքիր է, քանի որ զտված պղնձի չմշակված ձուլվածքների արտահանում Հայաստանում չկար մինչև այդ պահը:
Panorama.am-Ինչո՞ւ հանվեց հում հանքաքարի արտահանման տուրքը:
Ա.Թավադյան-Դրա պատճառն ավելի շատ քաղաքական է, քանի որ այս տուրքով ԶՊՄԿ-ն իր բաժնետոմսերի սկսզբից 15 %-ը, այնուհետև 6,8%-ը, ընդհանուր մոտ 23%-ն ընծայեց կառավարությանը: Այսինքը՝ ՀՀ կառավարությանը պատկանում է ԶՊՄԿ-ի մոտ ¼-ը, որից հետո նոր այս տուրքը հանվեց: Այդ պատճառով էլ մենք տեսնում ենք 2022 թվականին ԶՊՄԿ-ի հարկերի եռակի ավելացում և 2023 թվականի առաջին եռամսյակի իջեցում:
Panorama.am-ի կողմից էլ հիշեցնենք, որ կառավարության վերջին նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, թե 2022թ.-ին ռեկորդային հարկեր են հավաքագրվել՝ պայմանավորված ավելացված արժեքի հարկով: Պարզվում է, որ 2022 թվականի հարկային մուտքերի 21.4 % ռեկորդային աճը պայմանավորված էր նաև ԶՊՄԿ-ի տուրքերի մեծացմամբ: Հետևաբար՝ 2023 թվականի նույնքան մեծ տեմպերով աճ չենք կարող ակնկալել, ինչ 2022 թվականին:

В чем причина сокращения налогов ЗММК? Ответил Агаси Тавадян
На днях Комитет государственных доходов (КГД) Армении обнародовал размер уплаченных налогов со стороны 1000 крупных налогоплательщиков РА в бюджет за первый квартал 2023 года. Согласно данным, Зангезурский медно-молибденовый комбинат (ЗММК) за январь-март 2023 года выплатил налоги в размере 15,49 млрд драмов. По сравнению с аналогичным показателем 2022 года, который составил 35.4 млрд драмов, меньше на 19.96 млрд драмов или 56.31%.
Корреспондент Panorama.am обратился к руководителю платформы Tvyal.com, доценту Государственного экономического университета Армении Агаси Тавадян для уточнения причин зафиксированного показателя.
Panorama.am: Как вы объясните резкое снижение налоговых поступлений в бюджет ЗММК за январь-март 2023 года?
А. Тавадян: Следует понять для начала, что в 2022 году был зафиксирован резкий рост налоговых поступлений со стороны ЗММК. Если сравнить показатели 2022 года с 2021 годом, то увидим, что налоговые поступления выросли примерно в три раза – с 48.8 млрд драмов достигли 143.9 млрд драмов. Выросли не только налоги ЗММК, но и Агаракского медно-молибденового комбината – примерно в 5 раз.
Это обусловлено тем, что с 4 ноября 2021 года до 1 января 2023 года правительство РА применяло экспортную пошлину на сырую руду – в размере 160 тысяч драмов за тонну, за исключением стран ЕАЭС. Вступила в силу также пошлина на экспорт молибденового концентрата – в размере 800 тысяч драмов на 1 тонну. Если учитывать, что в этот период было экспортировано 478 тыс. тонн медной руды и концентрата, а также 9,6 тыс. тонн молибденового концентрата, то общая сумма пошлины составила около 90 млрд драмов, что составляет около 5-6% от общей суммы налоговых поступлений в бюджет за 2022 год.
В связи с этой пошлиной в 2022 году не было зафиксировано роста объемов экспорта руды и концентрата. Если в прошлые годы были зафиксированы достаточно большие темпы роста, чему поспособствовал двукратный рост мировых цен на медь, то в 2022 году рост и вовсе не зафиксирован.
В 2022 году был зафиксирован экспорт молибдена в РФ, поскольку он был исключен из списка пошлин, также зафиксирован экспорт переработанной меди, что примечательно, поскольку до этого в Армении не производился экспорт рафинированной необработанной меди в слитках.
Panorama.am: Почему отменили экспортную пошлину на сырую руду?
А. Тавадян: Причина этого больше политическая, поскольку этой пошлиной ЗММК сначала передал правительству Армении 15%, затем ещё 6.8% (в общей сложности 23%). Иными словами, правительству РА принадлежит примерно ¼ ЗММК, после этого и была отменена пошлина. По этой причине мы видим увеличение налоговой ставки ЗММК втрое за 2022 год и снижение в первом квартале 2023 года.
Со стороны Panorama.am напомним, что на последнем заседании правительства РА премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в 2022 году зафиксированы рекорды по сбору налогов за счет налога на добавленную стоимость. Выяснилось, что рекордный рост налоговых поступлений в 2022 году на 21,4% произошел ещё и за счет увеличения налогов ЗММК. Следовательно, не можем ожидать в 2023 году роста большими темпами, как в 2022 году.