Մենք խելացի ազգից վերածվել ենք  ճարպիկ ազգի ու դա շատ վնասներ է մեզ տալիս. նկարիչ Արթուր Մարտիրոսյան
15:17 10/05/2023
Մենք խելացի ազգից վերածվել ենք ճարպիկ ազգի ու դա շատ վնասներ է մեզ տալիս. նկարիչ Արթուր Մարտիրոսյան
Մայիսի 21-ին Նկարիչների միությունում կբացվի Մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, պրոֆեսոր, UNESCO-ի, Հայաստանի նկարիչների միության անդամ, Արցախյան ազատամարտի մասնակից Արթուր Մարտիրոսյանի «18 60» անհատական ցուցահանդեսը։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Արթուր Մարտիրոսյանը բացահայտեց ցուցադրության խորագիրը. «Ցուցահանդեսը նվիրված է իմ 60-ամյակին։ Խորագիրը՝ «18 60», փակագծերը բացելով ասեմ՝ աշխատանքներ կան 18 տարեկանում եմ նկարել։ Ժամանակագրական հատված ունի՝ սկսում ենք վաղ շրջանի իմ գործերից մինչև այսօր արված աշխատանքներ։
Մեկ հեղինակի գործեր են, բայց ժամանակաշրջանները մերթ-մերթ միգուցե խառնվեն իրար, որպեսզի կապ առաջանա։
Բնականաբար, մարդն էությամբ փոխվում է, փոխվում են մեր մոտեցումները, մտածելակերպը։ Քիչ ենք փոխվում, բայց փոխվում ենք։ Լավ կլինի, որ ավելի շատ փոխվենք, քանի որ մարդը պետք է իրեն փոխվելու շանս տա։ Մենք հիմնականում վախենում ենք այդ փոփոխությունից»։
Ցուցահանդեսում ներկայացված են լինելու շուրջ 100 բնանկարներ, կոմպոզիցիաներ և լանդշաֆտային աբստրակցիաներ։
Արթուր Մարտիրոսյանը իր ցուցահանդեսին հրավիրում բոլոր նրանց, ովքեր սիրում են արվեստը, արվեստով կարող են ոգևորվել, ում կարող է արվեստը մի քիչ փոխել։
Արցախյան առաջին պատերազմի մասնակից նկարիչը 90-ականների սկզբի մութ ու ցուրտ տարիները բնութագրեց լուսավոր տարիներ, քանի որ մեր ազգի զարթոնքն էր։
«Բոլորս մասնակցում էինք մեր ազգի նոր էջի կերտմանը։ Լուսավոր հաղթանակներ ենք կերտել՝ մեր զրկանքներով, ցուրտ ու մութ ասելով։ Մեր ազգը հերոսացել է ու դրան բոլորն են մասնակցել»,- ասաց Ա. Մարտիրոսյանը։
Արվեստագետը պատերազմական թեման չի տեղափոխել արվեստ. «Դա մտածելով չի լինում։ Բնությունը, ծառը, փողոցը, տունը, լեռը, ամպը միգուցե ասեն այդ մասին։ Ես ինքս ընդգծված չեմ ուզել ասել»։
Ա. Մարիրոսյանի համար արվեստը  խոսելու, շփվելու առանձնահատուկ ձև է. «Արվեստն այդ շանսը տալիս է։ Երջանկության այդ կտորն ունենք։ Չճանաչել լեզուն, չիմանալ մարդուն, բայց արվեստի միջոցով շփվել։
Արվեստի միջոցով շփումն ամենաֆանտաստիկ, ամենալուրջ շփումն է, որտեղ արվեստը բոլորիս դարձնում է  մի ծնողի զավակներ։ Արվեստը բարություն է սփռում, բայց ոչ միայն բարություն, նաև այլ խնդիրներ։
Արվեստագետ ընկերներ ունեմ, վերջին շրջանում այնքան արագ ծերացան։ Կապում եմ մեր ժամանակների հետ։ Շատ արագ ծերացան, քանի որ արվեստագետը սպունգի նման այդ ծանր հոգեբանական երևույթներն իր վրա է վերցնում, որպեսզի հետո տա։ Դա փոխադարձ է։ Ուզի թե չուզի, պետք է վերցնի։ Այդ մտքերը, անհանգստությունները փնտրում են ու շատ արագ գտնում են նկարչին, իսկ նկարիչը բաց է, վերցնում է, դա իր գործիքն է՝ վերցնի, իր մեջ կրի ու հետո փոխանցի, նաև ինչ-որ մի տեղ պատկերի, գույների ձևով թելադրի, ուղղորդի, խորհուրդ տա, փորձի որոշ բան փոխել։  Նկարչությունը սիրուն բան նկարելու մեջ չէ, գեղեցիկից դուրս է նկարչությունը։ Նկարչությունը շատ ավելի այլ տեղեր պետք է փնտրել, քան գեղեցիկը»։
Նա համոզված է, որ մշակույթի միջոցով հնարվոր է փոխել քաղաքականություն։
«Այսօր նաև մշակույթը խլելու պատերազմ է։ Դա շատ ավելի լուրջ է, քան փողային, տարածքային վեճերը։ Մշակույթի դեմ պատերազմը,  մշակույթ խլելը նշանակում է ամբողջությամբ տիրանալ ոչ միայն հողին, նաև այդ հողի վրա ապրող մարդուն»։
Արթուր Մարտիրոսյանը համոզված է՝ պետք է ուժեղ լինել, իսկ դրա համար պետք է միասնություն։
«Մենք շատ անլուրջ ենք մոտենում այս հարցին՝ չհասկանալով, թե  վաղը մեր ժառանգներին ինչ երկիր ենք թողելու։ Խոսել պետք չէ, այլ բոլորս մտովի նույն ձևի մտածենք։ Դա է մեր փրկությունը։ Իրադրությունն այնպիսին է, որ մենք ուզենք-չուզենք պետք է փոխվենք։ Միասնական պետք է լինենք, որպեսզի փրկվենք ու փրկենք երկիրը։ Այդ դեպքում թող սահմաններն էլ բացեն, ինչ ուզում են թող անեն։ Եթե տկլոր ենք, միասնական չենք, օդի փոքրիկ խաղը մեզ կհիվանդացնի։
Մենք խելացի ազգից վերածվել ենք  ճարպիկ ազգի ու դա շատ վնասներ է  մեզ տալիս։  Ճարպիկի ոտքը կարճ է, տեսնում ենք բոլորս։

«18 60»: В Союзе художников Армении откроется персональная выставка Артура Мартиросяна
21 мая в Союзе художников Армении откроется персональная выставка «18 60» кандидата педагогических наук, профессора, члена Союза художников Армении, участника Арцахской войны Артура Мартиросяна.
В беседе с корреспондентом Panorama.am Артур Мартиросян пояснил название выставки:
«Выставка приурочена к моему 60-летию. Раскрою скобки названия “18 60” – некоторые работы я выполнил в 18 лет. Выставка включает хронологический раздел – начинаем с раннего периода до сегодняшних работ.
Это работы одного автора, но периоды могут быть смешаны вместе, чтобы сформировать определенную связь.
Естественно, человек со временем меняется, меняются наши подходы, мышление. Изменения небольшие, но тем не менее мы меняемся. Было бы хорошо, если бы мы сильно менялись, поскольку человек должен предоставить себе шанс измениться. Но мы в основном боимся перемен».
На выставке будут представлены около 100 пейзажей, композиций и ландшафтных абстракций.
Артур Мартиросян приглашает на свою выставку всех тех, кто любит искусство, может вдохновиться искусством, кого искусство может хоть немного изменить.
Художник-участник первой Арцахской войны назвал 90-е годы, когда не было ни электричества, ни газа, светлыми, поскольку это было пробуждение армянского народа.
«Все мы участвовали в создании новой страницы нашей нации. Одержали светлые победы через лишения. Наш народ стал героическим, и все в этом участвовали», – отметил А. Мартиросян.
Он не включил тему войны в искусство: «Природа, деревья, улицы, дома, горы, облака, возможно, смогут рассказать об этом. Я лично не захотел подчеркнуто говорить об этом».
Искусство для А. Мартиросяна – это особый способ говорить и общаться: «Искусство предоставляет такую возможность. Не зная языка, не зная человека, общаться посредством искусства».
Общение посредством искусства – самое фантастическое, самое серьезное, где искусство превращает всех нас в детей от одного родителя. Искусство сеет добро, но не только добро, но и другие проблемы.
У меня есть друзья-художники, и они сильно постарели за последнее время. Объясняю это с нашими временами. Они быстро постарели, поскольку художники как губка впитывают эти психологические явления, чтобы затем передать их с помощью искусства».
Он убежден, что с помощью искусства возможно изменить политику.
«Сегодня также идет война по отчуждению культур. Это крайне серьезно, нежели уличные, территориальные споры. Война против культуры означает полностью овладеть не только землей, но и проживающим на этой земле человеком», – отметил он.
Артур Мартиросян убежден, надо быть сильным, а для этого необходимо единство.
«Мы очень несерьезно подходим к этому вопросу, не понимая, какую страну завтра оставим нашим наследникам. Не нужно говорить, все мы должны думать одинаково. В этом наше спасение. Ситуация такова, что хотим мы этого или нет, но должны измениться. Должны объединиться, чтобы спастись и спасти страну. Из умного народа мы превратились в ловкий народ и это наносит нам большой вред, поэтому мы в таком положении», – отметил художник.