Շվեդիայի արտգործնախարարը դատապարտել է իր երկրի քաղաքացու մահապատիժը Իրանում
Իրանի իշխանությունները այսօր՝ մայիսի 6-ին, մահապատժի են ենթարկել շվեդիայի քաղաքացի Հաբիբ Չաաբին, հայտարարել է Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Թոբիաս Բիլստրյոմը։ «Գազետա ռու»-ն գրում է, որ նախարարաի խոսքով՝ թագավորության ղեկավարությունն այդ փաստի մասին տագնապով է իմացել։
«Մահապատիժը անմարդկային և անդառնալի պատիժ է, և Շվեդիան, Եվրամիության մնացած երկրների հետ միասին, դատապարտում է դրա կիրառումը ցանկացած պարագայում: Քանի որ Հաբիբ Չաաբը մահապատժի է դատապարտվել, Շվեդիայի կառավարությունը բարձր մակարդակով քննարկել է այս հարցը Իրանի պաշտոնյաների հետ»,-գրել է Բիլստրոմը Twitter-ում:
Ինչպես նշել է Շվեդիայի ԱԳՆ ղեկավարը, թագավորությունը պահանջել է Իրանից չեղարկել Հաբիբ Չաաբի դատավճիռը։ Նա նաև հավելեց, որ այդ հարցը ինքն անձամբ է բարձրացրել իր իրանցի գործընկեր Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանի հետ զրույցի ժամանակ։
Հաբիբ Չաաբը Թուրքիայում անհետացել է 2020 թվականին: Իրանի իշխանությունները շվեդ-իրանական այլախոհին մեղավոր է ճանաչել Խուզեստան նահանգում ահաբեկչություններ կազմակերպելու և «Ահվազի ազատագրման արաբական շարժումը» ղեկավարելու մեջ։ 2018 թվականին Ահվազում տեղի ունեցած ահաբեկչության զոհ է դարձել Իրանի առնվազն 25 քաղաքացի, այդ թվում՝ մեկ երեխա, ևս 269-ը վիրավորվել են։

"The death penalty is an inhuman and irreversible punishment and Sweden, together with the rest of the EU, condemns its application in all circumstances," Billstrom, whose country currently holds the EU presidency, wrote on Twitter.
He added that Stockholm had contacted Tehran "and demanded that the sentence not be carried out."
Chaab had been held in Iran since October 2020 after he vanished during a visit to Turkey before going on trial in Tehran, which does not recognise dual nationality.
Convicted of "corruption on earth" for heading a rebel group, he was condemned to death on December 6 -- a decision denounced by Sweden -- and Iran's supreme court upheld the sentence in March.
Iranian authorities accused Chaab of staging attacks since 2005 "under the protection of two spy services, including the Mossad and Sapo" -- the Israeli and Swedish agencies, respectively.
"The death sentence for Habib Chaab... nicknamed Habib Asyud, the head of the Harakat al-Nidal terrorist group... was carried out today, Saturday morning," the judiciary's Mizan Online website reported on Saturday.