Իշխանությունն որոշակի պլան ունի, վախենում է դրան խանգարի Գրիգորի Խաչատուրովը. Փաստաբան
«Այս իշխանությանը պետք է, որպեսզի բանակային երրորդ կորպուսի նախկին հրամանատար, գեներալ-մայոր Գրիգորի Խաչատուրովը լինի անազատության մեջ։ Սա է ամբողջ խնդիրը»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց փաստաբան Միհրան Պողոսյանը։
Նա նշեց, որ Խաչատուրովին կալանավորելու պատճառն այն է, որ քաղաքական իշխանություններն ունեն որոշակի պլան, վախենում են այդ պլանին խանգարի Գրիգորի Խաչատուրովը։
«Այս իշխանությանը պետք է, որ ինքը ներսում լինի, դրա համար օգտագործում է գործիքներ։ Խաչատուրովի գնահատմամբ, ԱԱԾ-ն կամ դատախազությունը, բոլորը գործիքներ են։ Իր գնահատմամբ, քննիչներից շատերը, դատախազները տեղյակ էլ չեն, թե ինչու համար է այս ամեն ինչը։
Իսկ այս ամեն ինչը հստակ ժամանակագրություն ունի, հստակ պատճառներ ունի։ Ես մոտավորապես պատկերացնում էի, իսկ երկու օր առաջ իրադաձություն տեղի ունեցավ և ինձ համար փազլն ամբողջացավ։ Դա Գրիգորի Խաչատուրովի կողմից 2020 թվականի դեկտեմբերին բանակային կորոպուստին արձակված հրամանն է, հանձնարարությունը»,- ասաց փաստաբանը։
Նա նշեց, որ իրենք ուզում էին հասկանալ՝ ինչու Գրիգորի Խաչատուրովը, ինչու հենց հիմա ու գրեթե բացահայտել են այդ ամեն ինչը. «Ապրիլի 21-ին Ադրբեջանի արտգործնախարարը հայտարարել էր, որ ուղիղ վեց շաբաթ առաջ ուղակել էին պայմանագրի օրինակը, Հայաստանի իշխանությունից որևէ տեղեկություն չկա։ Ապրիլի 21-ից, երբ վեց շաբաթ հետ ենք գնում, լինում է մարտի 11-ը։ Դրա հաջորդ օրը Նիկոլ Փաշինյանը հրատապ ասուլիս է հրավիրել, առաջին անգամ խոսք է գնում հինգերորդ շարասյան, զինվորականների հետ կապված։
Իմ գնահատմամբ, ոչ թե պայմանագրի օրինակ են ուղարկել Հայաստանի իշխանություններին, այլ վերջնագիր, որ պետք է անպայման ստորագրվի։ Դա գալիս է ապացուցելու հիմա իրականացվող բանակցությունները։
Հայտնի է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո անընդհատ քննարկման առարկա է հանդիսանում նաև Տավուշի սահմանագծի հետ կապված հանգամանքները։ Երկու օր առաջ հրապարակվել է 2020 թ. դեկտեմբերին Գրիգորի Խաչատուրովի հրամանը զորամիավորմանը, ասել է՝ քաղաքական իշխանությունների նման գործելակերպը կարող է թուլացնի Տավուշի սահմանագիծը, ոչ մի քայլ հետ, թեև առկա լինեն հրամաններ, ոչ մեկ ոչ մի տեղից դուրս չի գալու, բնագիծը պետք է անսասան պահպանվի, թույլ չեն տալու որևէ մեկին Սահմանադրություն խախտվի և այլ գործողություններ իրականացվեն։ Նույն հրամանում վերջինս նշում է, որ իրենց լրացուցիչ ոչ մի բան պետք չի, պետությունից ոչ մի բան չեն սպասում։
Այդ մարդն այն մարդն է, որ սեփական ռեսուրսներով սեփական անձով պատրաստ է եղել իր հայրենիքն անսասան պահել։
Ակնհայտ է, որ պայմանագիր ստորագրելու խոստում է եղել, ուղղակի ասել են՝ պրոբլեմ ունեն տավուշյան սահմանագիծը խախտելու հետ կապված։ Ու Խաչատուրովին մարտի 16-ին կալանավորում են, հիմա բանակցություններ են ընթանում։ Իրենց կարծիքով, Գրիգորի Խաչատուրովն այս պայմանագրի ստորագրման պարագայում կարող էր ազդեցություն ունենալ։
Ակնհայտ է, որ այդ հրամանի առկայությունը գաղտնի չի եղել իշխանության համար, այդ հրամանի հետ կապված ԱԱԾ-ում տեղյակ են եղել։
Դա կլինի հրաման, թե հանձնարարություն, թե մարտակոչ, իրական է, սպաների գրքույքներում, այդ ժամանակ ծառայող զինծառայողների մոտ գրանցված է»։
Մ. Պողոսյանն ասաց, որ մայիսի 8-ին իրենք դատարանում փորձելու են այս ամեն ինչը ներկայացնել։
«Խաչատուրովին ներկայացված մեղադրանքը որակում եմ որպես անձնական հետապնդում։ Խաչատուրովը քաղաքականությամբ զբաղվող մարդ չէ, իրական հայորդի է, ով միշտ գիտակցել է Հայաստանի հարատևության կարևորությունը, դրա համար գործողություններ է կատարել։ Զինվորական լինելով հանդերձ՝ հայ քաղաքական իշխանությունը իրեն դիտարկում է որպես իրեն այլընտրանք»,- ասաց Միհրան Պողոսյանը։

Адвокат: У властей Армении есть определенный план, и они боятся, что Григорий Хачатуров помешает ему
15:13 05/05/2023
«Действующим властям нужно, чтобы бывший командир третьего армейского корпуса ВС РА, генерал-майор Григорий Хачатуров находился под арестом. В этом вся задача», – заявил на пресс-конференции адвокат Мигран Погосян.
Он отметил, что причина ареста Хачатурова заключается в том, что у политических властей есть определенный план, и они боятся, что Григорий Хачатуров помешает ему.
«Власти нужно, что он находился под арестом, для этого они используют различные инструменты. По словам Хачатурова, СНБ или прокуратура – эти структуры также являются инструментами. По его оценке, многие из следователей, прокуроров даже не в курсе происходящих процессов.
И все это имеет четкую хронологию, четкие причины. Я примерно представлял, но пару дней назад произошло кое-что и для меня пазл сложился. Это приказ, поручения Григория Хачатурова армейскому корпусу в декабре 2020 года», – отметил адвокат.
Он подчеркнул, почему именно Григорий Хачатуров и почему именно сейчас, и почти выяснили это:
«21 апреля глава МИД Азербайджана заявил, что ровно шесть недель назад они направили пример соглашения, но от властей Армении ответа не поступило. И если подсчитать, то 11 марта – это ровно 6 недель после заявления. На следующий день после этого Никол Пашинян созвал срочную пресс-конференцию, и уже впервые заявил о 5-й колонне.
На мой взгляд, они отправили властям Армении не пример соглашения, а ультиматум, который следует подписать. Доказательством этого являются проводимые в эти дни переговоры.
Известно, что после 9 ноября 2020 года предметом обсуждения постоянно становятся также обстоятельства, связанные с границей Тавушской области. Два дня назад обнародовали приказ Григория Хачатурова воинскому формированию в декабре 2020 года, где он заявил, что подобный стиль работы политических властей может ослабить границу в Тавушском направлении, ни шага назад, если и будут другие приказы, тем не менее, никто не отступит, оборонительный рубеж следует защитить, они не позволят никому нарушить Конституцию и провести другие действия. В том же приказе он отмечает, что им ничего не нужно и они ничего не ждут от государства.
Это тот человек, который собственными ресурсами был готов сохранить Родину непоколебимой.
Очевидно, что было обещание подписать соглашение, просто сказали, что возникли проблемы на Тавушском направлении. И 16 марта арестовали Хачатурова, сейчас уже ведут переговоры. По их мнению, Григорий Хачатуров в случае подписания этого соглашения, мог оказать влияние.
Очевидно, что наличие этого приказа не было секретом для властей, в СНБ были в курсе в связи с этим приказом».
М. Погосян отметил, что 8 мая они в суде постараются представить всё вышесказанное.
«Рассматриваю выдвинутое Хачатурову обвинение в качестве личного преследования. Хачатуров человек, который не занимается политикой, является настоящим сыном армянского народа, который всегда осознавал важность долговечности Армении, и предпринимал для этого шаги», – отметил адвокат.