Ալիևն ու Փաշինյանը կհանդիպեն Բրյուսելում. Աղբյուր
Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարներ Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը բանակցություններ կանցկացնեն մայիսի 14-ին Բրյուսելում։ Այս մասին գրում է Financial Times-ը` վկայակոչելով նախապատրաստական աշխատանքների մասին տեղյակ երեք պաշտոնյաների տեղեկատվությունը։
«Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարները Բրյուսելում այս շաբաթավերջին կվերսկսեն խաղաղության բանակցությունները, ըստ պաշտոնյաների, քանի որ արևմտյան դաշնակիցները ակտիվացնում են միջնորդական ջանքերը։
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը կիրակի օրը կհյուրընկալի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
Փետրվարին Մյունխենում կայացած բանակցություններից ի վեր, սա կլինի առաջին անգամը, երբ երկու առաջնորդներն անձամբ կհանդիպեն։ Սրան նախորդել են երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների լայնածավալ քննարկումները Վաշինգտոնում: ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ասել է, որ այդ բանակցությունները «շոշափելի առաջընթաց են գրանցել երկարատև խաղաղության համաձայնագրի շուրջ», և որ ինքը կարծում է, որ «համաձայնությունը տեսանելի է, հասանելի»,-գրում է աղբյուրը։

Источник: Алиев и Пашинян встретятся в Брюсселе
Главы Армении и Азербайджана Никол Пашинян и Ильхам Алиев проведут переговоры 14 мая в Брюсселе. Об этом пишет Financial Times со ссылкой на троих должностных лиц, осведомленных о ходе подготовки встречи.
«Главы Армении и Азербайджана в конце недели в Брюсселе возобновят мирные переговоры, по словам должностных лиц, поскольку западные союзники активизируют посреднические усилия.
Председатель Европейского совета Шарль Мишель в воскресенье проведет встречу с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром РА Николом Пашиняном.
Это будет первая личная встреча после переговоров в Мюнхене в феврале. Этому предшествовали масштабные переговоры глав МИД Армении и Азербайджане в Вашингтоне. Госсекретарь США Энтони Блинкен отметил, что “Азербайджан и Армения на переговорах в США добились заметного прогресса в направлении заключения прочного мирного соглашения”, и он полагает, что “соглашение между Арменией и Азербайджаном “в пределах досягаемости”», – сообщает источник.