«Պետության անվտանգության ապահովումը պետք է լինի  արժանապատիվ մոտեցումներով, այլ ոչ թե՝ «միջազգային հանրությունը, խաղաղապահները, դիտորդները»
11:17 01/05/2023
«Պետության անվտանգության ապահովումը պետք է լինի արժանապատիվ մոտեցումներով, այլ ոչ թե՝ «միջազգային հանրությունը, խաղաղապահները, դիտորդները»
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը տեսանյութ է հրապարակել ու գրել
«Կարելի է տարբեր մոտեցումներ ունենալ Իրանի հանդեպ, բայց ակնհայտ է, որ այս արժանապատիվ պետությունը և ազգին չհարգելն անհնար է։
Տեսանյութում Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ռազմածովային ուժերի ներկայացուցիչը խոսում է այս երկրի տարածքային ջրերին մոտեցած ամերիկան ռազմանավի կապավորի հետ և ասում՝ «Սա Պարսից ծոցն է, պարսկերեն խոսի՛ր, պիտի՛ պարսկերեն խոսեք»։
Իսկ, երբ ամերիկյան ռազմանավի կապավորը սկսում է խոսել պարսկերեն, ասելով, որ իրենք միջազգային ջրերում են և ապահովում են այդտեղի անվտանգությունը, իրանցի զինվորականը պատասխանում է, թե վիրավորական է լսել «անվտանգության ապահովում» բնորոշումը , որովհետև դա Պարսից ծոցն է և այդտեղի անվտանգությունն ապահովում է Իրանը։
Պետության անվտանգության ապահովումը պետք է լինի հենց նման արժանապատիվ մոտեցումներով, այլ ոչ թե՝ «միջազգային հանրությունը, խաղաղապահները, դիտորդները» և այսպես շարունակ»։

В. Восканян: Можно по-разному относиться к Ирану, но невозможно не уважать это достойное государство и народ
Заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян опубликовал видеоматериал, сопроводив следующей записью:
«Можно по-разному относиться к Ирану, но очевидно, что невозможно не уважать это достойное государство и народ.
В видеоматериале – представитель Корпуса стражей исламской революции Ирана – говорит со связистом американского военного корабля, приблизившегося к территориальным водам этой страны, заявляя: “ Это Персидский залив, говорите по-персидски, вы должны говорить по-персидски”.
И, когда капитан американского военного корабля начинает говорить по-персидски, отмечая, что они находятся в международных водах и обеспечивают там безопасность, иранский военный ответил, что оскорбительно звучит характеристика “обеспечение безопасности”, поскольку это Персидский залив и Иран обеспечивает там безопасность.
Вот с такими достойными подходами и надо обеспечивать безопасность государства, а не формулировками: “международное сообщество, миротворцы, наблюдатели” и так далее».