Գլխավոր դատախազը «հոկտեմբերի 27»-ի և «մարտի 1»-ի գործերի վերաբերյալ բովանդակային առումով ասելիք չունի
11:24 03/05/2023
««Հոկտեմբերի 27»-ի և «մարտի 1»-ի գործերի վերաբերյալ դատախազության 2022 թվականի գործունեության մասին հաղորդման նախագծում ներառված են եղել, բայց իմ կողմից դրանք վերջնական տարբերակում չեն ներառվել, քանի որ, իմ գնահատմամբ, մենք բովանդակային առումով Ազգային ժողովին և հասարակությանը, ցավոք, դեռ ասելիք չունեինք»,- Ազգային ժողովում հայտարարեց գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը՝ ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 2022 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը։
Նա նշեց, որ երկու վարույթներով էլ որոշակի քննչական գործողություններ կատարվում են։
Ա. Վարդապետյանն ասաց, որ «մարտի 1»-ի գործը կազմած է 800 հատորից, գտնվում է մեկ քննիչի վրույթում, ամեն շաբաթ առնվազն մեկ անգամ զեկուցվում է իր մոտ, քննարկվում է, ըստ ժամկետների հրատապության այդ դրվագները քննարկվում են։
«Գրություն եմ հասցերագրել հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահին՝ խնդրելով դիտարկել քննչական խումբ ձևավորելու  հնարավորությունը, քանի որ այս ծավալի վարույթը  մեկ քննիչի կողմից քննելն ուղղակի անիրատեսական է»,- ասաց Վարդապետյանը՝ նշելով, որ 2023 հաղորդման մեջ 800 հատորի վերաբերյալ ոչ ամբողջությամբ, բայց առանձին դրվագների վերաբերյալ հաշվետվություն ներկայացրած կլինեն։
Ինչ վերաբերում է «հոկտեմբերի 27»-ի գործին, նա ասաց, որ ուղղակի ֆիզիկապես այդ վարույթին չի հասցրել անդրադառնալ։
«Պաշտոնավարում եմ 2022 սեպտեմբերից։ Այս երկու գործերից ինձ համար ամենառաջնայինը «մարտի 1»- գործն էր՝ հաշի առնելով ժամկետների առկայությունը։ Կարծում եմ՝ տարվա երկրորդ կեսում «հոկտեմբերի 27»-ի վերաբերյալ կհասցնենք այս ձևաչափով անդրադառնալ»,- ասաց նա։
Վարդապետյանը խոսքի վերջում կրկնեց, որ, ցավոք սրտի, կալորիական և բովանդակային շատ բան չունի ասելու երկու վարույթներով էլ, բայց աշխատանքները տարվում են։

Генпрокурор Армении о делах «27 октября» и «1 марта»: К сожалению, в содержательном плане нам нечего сказать
«Данные относительно дел “27 октября” и “1 марта” не включены в ежегодный отчет о деятельности прокуратуры за 2022 год, поскольку, по моей оценке, в содержательном смысле нам, к сожалению, нечего сказать Национальному Собранию и обществу», – заявила в Национальном Собрании Армении Генпрокурор Анна Вардапетян, представив доклад о деятельность прокуратуры за 2022 год.
Она отметила, что по обоим производствам ведутся некоторые следственные действия.
А. Вардапетян подчеркнула, что дело «1 марта» состоит из 800 томов, находится в производстве одного следователя, и каждую неделю ему докладывают, проводятся обсуждения, и эти эпизоды обсуждаются по срочности.
«Направила запись председателю Антикоррупционного комитета, попросив рассмотреть возможность формирования следственной группы, поскольку один следователь не может рассмотреть производство в таком объеме», – отметила А. Вардапетян, подчеркнув, что будет представлен отчет относительно отдельных эпизодов дела, состоящего из 800 томов.
Что касается дела «27 октября», она отметила, что физически не успела обратиться к этому производству.
«Пребываю в этой должности с сентября 2022 года. Из этих двух дел дело "1 марта" было для меня самым важным, учитывая наличие сроков. Полагаю, во второй половине года успеем обратиться к делу “27 октября” в таком формате», – пояснила генпрокурор.