Այսպես հեղինակազրկել բանակը, նշանակում է՝ վաղը չենք ունենալու զինակոչիկ. Հրանտ Թոխատյան
«Ամոթ է, ամոթ, այդ մարդիկ հաղթանակ են բերել երկրին, այդ մարդկանցով սերունդներ են մեծացել։ Այսօր ամեն ինչ արվում է, որպեսզի մենք չունենանք այն հերոսներին, որոնցով սերունդ մեծացնենք։ Որ կողմ նայում ես՝ կամ դատվում են, կամ խոսք է գնում դեռ կդատվեն։ Սա ուղղակի խայտառակություն է»,-Հակակոռուպցիոն դատարանի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ժողովրդական արտիստ, դերասան Հրանտ Թոխատյանը։
Նա դատարանի դիմաց էր՝ իր աջակցությունը հայտնելու անազատության մեջ պահվող գեներալ Գրիգորի Խաչատուրովին։ Հիշեցնենք, որ Հակակոռուպցիոն դատարանում մեկնարկել են գեներալ Խաչատուրովի գործով նախնական դատական լսումները:
Հ.Թոխատյանի խոսքով, եթե ասելիք ունեին զինվորականներին, կարող էին առանձին հանդիպել նրանց հետ, ներքին կարգով լուծել հարցերը։
«Անկախությունից ի վեր մեր երկրում եղել են երկու ինստիտուտներ, որոնք համարվել են կայացած՝ եկեղեցին և բանակը։ Վերջին տարիներին երկու ինստիտուտն էլ ամեն կերպ քարկոծվում են։ Սա արվում է նրա համար, որպեսզի բանակի հեղինակությունը որքան հնարավոր է հավասարեցնեն պլինտուսի մակարդակին։ Նման բան անել չի կարելի»,- ասաց Հ. Թոխատյանը։
Նա նշեց, որ բանակն այնպիսի ինստիտուտ է, որը մեր վաղն է, ապագան է, ամեն ինչ մեր բանակի, զինվորականների ձեռքում է, հատկապես Գրիգորի Խաչատուրովի պես գեներալի, նաև Սեյրան Օհանյանի։
«Ամեն ինչ արվում է հայ ընտանիքում տղա երեխայի բանակ գնալն ամեն կերպ խոչընդոտվի, ամեն կերպ ազատվի... Նման բան եղել է, բայց այն ժամանակ, եթե դրանք եզակի դեպքեր էին, այսօր երիտասարդների մեծ մասը չեն ուզում ծառայել բանակում։

Актер Грант Тохатян: Такая дискредитация армии означает, что завтра у нас не будет призывников
Стыдно, просто стыдно. Эти люди принесли стране победу, на примере этих людей выросли поколения. Сегодня делается все, чтобы у нас не было героев, на примере которых мы могли воспитывать поколения. Куда ни посмотри – их либо судят, либо речь о предстоящем суде над ними. Это просто позор», – сказал в беседе с журналистами перед зданием Антикоррупционного суда Армении Народный артист РА, актер Грант Тохатян.
Он сегодня также находился перед зданием Антикоррупционного суда РА, чтобы выразить свою поддержку находящемуся под арестом бывшему командиру третьего армейского корпуса ВС РА, генерал-майору Григорию Хачатурову.
По словам Тохатяна, если им было что сказать военным, они могли встретиться с ними отдельно и решить вопросы во внутреннем порядке.
«С момента обретения независимости в нашей стране существовало два института, которые считались состоявшимися: церковь и армия. В последние годы оба института всячески дискредитируются. Это делается для того, чтобы репутацию армии максимально приблизить к уровню плинтуса. Подобного делать нельзя», – сказал Тохатян.
Как он отметил, что армия – не такой институт, это наш завтрашний день, наше будущее, все в руках нашей армии, военных, особенно такого генерала, как Григорий Хачатуров, а также Сейран Оганян.
«Все делается для того, чтобы в армянских семьях всячески препятствовали призыву сыновей в армию. Раньше такие случаи были единичными, сейчас же большая часть молодых людей служить не хочет.