«Հրապարակ». Թագուհի Թովմասյանին պաշտոնից զրկելու նախագիծը  մինչև հաջորդ քառօրյա  կդրվի շրջանառության մեջ
08:46 05/05/2023
«Հրապարակ». Թագուհի Թովմասյանին պաշտոնից զրկելու նախագիծը մինչև հաջորդ քառօրյա կդրվի շրջանառության մեջ
«ՔՊ խմբակցությունում Թագուհի Թովմասյանին Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից զրկելու նախագծի մշակման աշխատանքներն արդեն սկսվել են։ ՔՊ-ից տեղեկացանք, որ մինչև հաջորդ քառօրյա նախագիծը կդրվի շրջանառության մեջ, ապա կմտնի լիագումար նիստ։
Նախագիծը մշակվում է պատկան հանձնաժողովում՝ Արթուր Հովհաննիսյանի և Ռուստամ Բաքոյանի ակտիվ մասնակցությամբ, իսկ թե ով է ամբիոնից ներկայացնելու, դեռ որոշում չկա։ Թովմասյանին պաշտոնազրկելու հիմքում այն փաստարկն է, որ նա ի պաշտոնե կարող էր նկատողություն հայտնել ՄԻՊ թեկնածու Էդգար Ղազարյանին՝ 2018-ի հեղափոխությունը թուրք-ադրբեջանական որակելու համար, սակայն չի արել։
Չի բացառվում, որ նախագծում ընդգրկվի նաև Թովմասյանի իրականացրած ակցիան՝ ամբիոնը գրավելը, որով նա, ՔՊ-ի կարծիքով, խոչընդոտել է ԱԺ նիստի բնականոն ընթացքը։
Նշենք, որ հաջորդ հերթականը կմեկնարկի մայիսի 23-ին։ Ի դեպ, այս օրերին Թովմասյանն Արցախից տեղահանվածների հետ կապված ստորագրահավաք է իրականացնում «Մոսկվա» կինոթատրոնի հրապարակում։ ՔՊ-ականները կարծում են, որ դա նախաձեռնել է իր պաշտոնանկությունը կանխելու և Արցախի հարցի հետ կապելու հետին մտքով»։

«Грапарак»: Проект о лишении должности председателя комиссии Тагуи Товмасян будет введен в обращение до следующих четырехдневных заседаний
11:56 05/05/2023
Во фракции «Гражданский договор» уже начались работы по разработке проекта о лишении должности председателя постоянной комиссии по защите прав человека и социальным вопросам Тагуи Товмасян, пишет газета «Грапарак».
«Как сообщили из «Гражданского договора», проект будет введен в обращение до следующих четырехдневных заседаний, затем войдет в повестку пленарного заседания. Проект разрабатывается в соответствующей комиссии, с активным участием Артура Ованнисяна и Рустама Батояна, а кто представит его с трибуны, пока не решено. В основе процедуры импичмента тот аргумент, что Тагуи Товмасян могла сделать замечание кандидату в омбудсмены Эдгару Казаряну за то, что назвал революцию 2018 года турецко-азербайджанской, однако не сделала этого. Не исключается, что в проект будет включена также политическая акция Тагуи Товмасян, по мнению «Гражданского договора», заняв трибуну парламента, она воспрепятствовала нормальному ходу заседания.
Отметим, что очередные заседания парламента начнутся 23 мая. Кстати, на днях Товмасян начала сбор подписей на площади кинотеатра «Москва» по вопросу насильственно выселенных из Арцаха. Депутаты «Гражданского договора» считают, что она инициировала это, чтобы предотвратить свою отставку и связать это с вопросом Арцаха», - пишет газета.