««Խաղաղության օրակարգ» բառակապակցությունը մոլորեցնող է, քանի որ այն, ինչ իրենք առաջարկում են, գերեզմանային խաղաղություն է։ Այսինքն՝ հայեր չլինեն, թուրքերի համար լինի խաղաղություն»,-Հակակոռուպցիոն դատարանի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց անվտանգության հարցերով փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը։
Նա դատարանի դիմաց էր՝ իր աջկացությունը հայտնելու անազատության մեջ պահվող գեներալ Գրիգորի Խաչատուրովին։ Հիշեցնենք, որ Հակակոռուպցիոն դատարանում մեկնարկել են գեներալ Խաչատուրովի գործով նախնական դատական լսումները:
Վրթանեսյանը նկատել է, որ վերջին շրջանում իշխանականները «խաղաղություն» եզրը էլ չեն օգտագործում, քանի որ դրանով արդեն մարդկանց արդեն խաբել չի լինում։
«Ինչ վերաբերում է գեներալ Խաչատուրովի, գեներալիտետի, ավագ սպայակազմի նկատմամբ հետապանդումներին, ապա դրանք հետևողական, դիտավորյալ, նպատակաուղղված գործողություններ են՝ բանակը թուլացնելու, քանդելու։ Ըստ էության, կարելի է ասել, բանակը գլխատված է»,-ասաց Վրթանեսյանը։

Карен Вртанесян: Армия обезглавлена
«Фраза «повестка мира» вводит в заблуждение, поскольку то, что они предлагают, – это кладбищенский мир. Другими словами, не должно быть армян, должен быть мир для турок», – заявил в беседе с журналистами эксперт по вопросам безопасности Карен Вртанесян перед зданием Антикоррупционного суда.
Вртанесян находился там в знак поддержки бывшего командира третьего армейского корпуса ВС РА, генерал-майора Григория Хачатурова.
Вртанесян обратил внимание, что в последнее время власти даже не используют термин «мир», потому что так уже невозможно обмануть людей.
«Что касается преследования генерала Хачатурова, генералитета в целом, старшего офицерского состава, то это последовательные, обдуманные, целенаправленные действия по ослаблению и развалу армии. По сути, можно сказать, что армия обезглавлена», – сказал Вртанесян.