Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհին Ադրբեջանի կողմից ապօրինաբար անցակետ դնելու պատճառով արդեն 10 օրից ավելի է «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ չեն տեղափոխվել բուժառուներ, որոնք հենց ՀՀ-ում բուժում ստանալու կարիք ունեն։
«Կապված Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր զարգացումների հետ՝ «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեն շարունակում է իր երկխոսությունը համապատասխան որոշում կայացնողների հետ, որպեսզի ճշգրտի իր ընթացակարգերին և իր մանդատին վերաբերող հարցերը և կարողանա վերսկսել այն գործունեությունը, որը կատարել էր դեկտեմբերի 19-ից ի վեր»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
Վերջին անգամ Արցախից «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ 16 բուժառու Հայաստան է տեղափոխվել ապրիլի 29-ին։
«Դրանից հետո կարիք եղավ ներգրաված բոլորի կողմերի հետ երկխոսության միջոցով վերաքննարկել, նորովի ձեռքբերել որոշակի համաձայնություններ, այնուհետև հնարավորինս սեղմ ժամկետներում վերսկսել մեր աշխատանքը և մեր աջակցությունը»,- ասաց Զ. Ամատունին։
Հիշեցնենք, որ 2022 թ. դեկտեմբերի 12-ին թշնամի Ադրբեջանը կազմակերպել էր, այսպես կոչված, «բնապահպանների» բողոք-ցույց՝ փակելով Արցախի (Լաչինի) միջանցքը։ Իսկ 2023 թ. ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը փակել էր Արցախ-Հայաստան սահմանագծին գտնվող Հակարիի կամուրջը, որը գտնվում է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության տիրույթում՝ «Լաչինի միջանցք»-ում», այդտեղ տեղադրել անցակետ՝ ոչ մի հարթությունում չունենալով դրա իրավունքը։

МККК уже 10 дней не перевозит пациентов из Арцаха в Армению
В связи с незаконным установлением Азербайджаном контрольно-пропускного пункта на единственной соединяющей Республику Арцах с Арменией дороге уже более 10 дней при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста (МККК) в специализированные медицинские центры Республики Армения не перевозятся пациенты, нуждающиеся в лечении в Армении.
«В свете новых процессов в Лачинском коридоре Международный комитет Красного Креста продолжает диалог с соответствующими лицами, принимающими решения, с целью уточнить свои процедуры и касающиеся мандата МККК вопросы, чтобы иметь возможность возобновить деятельность, которую он осуществлял с 19 декабря», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am ответственная за коммуникационные программы МККК в Армении Зара Аматуни.
В последний раз из Арцаха в Армению при посредничестве МККК 16 пациентов были перевезены 29 апреля.
«После этого возникла необходимость вновь обговорить все путем диалога со всеми вовлеченными сторонами, заново достичь определенных договоренностей, а затем, как можно скорее, возобновить нашу работу и наше содействие», – сказала З. Аматуни.
Напомним, что 12 декабря 2022 г. вражеский Азербайджан организовал акцию протеста так называемых «экологов», заблокировав коридор Арцаха (Лачина). А 23 апреля 2023 года Азербайджан перекрыл мост Хакари на границе Арцах-Армения, находящийся в зоне ответственности миротворческого контингента РФ, – в «Лачинском коридоре», установив там КПП, ни в одной из плоскостей не имея на это права.