Հարութ Սասունյան. Թուրքական ժխտման նոր մարտավարությունը. պաշտոնազրկել Բայդենին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար
Ավելի քան մեկ դար շարունակ իրար հաջորդող թուրքական կառավարությունները տարբեր հնարքներ են փորձել Հայոց ցեղասպանության հավաստիությունը ժխտելու համար: Նրանց բոլոր փորձերը ողորմելիորեն ձախողվել են։ Թուրքիան դիվանագիտական ճնշում գործադրեց ամբողջ աշխարհում և տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ ծախսեց՝ վարձելով չափազանց թանկ լոբբիստական ընկերություններ՝ անհերքելին հերքելու համար: Ի տարբերություն հետպատերազմյան Գերմանիայի, որն ընդունեց իր մեղքը Հոլոքոստի համար և փոխհատուցեց, թուրքական կառավարությունը, շարունակելով իր ժխտումները, ամբողջ աշխարհում պիտակավորվում է որպես չզղջացող ոճրագործ վարչակարգ: Թուրքիայի համար ավելի լավ կլիներ մաքրվել՝ ճանաչելով և փոխհատուցելով 1915 թվականի զանգվածային հանցագործությունների համար, քան հավերժացնել իր բարբարոսական անցյալի խայտառակ ժառանգությունը:
Թուրքական ժխտողականության վերջին ծիծաղելի մարտավարությունն է՝ հայտարարել, որ նախագահ Ջո Բայդենը, ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, «խախտել է ԱՄՆ Սահմանադրության չորս հոդվածները»։ Եթե ցեղասպանությունը սարսափելի թեմա չլիներ, նման մեղադրանքը զվարճալի կլիներ: Սակայն կատակերգությունն այսքանով չի ավարտվում։ Թուրք լրագրող Ուղուր Դունդարին տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել է մի շարք թուրքական լրատվամիջոցներում, ԱՄՆ-ում Թուրքիայի նախկին դեսպան Շուքրու Էլեքդաղն առաջարկել է թուրքական խմբերին փորձել պաշտոնազրկել Բայդենին Սպիտակ տնից հեռանալուց հետո, թեև նախագահին չի կարելի պաշտոնազրկել, երբ նա այլևս նախագահ չէ։
Դեսպան Էլեքդաղը սահմանադրական իրավունքի մասնագետ չէ։ Նա քոլեջում սովորել է տնտեսագիտություն, իսկ հետո դարձել դիվանագետ։ Նա ոչինչ չգիտի ԱՄՆ Սահմանադրության մասին:
Երբ թուրք լրագրողը Էլեքդաղին հարցրել է, թե ինչպես կարող են թուրքերը դատի տալ Բայդենին, քանի որ նա Օսմանյան կայսրությունն է անվանել որպես Ցեղասպանության հեղինակ, այլ ոչ թե Թուրքիայի Հանրապետությունը, դեսպանը ապուշաբար նշել է, որ «գոյություն չունի Օսմանյան կոչվող ազգություն: Օսմանյանը կայսրության անունն է։ Նրանք, ովքեր հիմնել են Օսմանյան պետությունը, թուրքեր են և նրանք մեր նախահայրերն են, իսկ մենք՝ նրանց ժառանգները»: Այսպիսով, Էլեքդաղն առաջարկում է թուրքերին դատի տալ Բայդենին՝ Օսմանյան կայսրությանը ցեղասպանության մեջ մեղադրելու համար: Սակայն, քանի որ Էլեքդաղը Թուրքիայի Հանրապետությունը կապում է Օսմանյան կայսրության հետ, ապա Թուրքիան բնականաբար պատասխանատու է օսմանյան հանցագործությունների համար։
Էլեքդաղը կեղծորեն պնդում է, որ նախագահ Բայդենը խախտել է ԱՄՆ Սահմանադրության 6-րդ հոդվածը, հինգերորդ բարեփոխումը, 1-ին հոդվածը (9-րդ բաժինը) և 14-րդ բարեփոխումը:
Էլեքդաղն առաջարկել է, որ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտարարի ամբողջ աշխարհին՝ «Նախագահ Բայդենը հանցագործություն է կատարել՝ խախտելով ԱՄՆ Սահմանադրությունը ապրիլքսանչորսյան իր հայտարարություններով»։ Սա ամբողջ հարցազրույցի ամենազավեշտալի հատվածն է։ Էրդողանը, որը զանգվածային հանցագործություններ է կատարել Թուրքիայի հարյուր հազարավոր քաղաքացիների նկատմամբ, երկրագնդի վրա վերջին մարդն է, որ կարող է որևէ մեկին մեղադրել հանցագործություն կատարելու մեջ։
Իր հարցազրույցի վերջում Էլեքդաղը հայտարարել է, որ ինքը կապ է հաստատել Ամերիկայի թուրքական միությունների ասամբլեայի (ATAA) ղեկավարների հետ, որոնք նրան ասել են, թե իրենք կքննարկեն նախագահ Բայդենին ուղղված իր մեղադրանքները
Էլեքդաղն առաջարկել է ակադեմիական հետազոտություն անցկացնել «ԱՄՆ նախկին նախագահին պաշտոնազրկման և քրեական պատասխանատվության ենթարկել, թե ոչ» նրա «սահմանադրական իրավախախտումների համար»: ATAA-ն այժմ ծրագրում է գիտաժողով անցկացնել ամերիկյան համալսարաններից մեկում «պատմաբանների և իրավաբանների մասնակցությամբ»։
Ես ստացա ATAA-ի՝ նախագահ Բայդենին ուղղված նամակի պատճենը, թվագրված 2023 թվականի ապրիլի 18-ին, որտեղ նրան ասվում էր, որ նախորդ տարվա ապրիլքսանչորսյան իր երկու հայտարարությունները «անտեսել են ԱՄՆ Սահմանադրության առնվազն չորս հոդվածները և բարեփոխումները»։ Այնուամենայնիվ, ATAA-ի նամակը ստանալուց մեկ շաբաթ անց նախագահ Բայդենը 2023 թվականի ապրիլի 24-ին հերթական անգամ հանդես եկավ Հայոց ցեղասպանության մասին հայտարարությամբ՝ անտեսելով թուրքական նախազգուշացումները։ ATAA-ն նախագահը Բայդենին ասել է, որ ապրիլքսանչորսյան իր երկու հայտարարությունների «դրդապատճառը եղել է միայն հզոր հայկական սփյուռքի շրջանում քաղաքական ժողովրդականություն ձեռք բերելը»:
Իր նամակի վերջում ATAA-ն կեղծորեն պնդել է, որ եղել է «Թուրքիայի և Հայաստանի հանրապետությունների նախաձեռնությունը՝ ստեղծելու Համատեղ պատմական հանձնաժողով, կազմված պատմաբաններից և իրավաբաններից և ընտրված Անկարայի ու Էրիվանի կողմից»:
Կցանկանայի մի քանի մտքեր ավելացնել թուրքական խեղաթյուրումների այս գրոհին.
Ես շատ ուրախ կլինեմ, եթե ATAA-ն դատական հայց ներկայացնի նախագահ Բայդենի դեմ, որը կհանգեցնի Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված ցեղասպանության հանցագործության հանրայնացմանն ամբողջ աշխարհում։ ATAA-ի իրավաբանները հաճույքով կհարստանան՝ վարձատրվելով նման անլուրջ հայց ներկայացնելու համար:
Եթե Էլեքդաղն իսկապես սահմանադրական իրավունքի փորձագետ էր, ինչո՞ւ նա դատի չէր տվել նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանին 1981 թվականին և ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատին 1984-ին, երբ նրանք ճանաչեցին Հայոց ցեղասպանությունը՝ Վաշինգտոնում իր դեսպան եղած ժամանակ: Ինչո՞ւ ATAA-ն հայցեր չէր ներկայացրել 1975 թվականին՝ Ներկայացուցիչների պալատի, 2019 թվականին՝ Սենատի ու Ներկայացուցիչների պալատի և ԱՄՆ բոլոր 50 նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար:
ATAA-ն կարող է շատ գումար և ջանք խնայել՝ պարզապես հարցնելով Google-ի Արհեստական բանականության (AI) կայքին, արդյոք թուրքերը կարող են դատի տալ նախագահ Բայդենին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար։ Ահա AI-ի պատասխանը.
«Ոչ, Բայդենը չի խախտել Սահմանադրությունը՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը։ Սահմանադրությունը բացահայտորեն չի արգելում նախագահին նման հայտարարություն անել, և չկա որևէ նախադեպ, որը ենթադրում է, որ այն հակասահմանադրական կհամարվի… Հայոց ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրության կողմից հայերի համակարգված բնաջնջումն էր Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ: Ցեղասպանության ժամանակ սպանվել է մոտավորապես 1.5-ից 2 միլիոն հայ: Թուրքիայի կառավարությունը երկար ժամանակ հերքել է, որ ցեղասպանություն է տեղի ունեցել, սակայն կան անհամար ապացույցներ, որոնք հաստատում են դրա եղելությունը: Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը վաղուց ուշացած քայլ էր մարդկության պատմության ամենամութ էջերից մեկի ճանաչման համար: Սա հզոր հայտարարություն է մարդու իրավունքների և արդարության նկատմամբ Ամերիկայի հանձնառության մասին»:

New Turkish denial tactic: Impeach Biden for recognizing the Armenian Genocide
For over a century, successive Turkish governments have tried various tricks to deny the veracity of the Armenian Genocide. All of their attempts have miserably failed. Turkey exerted diplomatic pressure around the globe and spent tens of millions of dollars hiring high-priced lobbying firms to deny the undeniable. Contrary to post-war Germany which admitted its guilt in the Holocaust and made amends, the Turkish government, by continuing its denials, is labelled around the world as an unrepentant criminal regime. Turkey would have been better off coming clean by acknowledging and making restitution for the mass crimes of 1915 rather than perpetuating the disgraceful legacy of its barbaric past.
The latest ridiculous Turkish denialist tactic is claiming that Pres. Joe Biden, by acknowledging the Armenian Genocide, “violated four articles of the U.S. Constitution.” If genocide was not a gruesome subject, such an accusation would have been amusing. However, the comedy does not stop there. In an interview with Turkish journalist Ugur Dundar, published in several Turkish media outlets, former Turkish Ambassador to the United States, Sukru Elekdag, suggested that Turkish groups try to impeach Biden after he leaves the White House, even though a president cannot be impeached after he is no longer in office.
Amb. Elekdag is not a constitutional law expert. He studied economics in college and later became a diplomat. He knows nothing about the U.S. Constitution.
When the Turkish journalist asked Elekdag how can Turks sue Biden since he referred to the Ottoman Empire as the perpetrator of the Genocide, not the Republic of Turkey, the Ambassador foolishly pointed out that “there is no ethnicity called Ottoman. Ottoman is the name of a dynasty. Those who founded the Ottoman state are Turks and they are our ancestors and we are their descendants.” So, Elekdag is suggesting that Turks sue Biden for accusing the Ottoman Empire of genocide. However, since Elekdag is associating the Republic of Turkey with the Ottoman Empire, then Turkey is naturally liable for the Ottoman crimes.
Elekdag’s falsely alleged that Pres. Biden violated Article VI, the Fifth Amendment, Article 1 (Section 9), and the 14th Amendment to the US Constitution.
Elekdag suggested that Pres. Erdogan of Turkey announce to the world that “Pres. Biden has committed a crime by violating the U.S. Constitution with his 24 April statements.” This is the most ridiculous part of the whole interview. Pres. Erdogan, who has committed massive crimes against hundreds of thousands of Turkish citizens, is the last person on earth to accuse anyone of committing a crime.
At the end of his interview, Elekdag stated that he had contacted the leaders of the Assembly of Turkish American Associations (ATAA) who told him that they will consider his accusations of Pres. Biden.
Elekdag suggested that an academic research be conducted on “whether or not to impeach and prosecute a former U.S. president” for his “constitutional offenses.” The ATAA is now planning to hold a symposium at an American university “with the participation of historians and lawyers.”
I received a copy of ATAA’s letter to Pres. Biden dated April 18, 2023, telling him that his previous two years’ April 24 statements “disregarded at least four articles and amendments of the U.S. Constitution.” Nevertheless, a week after receiving ATAA’s letter, Pres. Biden once again issued an Armenian Genocide statement on April 24, 2023, ignoring the Turkish warnings. The ATAA told Pres. Biden that his April 24 statements were “motivated solely to gain political popularity among the strong Armenian diaspora.”
At the end of its letter, the ATAA falsely claimed that there was an “initiative by the republics of Türkiye and Armenia to establish a Joint Historical Commission, composed of historians and legal scholars to be selected by Ankara and Erivan.”
I would like to add a few thoughts to this Turkish onslaught of misrepresentations:
I will be greatly pleased if the ATAA takes legal action against Pres. Biden which will result in publicizing worldwide the crime of Genocide committed by Ottoman Turkey. The ATAA’s lawyers will be happy to enrich themselves by getting paid to file such a frivolous lawsuit.
If Elekdag was really a constitutional law expert, why didn’t he sue Pres. Ronald Reagan in 1981 and the U.S. House of Representatives in 1984, when they recognized the Armenian Genocide, while he was Ambassador in Washington, D.C.? Why didn’t the ATAA file lawsuits for the recognition of the Armenian Genocide by the House of Representatives in 1975, the Senate and House of Representatives in 2019, and all 50 U.S. states?
The ATAA can save a lot of money and effort by simply asking Google’s Artificial Intelligence website if Turks can sue Pres. Biden for acknowledging the Armenian Genocide. Here is AI’s answer:
“No, Biden did not violate the Constitution by recognizing the Armenian genocide. The Constitution does not explicitly prohibit the President from making such a declaration, and there is no precedent to suggest that it would be considered unconstitutional…. The Armenian genocide was the systematic extermination of Armenians by the Ottoman Empire during World War I. It is estimated that between 1.5 and 2 million Armenians were killed during the genocide. The Turkish government has long denied that the genocide took place, but there is overwhelming evidence to support the fact that it did. Biden's recognition of the Armenian genocide was a long-overdue step in acknowledging one of the darkest chapters in human history. It is a powerful statement of America's commitment to human rights and justice.”