Ադրբեջանական կողմը 14 ժամ շարունակ Շուշիի մոտ կանգնեցրել է հումանիտար բեռներ մատակարարող խաղաղապահների մեքենաները
12:35 29/04/2023
Երեկ մոտ ժամը 21:00-ից մինչև այսօր մոտ 11:10-ը Ադրբեջանի ուժային մարմինները Շուշիի մոտ արգելափակել են Հայաստանից Արցախ հումանիտար բեռ մատակարարող ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մեքենաների տեղաշարժը՝ շուրջ 14 ժամ նրանց կանգնեցնելով ճանապարհին:
Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնում են, որ քիչ առաջ, խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության և ադրբեջանական կողմի բանակցությունների արդյունքում մեքենաների շարժը թույլատրվել է և նրանք շարժվել են դեպի Ստեփանակերտ: Բեռնատարների մեջ եղել են հիմնականում սննդամթերք և կենցաղային պարագաներ, որոնք սահմանված կարգով բեռնվել են Հայաստանի Հանրապետության Գորիս քաղաքում՝ շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի ժողովրդի առաջին անհրաժեշտության կարիքները հոգալու նպատակով:
Փաստորեն, Արցախի շրջափակումը շարունակվում է երկու կետում՝ Հակարիի կամրջի մոտ ապրիլի 23-ին տեղադրված անցակետով և Շուշիի մոտ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից արգելափակված հատվածով, որտեղ երեկ Ադրբեջանի կառավարության քաղաքացիական հագուստով գործակալներին արդեն բացեիբաց փոխարինել են ուժային մարմինների աշխատակիցները:
Սա վկայում է այն մասին, որ չնայած 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ և այլ միջազգային փաստաթղթերով ստանձնած պարտավորություններին, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանն ու միջազգային հանրության բազմաթիվ հորդորներին, Ադրբեջանը օր-օրի խորացնում է Արցախի ժողովրդի շրջափակումը և սրում անվտանգային ու հումանիտար իրավիճակը:

Azerbaijan stopped peacekeepers' vehicles delivering humanitarian cargo to Artsakh for 14 hours
Azerbaijan’s security forces blocked the movement of the vehicles of the Russian peacekeeping troops delivering humanitarian goods from Armenia to Artsakh on Friday, stopping them on the road near Shushi for about 14 hours, the Artsakh InfoCenter said on Saturday.
“A short while ago, as a result of negotiations between the command of the peacekeeping troops and the Azerbaijani side, the movement of vehicles was allowed and they moved to Stepanakert,” it said in a statement.
The trucks carried mainly food and household items, which were loaded in the Armenian town of Goris in order to meet the basic needs of the people of Artsakh under blockade, the authorities said.
“In fact, the blockade of Artsakh continues at two points: the check point established near the Hakari bridge on April 23 and the side blocked since December 12, 2022 near Shushi on December 12, 2022, where yesterday the agents in civilian clothes of the government of Azerbaijan were already openly replaced by law enforcement officers.
“This proves that despite the obligations assumed by the tripartite declaration of November 9, 2020 and other international documents, as well as the decision of the International Court of Justice of the United Nations and the numerous urgings of the international community, Azerbaijan is deepening the blockade of the people of Artsakh and worsening the security and humanitarian situation day by day,” reads the statement.