Վրացիները բողոքում են՝ իրենց խնձորը չեն կարողանում իրացնել, Թուրքիայից ներմուծումը մեծ է
Վրացի ֆերմերները չեն կարողանում իրենց խնձորը վաճառել և ստիպված են այն դեն նետել, բայց միևնույն ժամանակ Թուրքիայից ներմուծումը դեռ չի դադարում: jnews-ի փոխանցմամբ՝ ասել է միրգ և բանջարեղեն արտահանողների ասոցիացիայի ղեկավար Վախթանգ Բեժիտաշվիլին։
Մասնավորապես, 2023 թվականի 3 ամսում Վրաստանը գնել է 1002 տոննա խնձոր՝ 415.700 դոլարի։ Ներմուծման ամենամեծ չափաբաժինը բաժին է ընկնում Թուրքիային՝ 722 տոննա:
«Հիմա ստեղծվել է հետևյալ իրավիճակը՝ գյուղացիները դեն են նետում խնձորը, բայց դրա հետ մեկտեղ ներկրումը մեծ է։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ մեր երկրում չեն զարգանում խնայողությունները, սառնարանային տնտեսությունները, նոր սորտեր չեն ներմուծվում։ Չկան նոր տեխնոլոգիաներ, որոնք թույլ կտան փչացող արտադրանքը երկար ժամանակ պահել և վաճառել ըստ անհրաժեշտության։ Սա բերում է ներմուծման աճի»,- ասել է նա։

Грузинские фермеры жалуются: свои яблоки продавать не могут, импорт из Турции не прекращается
Грузинские фермеры не могут продать яблоки и вынуждены их выбрасывать, но при этом импорт все равно не прекращается, заявил глава Ассоциации экспортеров плодоовощной продукции Вахтанг Бежиташвили. Его цитирует jnews.
В частности, за 3 месяца 2023 года Грузия закупила 1 002 тонны яблок на сумму 415 700 долларов. Большая часть импорта – 722 тонны – приходится на Турцию.
«Сейчас сложилась следующая ситуация – фермеры выбрасывают яблоки, но при этом идет большой импорт. Это связано с тем, что у нас не развиваются сберегательные и холодильные фермы, а также не внедряются новые сорта. Нет новых технологий, которые бы позволяли долго хранить скоропортящиеся продукты и продавать их по мере спроса. Это приводит к росту импорта» – заявил он.
По его словам, в сложившейся ситуации государство должно защитить интересы местных фермеров.
«Необходимо вводить ограничения импорта по отдельным направлениям. Протекционизм – это звучит непопулярно, но на другой чаше весов – продовольственная безопасность» — говорит Бежиташвили.