ՌԴ կաթնամթերքի արտահանման շարունակվող արգելքի պատճառով Հայաստանի ամսական կորուստները հասնում են 1.2-1.5 մլրդ դրամի
11:40 05/05/2023
Panorama.am-ը ապրիլի 13-ին գրությամբ դիմել էր Էկոնոմիկայի նախարարություն՝ ՌԴ անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայության՝ Հայաստանից կաթնամթերքի ներմուծման արգելքի հետևանքների և այն վերցնելու ուղղությամբ կատարվող քայլերի մասին տեղեկատվություն տրամադրելու խնդրանքով:  «Տեղեկատվության ազատության մասին օրենքի» 9-րդ հոդվածի համաձայն նախարարությունը պատասխանել էր ոչ թե ապրիլի 21-ին, այլ ուշացումով՝ մայիսի 4-ին՝ նաև միջանկյալ գրությամբ չտեղեկացնելով ուշացման պատճառների մասին:
Նեչկայացնում ենք ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տրամադրած պատասխանը՝  Panorama.am-ի հարցերի հետ միասին. «ՌԴ անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայությունը դիմել էր Հայաստանի անասնաբուժական ծառայությանը՝ 2023 թ.-ի ապրիլի 5-ից կաթնամթերքի մատակարարումները Ռուսաստան դադարեցնելու համար: «Ռոսսելխոզնադզոր»-ից հայտնել էին, որ Հայաստանից Ռուսաստանի շուկա կաթնամթերքի մատակարումների աճ է նկատվում։ Գերատեսչությունը նաև հայտնել էր, որ հայկական կողմից ստացված նախնական տեղեկատվության համաձայն՝ Հայաստանի կաթ վերամշակող ձեռնարկություններն օգտագործում են Իրանի Իսլամական Հանրապետության ձեռնարկությունների արտադրած հումք, որի նկատմամբ «Ռոսսելխոզնադզորը» սահմանափակող միջոցներ է կիրառում։
1.Ի՞նչ ծավալների կաթնամթերքի արտահամնան արգելքների մասին է խոսքը գնում, և այդ որոշումից Հայաստանը արտահանման ծավալներում ամսական գումարային առումով որքա՞ն կկորցնի:
-Համաձայն մաքսային վիճակագրության տվյալների՝ 2022 թվականին ՀՀ-ից Ռուսաստանի Դաշնություն արտահանվել է 5212,9 տոննա կաթնամթերք, որի մաքսային արժեքը կազմել է շուրջ 12746,3 մլն դրամ։
Ըստ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի տրամադրած տեղեկատվության՝ 2023 թվականի առաջին եռամսյակում արտահանվել է մոտ 2000 տոննա (1926882.37 կգ) կաթնամթերք։
2.Ի՞նչպիսի արձագանք կա կաթնամթերք արտադրող ընկերություններից ՌԴ որոշման վերաբերյալ: Դիտարկվում են իրավիճակից դուրս գալու առաջարկներ նախարարության և տնտեսվարողների կողմից:
-Էկոնոմիկայի նախարարությունը ՀՀ-ից ՌԴ կաթնամթերք արտահանող համեմատաբար խոշոր ընկերությունների հետ աշխատանքային կարգով քննարկել է արգելքի կիրառման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը և ընկերություններում Ռոսսելխոզնադզորի և Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ստուգումներ անցկացնելու նպատակահարմարությունը։ Տնտեսավարողների զգալի մասն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել ընդունելու Ռոսսելխոզնադզորի և Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ներկայացուցիչներին։
-Եթե չհաջողվի մոտ ամիսներին ՌԴ համապատասխան ստորաբաժանման որոշումը փոխել, ինչպե՞ս այն կազդի ՀՀ գյուղատնտեսության ոլորտի կաթնամթերքի արտադրության ճյուղի վրա:
Էկոնոմիկայի նախարարությունը տնտեսավարողների հետ քննարկել է նաև ՌԴ համապատասխան որոշման ազդեցությունը կաթի և կաթնամթերքի արտադրության ոլորտների վրա։ Ըստ տնտեսավարողների՝ արտահանման արգելքը տևական ժամանակով շարունակվելու դեպքում տեղական շուկայում կավելանա պանրի առաջարկը, որի արդյունքում կնվազեն պանրի իրացման գները, որը կհանգեցնի կաթի մթերման գների և ծավալների նվազեցմանը, առանձին տնտեսավարողներ հարկադրված կլինեն դադարեցնել գործունեությունը կամ կրճատել արտադրության ծավալները և աշխատատեղերը, ինչը կհանգեցնի նաև անասնագլխաքանակի և կաթի արտադրության ծավալների կրճատմանը։
4. ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկում ՌԴ-ի «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի համապատասխան որոշման չեղարկման համար:
-Էկոնոմիկայի նախարարության և Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից կազմակերպվել են հարցի վերաբերյալ քննարկումներ Ռոսսելխոզնադզորի ներկայացուցիչների հետ։ Մասնավորապես՝ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարը և Ռոսսելխոզնադզորի ղեկավարը 2023 թվականի ապրիլի 17-ին Մոսկվայում քննարկել են կողմերին հուզող խնդիրները՝ կապված Ռուսաստանում շրջանառության թույլտվություն չունեցող իրանական հումքից պատրաստված կաթնամթերքի արտահանման հետ: Կողմերը երկուստեք դրսևորել են կառուցողական մոտեցում և պայմանավորվել խնդիրը կարգավորել փուլ առ փուլ։
Այս փուլում Հայաստանի Հանրապետության սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը Ռոսսելխոզնադզորի կողմից մատնանշված խախտումները կներկայացնի Հայաստանի Հանրապետության կաթնամթերք արտադրող ու արտահանող այն կազմակերպություններին, որոնք աշխատում են միայն տեղական և Ռուսաստանի Դաշնությունում թույլատրված հումքով, որպեսզի նրանք իրականացնեն ուղղիչ գործողություններ և իրենց արտադրական գործընթացները համապատասխանեցնեն իրավական ակտերով պահանջվող նորմերին։
Հայաստանի կաթնամթերք արտադրող ու արտահանող կազմակերպություններին, որոնք աշխատում են միայն տեղական և ՌԴ-ում թույլատրված հումքով, առաջարկվում է դիմել Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմին՝ իրենց ընկերություններում ուսումնասիրություններ և վերահսկողություն իրականացնելու համար: Այն կազմակերպությունները, որոնք կբավարարեն սահմանված պահանջները, կներկայացվեն Ռոսսելխոզնադզորի դիտարկմանը՝ կաթնամթերքի արտահանման արգելանքը հանելու համար։
Ներկայումս Տեսչական մարմին են դիմել կաթնամթերք արտադրող և Ռուսաստանի Դաշնություն արտահանող կազմակերպություններ, որոնց մոտ նախատեսվում է իրականացնել պետական վերահսկողություն։
Այս գործընթացը հնարավորություն կտա որոշակի ժամանակահատվածում ամբողջությամբ վերականգնել դեպի ռուսական շուկա հայկական կաթնամթերքի արտահանման նախկին ծավալները»:
Էկոնոմիկայի նախարարությունից ստացված պատասխանից պարզվում է, որ ՌԴ կաթնամթերքի արտահանման արգելքից մեկ ամիս անց հայկական կողմը դեռ չի սկսել արտահանող ընկերություններում տեսչական ստուգումները, որոնց արդյունքները թույլ կտային վերականգնել արտահանումը, իսկ միայն մեկ ամսում ներկայացված մարքսային արժեքներով պետությունը կորցնում է 1.2-1.5 մլրդ դրամի արտահանման ծավալ:

Из-за продолжающегося запрета РФ на импорт армянской молочной продукции Армения теряет около 1.2-1.5 млрд драмов в месяц
14:07 05/05/2023
Корреспондент Panorama.am 13 апреля обратился в министерство экономики Армении с целью получения информации о шагах, предпринимаемых по части устранения последствий и запрета Федеральной службы по ветеринарному и фитосанитарному надзору на поставки молочной продукции из Армении в РФ.
Согласно ст. 9 «Закона о свободе информации», министерство ответило не 21 апреля, а с опозданием – лишь 4 мая, не сообщив о причинах опоздания в дополнительном письме.
Представляем ответ министерства экономики РА вместе с вопросами Panorama.am:
«Федеральная служба по ветеринарному и фитосанитарному надзору РФ обратилась к Санитарной службе Армении с просьбой прекратить поставки молочной продукции в Россию с 5 апреля 2023 года.
Из «Россельхознадзора» сообщил об увеличении поставок молочной продукции из Армении на российский рынок. По предварительной информации, полученной от армянской стороны, молокоперерабатывающие предприятия Армении используют сырье, произведенное предприятиями Исламской Республики Иран, в отношении которых Россельхознадзором введены ограничительные меры.
1. О каком объеме запрета на экспорт молочных продуктов идет речь, и сколько будет ежемесячно терять Армения в плане объема экспорта от этого решения?
– Согласно данным таможенной статистики, в 2022 году из Армении в Российскую Федерацию было экспортировано 5212,9 тонн молочной продукции, таможенная стоимость которой составила около 12746,3 млн драмов.
Согласно информации, предоставленной Инспекционным органом по безопасности пищевых продуктов, в первом квартале 2023 года было экспортировано около 2000 тонн (1926882,37 кг) молочной продукции.
2. Как отреагировали армянские производители на решение РФ? Рассматриваются ли варианты и предложения от министерства и хозяйствующих субъектов?
– В министерстве экономики РА в рабочем порядке обсудили создавшуюся в результате применения запрета ситуацию с относительно крупными компаниями, экспортирующими молочную продукцию из РА в Россию, а также целесообразность проведения проверок в компаниях с участием представителей Россельхознадзора и Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов.
Большая часть хозяйствующих субъектов выразили готовность принять представителей Россельхознадзора и Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов.
3. Если в ближайшие месяцы не удастся изменить решение соответствующего подразделения РФ, как это повлияет на экспорт молочной продукции сферы сельского хозяйства РА?
– Министерство экономики также обсудило с хозяйствующими субъектами влияние соответствующего решения Российской Федерации на отрасли производства молока и молочных продуктов. По мнению хозяйствующих субъектов, в случае продолжительности запрета на экспорт, увеличится предложение сыра на местном рынке, в результате чего сократятся цены на реализацию сыра, а это приведет к снижению цен и объемов на импорт молока, отдельные хозяйствующие субъекты будут вынуждены прекратить деятельность или сократить объемы производства и рабочие места, что, в свою очередь, приведет также к сокращению поголовья скота и производства молока.
4. Какие шаги предпринимает министерство экономики для устранения соответствующего решения Россельхознадзора?
– Министерством экономики и Инспекционным органом по безопасности пищевых продуктов были организованы различные обсуждения с представителями Россельхознадзора относительно данного вопроса. В частности, руководитель Инспекционного органа и глава Россельхознадзора 17 апреля 2023 года в Москве обсудили интересующие стороны вопросы, связанные с экспортом молочной продукции, изготовленной из иранского сырья, в отношении которых РФ ввела ограничительные меры. Стороны проявили конструктивный подход и договорились поэтапно урегулировать вопрос.
На данном этапе Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Республики Армения представит выявленные Россельхознадзором нарушения тем организациям, занимающимся производством и экспортом молочной продукции РА, которые работают на сырье, разрешенном в РА и РФ, чтобы они провели меры по устранению проблем и привели свои производственные процессы в соответствие с нормами, установленными правовыми актами.
Организациям, производящим в Армении и экспортирующим молочную продукцию, которые работают только на разрешенном в РФ и РА сырье, было предложено обратиться в Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов для проведения в их компаниях проверок и надзора. Те организации, которые будут соответствовать установленным требованиям, будут представлены Россельхознадзору для снятия запрета на экспорт молочной продукции.
В данный момент в Инспекционный орган обратились организации, производящие и экспортирующие молочную продукцию в РФ, у которых планируется проведение государственного контроля.
Данный процесс позволит за определенный период полностью восстановить прежние объемы экспорта армянских молочных продуктов на российский рынок».
Из полученного из Минэкономики РА ответа следует, что спустя месяц после запрета на экспорт молочной продукции в РФ армянская сторона до сих пор не начала инспекционные проверки в компаниях-экспортерах, результаты которых позволили бы восстановить экспорт, и только за один месяц, согласно данным таможенной статистики, государство теряет около 1.2-1.5 млрд драмов.