ԵՄ-ն առաջին անգամ կարող է պատժամիջոցներ կիրառել չինական ընկերությունների դեմ
Եվրամիությունն առաջին անգամ պատրաստվում է սահմանափակող միջոցներ կիրառել չինական ընկերությունների դեմ, որոնք աջակցություն են ցուցաբերում Ռուսաստանին։ Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի»-ին՝ հղում անելով «Financial Times» թերթին։
Ըստ աղբյուրի՝ Բրյուսելն առաջարկել է պատժամիջոցներ կիրառել չինական մի շարք ընկերությունների դեմ՝ Ռուսաստանին սարքավորումներ մատակարարելու համար, որոնք իբր օգտագործվում են ռազմական նպատակներով։
ԵՄ սահմանափակումների նոր փաթեթի նախագծի համաձայն, որը հայտնվել է թերթի տրամադրության տակ, խոսքը չինական յոթ ընկերությունների դեմ հնարավոր պատժամիջոցների սահմանման մասին է, որոնք մեղադրվում են «Ռուսաստանին սարքավորումներ մատակարարելու մեջ»։ Մասնավորապես, ցանկում ընդգրկված են «3HC Semiconductors», «King-Pai Technology», «Sinno Electronics», «Sigma Technology, «Asia Pacific Links», «Tordan Industry» և «Alpha Trading Investments» ընկերությունները։
Ինչպես ընդգծել է թերթը, Եվրամիության կողմից հնարավոր սահմանափակումները, ամենայն հավանականությամբ, կառաջացնեն Պեկինի դժգոհությունը, որը ձգտում է Բրյուսելին հետ պահել Վաշինգտոնին աջակցելուց «գլոբալ ազդեցության համար պայքարում»: Նշվում է, որ Եվրահանձնաժողովը նաև դիտարկել է Ռուսաստան ներմուծման համար արգելված ապրանքների ցանկի ընդլայնման հնարավորությունը:

The European Union has proposed sanctions on Chinese companies accused of selling equipment that could be used in weapons to support Russia's "war machine", Reuters reported on Sunday, citing the Financial Times.
Seven Chinese businesses have been listed in a new package of sanctions that will be discussed by EU member states this week, the report said, citing a copy of the sanctions list seen by the FT.
According to the FT, the sanctions list includes two mainland Chinese companies, 3HC Semiconductors and King-Pai Technology, along with five from Hong Kong including Sinno Electronics, Sigma Technology, Asia Pacific Links, Tordan Industry and Alpha Trading Investments.
The European Commission did not immediately respond to a request for comment.
Some companies like King-Pai Technology have already been placed under sanctions by the United States, which said it was a China-based supplier for multiple entities in Russia's military-industrial complex.