Սոթքի բաց հանքավայրը ապրիլի 15- ից փակ է, չի շահագործվում։ Այս մասին «Փաստինֆո» լրատվականի հետ զրույցում ասել է «GeoProMining»-ի ներկայացուցիչ Ռուզաննա Գրիգորյանը և հիշեցնում՝ բաց հանքը փակվել էր, դեռևս, ապրլի ապրիլի 14-ին, երբ հանքավայրի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կրակ էր բացել։
Ռուզաննա Գրիգորյանը նկատել է՝ քանի որ հանքի մերձակայքում պարբերաբար կրակոցներ են լինում, անվտանգային նկատառումներից ելնելով, ղեկավարության կողմից որոշում է ընդունվել մեկ ամսով՝ ապրիլի 15- մայիս 15-ը, վճարովի արձակուրդ տրամադրել հանքի աշխատակիցներին։ Հանքի աշխատանքների հետագա ճակատագիրը պարզ կդառնա հարկադիր պարապուրդից հետո, որի վերաբերյալ տնօրինությունը կիրազեկի հանրությանը, ասել է ընկերության ներկայացուցիչ Ռուզաննա Գրիգորյանը։
Հիշեցնենք, որ Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը, դեռևս ապրիլի 26-ին «Փաստինֆո» լրատվականի հետ զրույցում պնդել էր, թե Սոթքի հանքավայրի աշխատանքները չեն դադարեցվել, վստահեցրել, որ աշխատանքները մասնակի իրականացվում են։
«Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ «GeoProMining»-ի հիմնական բաժնետեր Տրոցենկոն է, որը դարձել է կառավարության հետ կոռուպցիոն տարրեր պարունակող գործարքի գործընկեր. նա անհասկանալի պայմաններում ձեռք է բերեց ԶՄՊԿ-ի բաժնետոմսերը ու դրան մի մասը նվիրել Փաշինյանի աշխատակազմին, որպիսի պահանջ ներկայացրել էր հենց Փաշինյանը»,-գրում է աղբյուրը։

Сотский рудник с 15 апреля закрыт, его судьба остается неопределенной
Сотское золотоносное месторождение приостановило работу с 15 апреля. Об этом «ФактИнфо» сообщила представитель комапнии «GeoProMining» Рузанна Григорян, напомнив, что рудник был закрыт 14 апреля, когда азербайджанские вооруженные силы открыли огонь по месторождению.
Как указала Рузанна Григорян, поскольку в окрестностях рудника регулярно случается стрельба, из соображений безопасности руководство приняло решение предоставить работникам оплачиваемый отпуск на один месяц, с 15 апреля по 15 мая.
«Дальнейшая судьба рудника станет ясна после вынужденного простоя, о чем руководство проинформирует общественность, заявила представитель компании Рузанна Григорян.
Напомним, губернатор Гегаркуникской области Армении Карен Саркисян еще 26 апреля сообщил в беседе с "Фактинфо", что работа Соткского рудника не приостановлена, заверив, что работы частично ведутся.
Как мы уже сообщали, основным акционером " GeoProMining " является Троценко, ставший партнером правительства по сделке, содержащей коррупционные элементы. Он приобрел акции ЗММК на непонятных условиях и передал часть их администрации Пашиняна», - пишет СМИ.