ՄՊՀ-ն հեղուկ գազի շուկայում մրցակցային իրավախախտումներ չի հայտնաբերել
Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը նախնական ուսումնասիրություն է իրականացրել հեղուկ գազի շուկայում, մասնավորապես դիտարկվել են վերջին շրջանում արձանագրված գնային փոփոխությունները:
Հանձանոժողվից հայտնում են՝ ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ շուկան խիստ մրցակցային է. հեղուկ գազի ներմուծում են իրականացնում 86  տնտեսավարող սուբյեկտներ, որոնցից առավել խոշոր տնտեսավարողի՝ շուկայում ունեցած մասնաբաժինը կազմում է շուրջ 10 տոկոս:
«Հետևաբար շուկայում առկա չեն գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսավարող սուբյեկտներ, իսկ հակամրցակցային համաձայնությունները բնորոշ չեն մրցակցային շուկաներին»,-նշում են հանձնաժողովից։

Комиссия по защите конкуренции не обнаружила нарушений на рынке сжиженного газа в Армении
Комиссия по защите конкуренции Республики Армения провела предварительное исследование рынка сжиженного газа, в частности изменений цен, зафиксированных в последнее время.
Из Комиссии сообщают, благодаря исследованию установлено, что рынок является высококонкурентным: сжиженный газ импортируют 86 хозяйствующих субъектов, из которых рыночная доля крупнейшего хозяйствующего субъекта составляет около 10%.
«Следовательно, на рынке отсутствуют хозяйствующие субъекты, занимающие доминирующее положение, а антиконкурентные соглашения не характерны для конкурентных рынков», – отметили в Комиссии.