Կառավարության փայ մտնելը՝ ԶՊՄԿ-ի հարկերի 56% նվազման պատճառ
Օրերս ՊԵԿ-ը հրապարակեց 2023 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՀ 1000 խոշոր հարկատուների՝ բյուջե վճարած հարկերի չափը: Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը (ԶՊՄԿ) 2023 թ. հունվար-մարտ ամիսներին բյուջե է վճարել 15.49 մլրդ դրամ հարկ։  2022թ. համադրելի ցուցանիշի՝ 35.4 մրդ դրամի համեմատ՝ 19.96 միլիարդով կամ 56.31%-ով պակաս։
Այս ցուցանիշի պատճառները պարզաբանելու համար Panorama.am-ը դիմեց Tvyal.com հարթակի ղեկավար, ՀՊՏՀ դոցենտ, տնտեսագետ Աղասի Թավադյանին:
Panorama.am-Պարո՛ն Թավադյան, ինչպե՞ս կբացատրեք Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 2023 թ. հունվար-մարտ ամիսներին բյուջե մուծումների կտրուկ նվազումը:
Ա. Թավադյան-Պետք է հասկանալ, որ 2022 թվականին ունեինք Զանգեզուրի պղնձամոլիբդնեային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) հարկերի կտրուկ աճ: Եթե 2022 թ. համեմատենք 2021 թ.-ի հետ, ապա կտեսնենք, որ կոմբինատի հարկերն աճեցին մոտ 3 անգամ՝ 48.8 մլրդ դրամից հասնելով մինչև 143.9 մլրդ դրամ: Աճեցին ոչ միայն ԶՊՄԿ-ի հարկերն, այլև Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի հարկերը՝ մոտ 5 անգամ:
Սա պայմանավորված էր նրանով, որ 2021 թվականի նոյեմբերի 4-ից մինչև 2023 թվականի հունվարի 1-ը կառավարությունը կիրառել է հում հանքաքարի արտահանման տուրք՝ 1 տոննայի հաշվով՝ 160 հազար դրամ՝ բացառությամբ ԵԱՏՄ երկրների: Ուժի մեջ էր մտել նաև մոլիբդենի խտանյութի արտահանման տուրքը՝ մեկ տոննայի դիմաց 800 հազար դրամի չափով: Եթե հաշվի առնենք, որ 2022 թվականին այդ Ժամանակահատվածում արտահանվել է 478 հազար տոննա պղնձի հանքաքար և խտանյութ և 9.6 հազար տոննա մոլիբդենի խտանյութ, ապա ընդհանուր տուրքի վճարը կազմել է մոտ 90 մլրդ դրամ, որը 2022 թվականի բյուջեից ընդհանուր հարկային մուտքերի մոտ 5-6 % է:
Այս տուրքով պայմանավորված 2022 թվականին ընդհանրապես չի եղել հանքաքարի և խտանյութի արտահանման ծավալների աճ: Եթե նախորդ տարիների ընթացքում բավականին մեծ տեմպերով աճ էր տեղի ունեցել, որին նպաստել է նաև պղնձի համաշխարհային գների կրկնակի աճը, ապա 2022 թվականին ընդհնարապես աճ տեղի չի ունեցել:
2022 թվականին տեսել ենք նաև մոլիբդենի արտահանում դեպի ՌԴ, քանի որ այն հանվել էր տուրքի ցանկից ու նաև տեսել ենք վերամշակված պղնձի արտահանում, որը շատ հետաքրքիր է, քանի որ զտված պղնձի չմշակված ձուլվածքների արտահանում Հայաստանում չկար մինչև այդ պահը:
Panorama.am-Ինչո՞ւ հանվեց հում հանքաքարի արտահանման տուրքը:
Ա.Թավադյան-Դրա պատճառն ավելի շատ քաղաքական է, քանի որ այս տուրքով ԶՊՄԿ-ն իր բաժնետոմսերի սկսզբից 15 %-ը, այնուհետև 6,8%-ը, ընդհանուր մոտ 23%-ն ընծայեց կառավարությանը: Այսինքը՝ ՀՀ կառավարությանը պատկանում է ԶՊՄԿ-ի մոտ ¼-ը, որից հետո նոր այս տուրքը հանվեց: Այդ պատճառով էլ մենք տեսնում ենք 2022 թվականին ԶՊՄԿ-ի հարկերի եռակի ավելացում և 2023 թվականի առաջին եռամսյակի իջեցում:
Panorama.am-ի կողմից էլ հիշեցնենք, որ կառավարության վերջին նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, թե 2022թ.-ին ռեկորդային հարկեր են հավաքագրվել՝ պայմանավորված ավելացված արժեքի հարկով: Պարզվում է, որ 2022 թվականի հարկային մուտքերի 21.4 % ռեկորդային աճը պայմանավորված էր նաև ԶՊՄԿ-ի տուրքերի մեծացմամբ: Հետևաբար՝ 2023 թվականի նույնքան մեծ տեմպերով աճ չենք կարող ակնկալել, ինչ 2022 թվականին:

Economist explains sharp decline in taxes paid by ZCMC this year
Armenia's State Revenue Committee (SRC) on Thursday unveiled the amount of taxes paid by the country’s 1000 largest taxpayers in the first quarter of 2023. According to the data, the Zangezur Copper Molybdenum Combine (ZCMC) paid 15.49 billion drams in taxes in January-March 2023, down by 19.96 billion drams or 56.31% from the taxes paid in 2022 which amounted to 35.4 billion drams.
Panorama.am talked to the head of Tvyal.com platform, Associate Professor at the Armenian State University of Economy Aghasi Tavadyan to find out the reasons for the sharp decline in tax payments.
Panorama.am: How would you explain the dramatic decline in taxes paid by ZCMC to the state budget in January-March 2023?
Aghasi Tavadyan: We should understand first of all that the taxes paid by ZCMC hiked in 2022. The figures of 2021 and 2022 reveal that the ZCMC’s tax payments increased about threefold, from 48.8 billion drams to 143.9 billion drams. Not only did the taxes of ZCMC, but also those of Agarak Copper Molybdenum Combine grew by about 5 times.
This is attributed to the fact that from November 4, 2021 to January 1, 2023, the Armenian government imposed an export duty of 160,000 drams per ton of raw ore, except for the EAEU countries. The export duty of 800,000 drams for molybdenum concentrate also came into force. Taking into account that 478,000 tons of copper ore and concentrate, as well as 9,600 tons of molybdenum concentrate were exported from Armenia during that period, the taxes paid totaled to 90 billion drams, which amounted to about 5-6% of the country’s total tax revenues in 2022.
No increase in the exports of ore and concentrate was registered in 2022 due to this duty. While in previous years there was a rather high growth rate, which was facilitated by a twofold increase in global copper prices, there was no growth at all in 2022.
In 2022, molybdenum exports to the Russian Federation were recorded as it was excluded from the list of duties. Exports of processed copper were also recorded, which is remarkable, as previously Armenia did not export refined unprocessed copper bars to other countries.
Panorama.am: Why was the export duty on crude ore lifted?
Aghasi Tavadyan: The move was more politically motivated, since ZCMC first granted 15% of its stake, then another 6.8% (overall 23%) to the Armenian government under this duty. In other words, the Armenian government gained about a quarter of ZCMC’s stake and after that the duty was lifted. That’s why the taxes paid by ZCMC tripled in 2022 and decreased in the first quarter of 2023.
Incidentally, at the latest government meeting, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that Armenia’s tax collections surged due to value added tax in 2022. It turned out that the record increase of 21.4% in tax revenues was also conditioned by an increase in taxes paid by ZCMC. Consequently, such a growth cannot be expected in 2023.