«Գիտուժ»-ն ահազանգում է գիտական ինստիտուտների և դեռևս մնացած գիտական ներուժի վրա ծառացած վտանգի մասին
Ապրիլի 21-ին կառավարության նիստում հավանության է արժանացել «Ակադեմիական քաղաք» հիմնադրամ ստեղծելու մասին նախագիծը: Հիմնադրամը վերահսկելու է «Ակադեմիական քաղաք» նախագծի իրականացումը՝ քաղաքի նախագծում, ենթակառուցվածքների կառուցում, այլ աշխատանքների համակարգում և ապագայում նաև կառավարում։ Ըստ բովանդակությամբ դեռևս գոյություն չունեցող «Ակադեմիական քաղաք» նախագծի շուրջ ծավալված պաշտոնական զրույցների և հայտարարությունների՝ նախատեսվում է Երևանից դուրս տեղափոխել որոշ պետական համալսարաններ և գիտական ինստիտուտներ, ինչպես նաև միջազգային և միջպետական բուհեր։
Այս հայտարարությամբ «Գիտուժ» նախաձեռնությունը բարձրաձայնում է «Ակադեմիական քաղաք» նախագծի և գիտության քաղաքականության մեջ վերջին զարգացումների վերաբերյալ իր լրջագույն մտահոգությունները և այն հիմնավոր հարցերը, որոնց պատկան մարմինները պարտավոր են պատասխանել՝ մինչև ցանկացած գործընթաց մեկնարկելը։
Մասնավորապես, այդ մտահոգությունները և հարցերն են.
1. Անընդունելի է գիտությունը դիտարկել միայն կրթությանը սպասարկող, առավել ևս կրթությանը ենթակա բաղադրիչ։
«Ակադեմիական քաղաք»-ը նախատեսված է ստեղծել համաձայն «ՀՀ կրթության մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագիրը հաստատելու մասին» ՀՀ օրենքի։ Ըստ այդմ էլ նախագծի հեղինակների սահմանած բոլոր թիրախները բխում են կրթության մասին ռազմավարությունից։
Մասնավորապես, նախագծի մասին քննարկումների մեջ բացակայում են երկրի կարիքներից և նպատակներից բխող ԳՀՓԿ (գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական) աշխատանքների պետական պատվերի համակարգի ստեղծման, մասնավոր ԳՀՓԿ աշխատանքները (private R&D) զարգացնելու, Հայաստանի համար գիտության գերակա ուղղությունները վերջապես սահմանելու, մրցունակ գիտնականների քանակն ավելացնելու, գիտությունը տնտեսության հետ կապելու մեխանիզմներ մշակելու մասին հարցերը և թիրախները։
Այսինքն՝ Հայաստանում պարզապես գոյություն չունի գիտության/ԳՀՓԿ աշխատանքների մասին ոչ մի ռազմավարություն, ոչ մի հայեցակարգ որի վրա հնարավոր կլիներ հղում տալով սահմանել գիտության համար թիրախային նպատակները։
Ստացվում է, որ «Ակադեմիական քաղաք» նախագիծը սպասարկում է միայն կրթությունից բխող նպատակները՝ դիտարկելով գիտությունը միայն կրթության որակի բարձրացմանը նպաստող բաղադրիչ։ Բուհերի հետազոտական բաղադրիչի ուժեղացումը, գիտության և բարձրագույն կրթության միջև կապի զարգացումը, անշուշտ, չափազանց կարևոր խնդիր է, սակայն նման մոտեցմամբ կառավարությունը ոչ միայն այն չի լուծում, այլև հարվածի տակ է դնում առանց այն էլ թույլ գիտական էկոհամակարգի հետագա զարգացումը և, անգամ, գոյությունը:
2. Նախագիծ՝ առանց մշակված բովանդակության։
«Ակադեմիական քաղաք» նախագծի մասին բացի վայրից և ֆիզիկական միջավայրի մասին բավականին մակերեսորեն սահմանված ցանկություններից ոչ մի այլ տեղեկատվություն չկա։ Չգիտենք՝ ո՞ր համալսարաններն են նախատեսում տեղափոխել և ո՞ր գիտական ինստիտուտների կամ գիտական խմբերի հետ են ցանկանում միավորել/ինտեգրել, ի՞նչ սկզբունքի կամ հաշվարկի վրա է այդ ամենը որոշվում։ Շատ կարևոր հարց է՝ ինչպե՞ս և ովքե՞ր են կառավարվելու Ակադեմիական քաղաքը և, հատկապես, դրա գիտահետազոտական բաղադրիչը, ի՞նչ մեխանիզմներ են մշակվելու գիտության անկախությունն ապահովելու և, հարկ եղած դեպքում, իշխանական մարմինների ոտնձգություններից պաշտպանելու համար։
3. «Գիտուժ» նախաձեռնությունն ահազանգում է ՀՀ գիտական ինստիտուտների և դեռևս մնացած գիտական ներուժի վրա ծառացած վտանգի մասին։
Համալսարանները և պետական գիտական հաստատությունները հանդիսանում են պետական ԳՀՓԿ համակարգի երկու հիմնական դերակատարները։ Գիտական ինստիտուտները համալսարաններին կցելու մտահաղացման հեղինակների քայլերը և մոտեցումները, ցավոք, վկայում են, որ վերջիններս չեն գիտակցում ժամանակակից աշխարհում պետական գիտական հաստատությունների (public research institutions) դերը պետականաշինության և պետության մրցունակության ապահովման գործում։
Նման փոփոխություններ ձեռնարկելուց առաջ կառավարությունը պարտավոր է հանձնառություն վերցնել, որ նոր համակարգ չունենալով ոչ մի դեպքում չի քանդելու և չի խանգարելու գործող՝ գիտական ինստիտուտների կառավարման ակադեմիական համակարգում բարեփոխումներին ու ռազմավարական ներդրումներին։
Եթե ԳԱԱ նախագահությունը չի կարող բարեփոխումների իրատեսական ծրագիր առաջարկել կառավարությանը, ապա կառավարությունը՝ որպես ԳԱԱ հիմնադրի՝ Հայաստանի Հանրապետության գործադիր մարմին, պարտավոր է ապահովել նոր՝ ավելի երիտասարդ և միջազգայնորեն մրցունակ գիտնականների մուտքը ԳԱԱ նախագահություն, այլ ոչ թե քանդել այն։
4. Գիտական ինստիտուտներն ու բուհերը մասնակցու՞մ են «Ակադեմիական քաղաք» նախագծի մշակմանը կամ քննարկումներում։
Այս ամիսների ընթացքում «Գիտուժ» նախաձեռնության անդամները բազմաթիվ հանդիպում-քննարկումներ են ունեցել պետական բուհերի ռեկտորների ու պրոռեկտորների, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի, գիտական ինստիտուտների տնօրենների և առանձին գիտնականների հետ։
Քննարկումների ընթացքում շահագրգիռ կողմերը կիսվել են «Ակադեմիական քաղաք» նախագծի վերաբերյալ իրենց տարաբնույթ մտահոգություններով, բողոքել անորոշ իրավիճակից և գործընթացի մեջ անգամ քննարկումների մակարդակում ներգրավված չլինելուց։
Նաև հանդիպել ենք ԿԳՄՍՆ-ի և ԳԿ-ի ներկայացուցիչներին։ Վերջիններս մեզ հավաստիացրել էին, որ գիտությանը վերաբերող ցանկացած արմատական փոփոխություն անելուց առաջ լայն քննարկումներ են սկսելու շահագրգիռ բոլոր կողմերի հետ։ Հարց է առաջանում. ե՞րբ են սկսելու պաշտոնյաների կողմից խոստացած այդ քննարկումները և ի՞նչ ֆորմատով։ Սեպտեմբերին արդեն ուշ է լինելու, քանի որ նախագծի մեկնարկն արդեն տրվել է, իսկ հայեցակարգը, ըստ եղած տեղեկատվության, արդեն վերջնականացման փուլում է։
5. Ի՞նչ միջոցներով է ՀՀ կառավարությունը ֆինանսավորելու Ակադեմիական քաղաք նախագիծը։
Կարծում ենք ոչ միայն շահագրգիռ կողմերին, այլև Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին պետք է տեղեկացնել, թե իրենց երկրի կառավարությունն ի՞նչ միջոցներով է պատրաստվում իրականացնել այսպիսի մեծ նախագիծը և ի՞նչ պայմաններով են այդ միջոցները տրվելու Հայաստանին: Ապագայում հաշվետվողականության ի՞նչ մեխանիզմներ են ապահովելու։
Ինչպես բազմիցս նշել ենք, առանց երկրի նպատակներն ու կարիքները սահմանելու և դրանցից բխող պետական պատվերի վրա հիմնված ԳՀՓԿ աշխատանքների համակարգ ստեղծելու, գիտությանը վերաբերող ցանկացած նախագիծ լինելու է ոչ ռազմավարական և բերելու է ռեսուրսների աննպատակ վատնման։
«Գիտուժ» նախաձեռնությունն ամենայն ուշադրությամբ հետևելու է գործընթացներին և նախատեսում է բաց և փակ քննարկումներ սկսել բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ, այդ թվում նաև տարբեր հանրային դաշտերում։ Լիահույս ենք, որ գիտության քաղաքականության համար պատասխանատուները, գիտակցելով գործընթացների թափանցիկության ապահովման, կառուցողական դաշտում քննարկումների և օբյեկտիվ գնահատականներ տալու կարևորությունը, չեն հրաժարվի մասնակցել նշված քննարկումներին։

The Gituzh initiative on Wednesday issued a statement on the "Academic City" project, the future of Armenian scientific institutes, and the lack of a vision for the development of scientific and R&D capabilities to support the state goals and needs. Its full statement is provided below.
"During a government meeting held on April 21, the proposal to establish the "Academic City" foundation was approved. The foundation will be responsible for overseeing the entire implementation of the "Academic City" project, which will involve city planning, infrastructure construction, coordination of other works, and management in the future. Although the "Academic City" project has not yet been fully outlined, official discussions and announcements indicate that several state universities and scientific institutes, as well as international and interstate universities, will be relocated from Yerevan.
Within this statement, the Gituzh initiative raises its most serious concerns about the "Academic City" project and the most recent developments in science policy in Armenia. Before any action is taken, relevant authorities must provide satisfactory answers to our valid inquiries.
Specifically, these concerns and questions are:
1. Considering science solely as an aspect serving education, and even more so as a component that is subject to education, is unacceptable. The "Academic City" is set to be established based on the Republic of Armenia's Law "On Approving the State Program for the Development of Education of the Republic of Armenia until 2030." Therefore, all the targets identified in the  "Academic City" project originate from the education strategy.
The discussions about the "Academic City" project are missing essential questions and objectives, related to the development of scientific and R&D activities, such as creating a state order system to fund research and development activities that align with the country's goals and needs, defining the priority directions for science in Armenia, increasing the number of competitive scientists, developing private R&D, and establishing mechanisms and incentives to connect science with the economy.
In other words, Armenia lacks any strategy or permanent document that can define the target goals for science and R&D. As a result, the "Academic City" project only serves the goals derived from education, regarding science only as a component that contributes to improving education's quality.
While strengthening the research component of universities and improving the connection between science and higher education is an essential issue, such an approach not only fails to address the problem but also puts the already weak scientific ecosystem's further development and existence at risk.
2. A project without a developed strategy.
The "Academic City" project lacks developed strategy beyond basic information about its desired location and physical environment. It is unclear which universities or departments will be relocated and with which scientific institutes or scientific groups will be integrated, and based on what principle or calculation these decisions will be made.
Additionally, the management of the city, especially its scientific research component, is not defined, and it is unknown what mechanisms will be developed to ensure the independence of science and, if necessary, to protect it from encroachment by government bodies?
3. The Gituzh initiative is warning about the threats that Armenian scientific institutes and the remaining scientific potential are facing.
Universities and public research institutes are the two main actors of the state national research and innovation system. Regrettably, the steps and measures employed by those proposing the merger of scientific institutes with universities indicate a lack of understanding of the significant contribution that research and experimental developments carried out by public research institutions make in today's world.
Before implementing any changes, the government must commit to not destroying or hindering the reforms or strategic investments in the existing academic system of managing scientific institutes without having a new system in place.
If the National Academy of Sciences (NAS) presidency cannot propose a realistic program of reforms to the government, then the RA government, as the executive body of the NAS founder, must ensure the appointment of new, younger, and internationally competitive scientists to the NAS presidency instead of dismantling the entire system.
4. Has there been any involvement of scientific institutes and universities in the development or discussions of the "Academic City" project?
Members of the "Gituzh" initiative have been engaged in numerous meetings and discussions with rectors, vice-rectors, directors of scientific institutes, and individual scientists associated with the state universities and RA National Academy of Sciences. During these meetings, the stakeholders expressed their concerns about the "Academic City" project and complained about the uncertain situation created in the scientific community. They also expressed their dissatisfaction with not being included in the discussions process.
We met representatives of MoESCS and the Science committee of RA as well. The officials have assured that they will hold broad discussions with all interested parties before making any radical changes related to science policy. However, it is unclear when these promised discussions will begin and in what format. With the project already in the finalization stage, starting the discussions in September seems to be too late.
5. What funding sources will the Armenian government utilize for the implementation of the Academic City project, and what are the conditions for allocating these resources?
It is our belief that not only stakeholders but also all citizens of the Republic of Armenia must be informed about the funding sources and conditions under which their government will carry out such a significant project. Also, what accountability mechanisms will be in place to ensure transparency and oversight in the future?
As we have emphasized repeatedly, the pursuit of any science-related initiative without first defining the country's goals and needs, and without creating a national system that ensures continuous development of the R&D ecosystem based on the state order, will result in aimless resource waste and strategic nonfeasance.
The Gituzh initiative is committed to vigilant monitoring of the ongoing processes and plans to facilitate both open and closed discussions with all concerned stakeholders across various public platforms. We expect that policymakers entrusted with scientific decision-making recognize the significance of transparent processes, constructive feedback, and impartial evaluations and would readily participate in the discussions we aim to initiate."