Բլինքենը՝ Ադրբեջան-Հայաստան համաձայնության մասին. Մենք վերջնագծին շատ մոտ ենք
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը ողջունել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանն ընդունել են՝ տևական և կայուն խաղաղության միակ ճանապարհը երկխոսությունն է:
Միացյալ Նահանգները ուրախ է շարունակել իր աջակցությունը, ասել է Բլինկենը Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի միջև խաղաղության բանակցությունների փակման նիստում։
«Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում երկու կողմերը քննարկել են մի քանի շատ կոշտ հարցեր, և նրանք շոշափելի գործընթաց են հաստատել կայուն խաղաղության համաձայնագրի շուրջ։ Այդ համաձայնության ձեռքբերումը ոչ միայն պատմական կլինի, այլև խորապես կբխի Ադրբեջանի և Հայաստանի ժողովուրդների շահերից և շատ դրական ազդեցություն ունեն նույնիսկ երկու երկրների սահմաններից դուրս»,- ասել է պետքարտուղարը։
Նա կարծիք է հայտնել, որ բանակցությունների տեմպը և մեր գործընկերների ստեղծած հիմքը ցույց է տալիս, որ մենք համաձայնության հասնելու գործընթացում են:
«Մարաթոնի վերջին մղոնը միշտ ամենադժվարն է, մենք դա գիտենք, բայց Միացյալ Նահանգներն այստեղ է, որպեսզի շարունակի օգնել մեր երկու ընկերներին հատելու  վերջնագիծը: Ինչպես ասացի, կարծում եմ, որ մենք դրան շատ մոտ ենք»,- ասել է Բլինքենը։
Նա նշել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարության մոտ տեսնում է  առաջ շարժվելու վճռականություն։
«Զգում ենք, որ շատ շոշափելի առաջընթաց ենք գրանցել, վերջնական համաձայնությունն արդեն մոտ է,  և մենք վճռական ենք շարունակելու օգնել մեր ընկերներին հասնելու դրան»,- ասել է Բլինքենը:

Блинкен: США продолжат помогать Армении и Азербайджану «пересечь финишную черту»
Госсекретарь США Энтони Блинкен приветствовал признание Арменией и Азербайджаном того, что диалог является единственным путем к прочному и стабильному миру.
«США рады продолжить своё содействие», – заявил госсекретарь США Энтони Блинкен на заключительном заседании в рамках двусторонних мирных переговоров в Арлингтоне (штат Вирджиния).
«За последние несколько дней обе стороны обсудили ряд сложных вопросов, и достигли ощутимого прогресса вокруг соглашения о стабильном мире. Достижение этого соглашения было бы не только историческим, но и отвечало бы глубоким интересам народов Азербайджана и Армении и имело бы очень позитивные последствия даже за пределами этих двух стран», – подчеркнул госсекретарь.
Он выразил мнение, что темп переговоров и сформированные коллегами основы демонстрируют, что «мы находимся в процессе достижения согласия».
«Последняя миля любого марафона всегда самая трудная, мы все это знаем, но США здесь, чтобы продолжить помогать нашим друзьям пересечь финишную черту. Как уже отметил, полагаю, что мы близки к этому», – добавил Блинкен.
Он отметил, что видит в руководстве Армении и Азербайджана решимость двигаться вперед.
«Достигли ощутимого прогресса. Считаем, что достижение договора не за горами, и мы полны решимости продолжать помогать нашим друзьям в его достижении», – подчеркнул Блинкен.