Արթուր Ալեքսանյան. Փարիզում նպատակ ունեմ անել այն, ինչ Տոկիոյում չստացվեց
«Իմ բոլոր հաղթանակներն ունեն իրենց տեղը, որովհետև ամեն  հաղթանակի համար գիտեք՝ ինչքան աշխատանք ենք կատարում մարզիչների հետ միասին»,- ասուլիսում ասաց Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը, որը Խորվաթիայում վերջերս անցկացված Եվրոպայի առաջնությունում 6-րդ անգամ հռչակվեց Եվրոպայի չեմպիոն։
Նա նշեց, որ Հայաստանի հավաքականն աշխարհի լավագույն թիմերից մեկն է, մարզիչներն էլ աշխարհի լավագույն մարզիչներից են:
«Ուժեղ հավաքական ունենք, ամեն ինչ անելու ենք գալիք աշխարհի առաջնությանը լավ հանդես գանք, դրանից հետո Օլիմպիական խաղերում բարձր պահենք մեր երկրի պատիվը»,- ասաց Ա. Ալեքսանյանը։
Նա նշեց, որ նպատակ ունի, այն ինչը չստացվեց Տոկիոյում, անել Փարիզում ու դառնալ Օլիմպիական կրկնակի չեմպիոն, դրա համար իրենից կախված ամեն ինչ անելու է։
Ասուլիսին ներկա Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնության չեմպիոն հռչակված 77 կգ քաշային Մալխաս Ամոյանն ասաց. «Ուրախ եմ, որ կարողացա Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն դառնալ: Այս անգամ ավելի բարդ ստացվեց:
Եզրափակչում մրցակիցս շատ լավ էր պատրաստվել ու ամեն ինչ անում էր հաղթանակի համար: 20 վայրկյանում կարողացա հնարք կատարել ու հետ բերել կորցրածս միավորները: Ասեմ՝ եզրափակիչ գոտեմարտից գոհ չեմ, եթե այդ հնարքը չանեի, կարող էր ճակատագրական լիներ ինձ համար»:
Նա նշեց, որ այս հաղթանակն իրեն ավելի մեծ ուժ տվեց այս քաշային կարգում, գալիք մրցաշարերին ավելի վստահ կմոտենա:
«Բացերը շատ են, պետք է մարզիչների հետ լրացնել դրանք, աշխարհի առաջնությանը պատրաստ մոտենալու համար, որը Փարիզ տանող ճանապարհի գլխավոր կետն է: Ինձնից հասնում է լավ մարզվել և կարողանալ նվաճել Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր, այնուհետև՝ հաղթող ճանաչվել»,- ասաց Մալխաս Ամոյանը:

Артур Алексанян: Цель – добиться в Париже того, что не удалось в Токио
«Каждая моя победа занимает свое особенное место, ведь вы знаете, сколько мы работаем вместе с тренерами для достижения каждой победы», – заявил на пресс-конференции чемпион Олимпийских игр Артур Алексанян, который в 6-й раз в карьере был провозглашен чемпионом Европы на недавно прошедшем в Хорватии первенстве.
Как отметил Алексанян, сборная Армении – одна из лучших в мире, как и тренеры национальной команды.
«У нас сильная сборная, мы сделаем все, чтобы максимально хорошо выступить на предстоящем  чемпионате мира, а затем – достойно представить Армению на Олимпийских играх», – подчеркнул А. Алексанян.
Как указал армянский борец греко-римского стиля,  его цель – добиться в Париже того, что не удалось в Токио: стать двукратным Олимпийским чемпионом, для чего он и сделает все от него зависящее.
В свою очередь борец греко-римского стиля, чемпион Европы Малхас Амоян (77 кг) отметил: «Рад, что сумел стать двукратным чемпионом Европы. В этот раз завоевать титул чемпиона было сложнее.
Мой соперник в финале очень хорошо подготовился и делал все для победы. За 20 секунд мне удалось приемом вернуть утерянные очки. Отмечу, что недоволен финальным поединком, если бы не прием – схватка могла стать для меня судьбоносной».
По словам Амояна, эта победа придала ему больше сил в этой весовой категории,  к предстоящим турнирам подойдет увереннее.
«Упущений много, с тренерами нужно исправлять их, чтобы к чемпионату мира подойти подготовленным, ведь это путь к ОИ в Париже. Мне остается хорошо тренироваться и суметь завоевать путевку на ОИ, победить», – отметил спортсмен.