«Հրապարակ». Ովքե՞ր են կանգնած բողոքի ակցիաների և ստորագրահավաքի հետևում
«Արցախում Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական գծի իրականացնողները վերջին շրջանում աննախադեպ ակտիվություն են դրսեւորում եւ փորձում են հանրային տրամադրություններ գեներացնել, ինչպես նաեւ Արցախի նախագահին դրանով պահել իրենց, այսինքն՝ Փաշինյանի վերահսկողության տակ։ Այդ գծի կրողներն են Տիգրան Պետրոսյանը, Արթուր Օսիպյանը, որը երեկ Արցախում ռուսների դեմ բողոքի ակցիա էր կազմակերպել, նախագահի խորհրդական Մասիս Մայիլյանը, ինչպես նաեւ Սամվել Բաբայանը։
Արցախի մեր աղբյուրներն ասում են, որ այս խումբն ակտիվ հավաքներ է կազմակերպում, աչալուրջ հետեւում, որպեսզի եթե հանկարծ Արայիկ Հարությունյանը ընդդիմանա Փաշինյանին, ներքին խռովություններ հրահրեն։
Նշենք նաեւ, որ մի քանի օր է «Ո՛Չ Արցախի էթնիկ զտմանը» շարժում է սկսվել, որով պահանջագիր է ներկայացվելու միջազգային հանրությանը՝ վերացնել Արցախում Ադրբեջանի վարած, հայերի էթնիկ զտման ու ցեղասպանական քաղաքականությունը եւ ապահովել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կատարումը: Պահանջագրի նախաձեռնողները նաեւ ստորագրահավաք են կազմակերպել Ստեփանակերտում, շրջկենտրոններում՝ Մարտունիում, Մարտակերտում և Ասկերանում, Արցախի մյուս բնակավայրերում:
Պահանջագիրը կներկայացվի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի անդամ պետություններին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ՌԴ նախագահին՝ որպես Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող երկրի ղեկավարի եւ ՀՀ վարչապետին՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության Անկախության Հռչակագրով Արցախի Հանրապետության հարցում իրավական եւ քաղաքական պատասխանատվություն  ունեցող պետության ղեկավարի: Այս շարժման հետեւում էլ, որոշ տեղեկություններով, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն է կանգնած»:

«Грапарак»: Кто стоит за акциями протеста и сбором подписей в Арцахе?
Газета «Грапарак» пишет: «Исполнители политической линии Никола Пашиняна в Арцахе в последнее время проявляют беспрецедентную активность и пытаются генерировать общественные настроения, а также держать президента Арцаха под своим – то есть контролем Пашиняна. Носителями этой линии являются Тигран Петросян, Артур Осипян, который вчера организовал акцию протеста против российских миротворцев в Арцахе, советник президента Масис Маилян, а также Самвел Бабаян. Наши источники в Арцахе говорят, что эта группа организует активные собрания, внимательно следит за тем, чтобы в случае противостояния Араика Арутюняна Пашиняну спровоцировать внутренние беспорядки.
Отметим также, что уже нескольких дней началась акция «Нет этнической чистке Арцаха», цель которой предъявить международному сообществу требование о прекращении проводимой Азербайджаном в Арцахе политики этнической чистки и геноцида и обеспечить выполнение положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Инициаторы петиции организовали также сбор подписей в Степанакерте, в райцентрах – Мартуни, Мартакерте и Аскеране, а также других населенных пунктах Арцаха.
Петиция будет представлена государствам-членам Совета Безопасности ООН, сопредседателям Минской группы ОБСЕ, президенту РФ – в качестве главы государства, осуществляющего миротворческую миссию в Арцахе, и премьер-министру Армении – в качестве главы государства, имеющего правовую и политическую ответственность в вопросе Республики Арцах по Декларации о независимости Республики Армения. За этим движением, по некоторым сведениям, стоит бывший госминистр Рубен Варданян».