Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհին Ադրբեջանի կողմից ապօրինաբար անցակետ դնելու պատճառով արդեն 10 օրից ավելի է «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ չեն տեղափոխվել բուժառուներ, որոնք հենց ՀՀ-ում բուժում ստանալու կարիք ունեն։
«Կապված Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր զարգացումների հետ՝ «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեն շարունակում է իր երկխոսությունը համապատասխան որոշում կայացնողների հետ, որպեսզի ճշգրտի իր ընթացակարգերին և իր մանդատին վերաբերող հարցերը և կարողանա վերսկսել այն գործունեությունը, որը կատարել էր դեկտեմբերի 19-ից ի վեր»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
Վերջին անգամ Արցախից «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ 16 բուժառու Հայաստան է տեղափոխվել ապրիլի 29-ին։
«Դրանից հետո կարիք եղավ ներգրաված բոլորի կողմերի հետ երկխոսության միջոցով վերաքննարկել, նորովի ձեռքբերել որոշակի համաձայնություններ, այնուհետև հնարավորինս սեղմ ժամկետներում վերսկսել մեր աշխատանքը և մեր աջակցությունը»,- ասաց Զ. Ամատունին։
Հիշեցնենք, որ 2022 թ. դեկտեմբերի 12-ին թշնամի Ադրբեջանը կազմակերպել էր, այսպես կոչված, «բնապահպանների» բողոք-ցույց՝ փակելով Արցախի (Լաչինի) միջանցքը։ Իսկ 2023 թ. ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը փակել էր Արցախ-Հայաստան սահմանագծին գտնվող Հակարիի կամուրջը, որը գտնվում է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության տիրույթում՝ «Լաչինի միջանցք»-ում», այդտեղ տեղադրել անցակետ՝ ոչ մի հարթությունում չունենալով դրա իրավունքը։

The International Committee of the Red Cross (ICRC) has been unable to transfer patients from Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia for over 10 days now after Azerbaijan’s establishment of a checkpoint in the Lachin Corridor on April 23.
ICRC started facilitating the transfer of severely ill Artsakh patients to Armenia’s specialized medical centers after so-called Azerbaijani eco-activists blocked the Lachin Corridor back in December last year.
"In light of the latest developments in the Lachin Corridor, the International Committee of the Red Cross continues dialogue with the decision-makers to clarify its procedures and issues concerning the ICRC mandate so that it can resume the activities carried out since December 19," ICRC Armenia Office Communications Program Manager Zara Amatuni told Panorama.am on Wednesday.
The Red Cross last helped transfer 16 patients from Artsakh to Armenia on April 29.
"After that, there was a need to re-discuss everything through dialogue with all the parties involved, to reach certain agreements anew, and then, as soon as possible, to resume our work and assistance," Amatuni said.