Արթուր Ալեքսանյան. Փարիզում նպատակ ունեմ անել այն, ինչ Տոկիոյում չստացվեց
«Իմ բոլոր հաղթանակներն ունեն իրենց տեղը, որովհետև ամեն  հաղթանակի համար գիտեք՝ ինչքան աշխատանք ենք կատարում մարզիչների հետ միասին»,- ասուլիսում ասաց Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը, որը Խորվաթիայում վերջերս անցկացված Եվրոպայի առաջնությունում 6-րդ անգամ հռչակվեց Եվրոպայի չեմպիոն։
Նա նշեց, որ Հայաստանի հավաքականն աշխարհի լավագույն թիմերից մեկն է, մարզիչներն էլ աշխարհի լավագույն մարզիչներից են:
«Ուժեղ հավաքական ունենք, ամեն ինչ անելու ենք գալիք աշխարհի առաջնությանը լավ հանդես գանք, դրանից հետո Օլիմպիական խաղերում բարձր պահենք մեր երկրի պատիվը»,- ասաց Ա. Ալեքսանյանը։
Նա նշեց, որ նպատակ ունի, այն ինչը չստացվեց Տոկիոյում, անել Փարիզում ու դառնալ Օլիմպիական կրկնակի չեմպիոն, դրա համար իրենից կախված ամեն ինչ անելու է։
Ասուլիսին ներկա Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնության չեմպիոն հռչակված 77 կգ քաշային Մալխաս Ամոյանն ասաց. «Ուրախ եմ, որ կարողացա Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն դառնալ: Այս անգամ ավելի բարդ ստացվեց:
Եզրափակչում մրցակիցս շատ լավ էր պատրաստվել ու ամեն ինչ անում էր հաղթանակի համար: 20 վայրկյանում կարողացա հնարք կատարել ու հետ բերել կորցրածս միավորները: Ասեմ՝ եզրափակիչ գոտեմարտից գոհ չեմ, եթե այդ հնարքը չանեի, կարող էր ճակատագրական լիներ ինձ համար»:
Նա նշեց, որ այս հաղթանակն իրեն ավելի մեծ ուժ տվեց այս քաշային կարգում, գալիք մրցաշարերին ավելի վստահ կմոտենա:
«Բացերը շատ են, պետք է մարզիչների հետ լրացնել դրանք, աշխարհի առաջնությանը պատրաստ մոտենալու համար, որը Փարիզ տանող ճանապարհի գլխավոր կետն է: Ինձնից հասնում է լավ մարզվել և կարողանալ նվաճել Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր, այնուհետև՝ հաղթող ճանաչվել»,- ասաց Մալխաս Ամոյանը:

Aleksanyan earned a gold medal at the 2016 Olympic games in Rio de Janeiro.
The wrestler clinched his 6th European title at the European Championships held in Zagreb, Croatia in April this year.
“All my victories are hard-fought, because you know how much we work with the coaches to achieve them,” he told a news conference in Yerevan on Wednesday.
Speaking about the upcoming World Wrestling Championships, Aleksanyan said: “The Armenian national team is one of the best teams in the world. We have a strong team and will do everything we can to ensure good performance at the World Championships and then the Olympic Games.”
He says his goal is to achieve what he failed to do in Tokyo in Paris and become a two-time Olympic champion. “I will do my best to achieve it,” Aleksanyan stressed.
Armenian Greco-Roman wrestler Malkhas Amoyan, who won his second European gold in Zagreb, said he faced a tough competition in the final bout. He secured victory in the final 20 seconds.
"There are a lot of flaws, we need to fix them with the coaches in order to be fully prepared for the World Championships, the main qualification event for the Paris Olympic Games. I just need to train well, qualify for the Olympic Games and then to win it,” the athlete said.