Ապշած եմ, որ 2,5 տարի է Հայաստանում այս հարցն իր լուծումը չի ստացել. Շուշիի գորգերի թանգարանի տնօրեն
Շուշիի գորգերի թանգարանի 170 գորգ, որոնք 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում փրկել ու Հայաստան է տեղափոխել թանգարանի հիմնադիր տնօրեն Վարդան Ասծատրյանը, դեռևս մշտական ցուցադրության վայր չունեն։
«Հանդիպել եմ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի հետ, քննարկել, սպասում եմ իրենց արձագանքին, որոշմանը, թե ինչ պետք է լինի այս թանգարանի ճակատագիրը»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Վարդան Ասծատրյանը։
Նա ընդգծեց՝ մի քիչ ապշած է, որ 2,5 տարի է Հայաստանում այս հարցն իր լուծումը չի ստացել։
«Մի քիչ անհարմար եմ զգում դրա մասին խոսել։ Ընդհանրապես մեզ բոլորիս պատիվ չի բերում, որ այս թանգարանի վիճակն այսպիսին է»,- ասաց Վարդան Ասծատրյանը։
Նա այսօր գորգերը ցուցադրում է Երևանում՝ Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում՝ այդպես իր աջակցությունը հայտնելով մի քանի օր շարունակվող «Ոչ Արցախի էթնիկ զտմանը» ստորագրահավաքին։
Շուշիի գորգերի թանգարանն ունեցել է 300 գորգ։ Հաջողվել է փրկել միայն 170-ը, որոնք թվագրվում են 17-20-րդ դարերով։

Директор Шушинского музея ковров: Удивлен, что власти Армении не могут решить вопрос на протяжении 2,5 лет
Учредителю музея ковров в городе Шуши Вардану Асцатряну в ходе 44-дневной войны 2020 года удалось спасти и доставить в Армению 170 ковров из музея коров в Шуши, однако, пока не удалось найти постоянное место для выставки.
«Встретился с министром Жанной Андреасян, обсудили, жду ответа, их решения относительно судьбы этого музея», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am Вардан Асцатрян.
Он подчеркнул, что немного удивлен, что власти Армении не могут решить вопрос на протяжении 2,5 лет.
«Неловко говорить об этом. Это не делает никому чести, что музей находится в таком состоянии», – отметил В. Асцатрян.
Он проводит выставку ковров в Ереване – на площади имени Шарля Азнавура, таким образом оказывая поддержку инициативе по сбору подписей – «Нет этническим чисткам в Арцахе».
Отметим, что в Шушинском музее было 300 ковров, но удалось спасти лишь 170, которые датируются 17-20 веком.