«Փաստ». Մոսկվայում հիմնական քննարկվող թեման առաջին հերթին կապված է լինելու Արցախում ռուսական խաղաղապահների հետագա տեղակայման հարցի հետ
09:34 06/05/2023
«Նախօրեին հայտնի դարձավ, որ հաջորդ շաբաթ Մոսկվայում նախատեսված է Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Մինչ այդ էլ Ֆրանսիայի արտգործնախարար Քաթրին Կոլոննան հայտարարել էր Քիշնևում Փաշինյան-Ալիև հանդիպման հավանականության մասին։
Թերթի՝ ԱԳՆ աղբյուրը հայտնում է, որ Մոլդովայի մայրաքաղաք Քիշնևում Եվրոպական քաղաքական հանրության գագաթաժողովի շրջանակներում Նիկոլ Փաշինյանը Իլհամ Ալիևի հետ կհանդիպի հունիսի 1-ին։ Ավելին, նույն աղբյուրը մեզ հայտնում է նաև, որ Մոսկվայում սպասվող հանդիպումն իրականացվում է Քիշնևում հնարավոր համաձայնության գալու նպատակով, որպեսզի սպասվող փաստաթուղթը որոշակի առումներով ընդունելի լինի նաև ռուսական կողմի համար։
Մասնավորաբար, հնարավոր ռիսկերից ու խութերից խուսափելու նպատակով Փաշինյանը պատրաստվում է Մոսկվային ներկայացնել Վաշինգտոնում քննարկված ողջ փաթեթը։ Մեր ունեցած տեղեկություններով, Մոսկվայում հիմնական քննարկվող թեման առաջին հերթին կապված է լինելու Արցախում ռուսական խաղաղապահների հետագա տեղակայման հարցի հետ»։

«Паст»: Основная обсуждаемая тема в Москве будет связана с вопросом дальнейшего размещения российских миротворцев в Арцахе
12:57 06/05/2023
Газета «Паст» пишет: «Накануне стало известно, что на следующей неделе в Москве запланирована встреча Никола Пашиняна с Владимиром Путиным. До этого министр иностранных дел Франции Катрин Колонна заявила о возможности встречи Пашиняна и Алиева в Кишиневе.
Как сообщает наш источник в МИД, Никол Пашинян встретится с Ильхамом Алиевым 1 июня в рамках саммита Европейского политического сообщества в столице Молдовы Кишиневе. Более того, тот же источник сообщает, что ожидающаяся встреча в Москве проводится с целью достижения возможной договоренности в Кишиневе, чтобы предстоящий документ в определенном плане был приемлем также для российской стороны.
В частности, во избежание возможных рисков и подводных камней Пашинян собирается представить Москве весь обсужденный в Вашингтоне пакет. По нашим сведениям, основная тема, обсуждаемая в Москве, в первую очередь будет связана с вопросом дальнейшего размещения российских миротворцев в Арцахе», - пишет газета.