Փաշինյան.Երևանի և Բաքվի հարաբերությունների կարգավորման Ռուսաստանի առաջարկը կրկին առաջ չի քաշվել
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է հայ-ադրբեջանական կարգավորման վերաբերյալ 2022 թվականի օգոստոսի ռուսական առաջարկին համաձայնություն տալու իր երկրի պատրաստակամության մասին, որը Ադրբեջանը չէր ընդունեց և այն կրկին չառաջարկվեց։
«2022 թվականի օգոստոսին ռուսական կողմից հայ-ադրբեջանական կարգավորման վերաբերյալ առաջարկ ստացանք, որը մենք պատրաստ էինք ստորագրել, սակայն Ադրբեջանը մերժեց այն։ Դրանից հետո մենք չտեսանք, որ Ռուսաստանը երկրորդ անգամ այդ առաջարկները դնի սեղանին։ Կրկնում եմ, հենց որ նման առաջարկ լինի, մենք պատրաստ ենք առաջ շարժվել դրանով: Պետք է հասկանալ, թե որքան կարևոր է Ռուսաստանի համար առաջ մղել իր առաջարկը»,-ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ ուրբաթ օրը «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել է Փաշինյանը:
Հայաստանի կառավարության ղեկավարը նշել է, որ այս առաջարկը նախատեսում է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հետաձգում, իսկ ռուս խաղաղապահները կմնան տարածաշրջանում։

Armenia ready to accept Russia’s proposal on settlement with Azerbaijan, Pashinyan says
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said on Friday that his country is ready to accept Russia’s August 2022 proposal on the Armenian-Azerbaijani settlement, which was turned down by Azerbaijan and which has not been put forward again, TASS reported.
"In August 2022, we received the Russian side’s proposal on the Armenian-Azerbaijani settlement and were ready to sign it. But Azerbaijan turned it down. After that, we did not see these proposals put on the table by Russia again. I repeat, as soon as such a proposal is voiced, we are ready to move forward on it. We need to know how important it is for Russia to promote its proposal," he said in an interview with RFE/RL’s Armenian Service.
He recalled that under this proposal, the issue of Nagorno-Karabakh’s status is to be postponed and Russian peacekeepers are to stay in the area.