Անգամ հումանիտար բնույթի հարցերում Ադրբեջանը պատրաստ չէ դրսևորելու կառուցողականություն. Արցախի ՄԻՊ
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը հայտարարություն է տարածել, որումա ասվում է.
«Ադրբեջանը դիտավորյալ խոչընդոտում է Կարմիր խաչի գործունեությունը
«Ապրիլի 23-ին Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու վրա՝ Հակարի կամրջի մոտ, անօրինական հսկիչ անցագրային կետ տեղադրելուց ի վեր Ադրբեջանի կողմից արհեստական պատճառաբանություններով խոչընդոտվում է Լեռնային Ղարաբաղում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի բնականոն գործունեությունը, որով ադրբեջանական կողմը ոչ միայն ոտնահարում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթները, այլև կոպտորեն խախտում է շրջափակման ընթացքում ծայրահեղ ծանր առողջական վիճակում գտնվող անձանց ՀՀ տեղափոխելու շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը։ Սրանով իսկ Ադրբեջանը ուղիղ անտեսում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշումը, որով դատարանի պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով Հայաստանում բժշկական օգնություն ստանալու կարիք ունեցող ծանր հիվանդ անձանց տեղաշարժը:
Այս ընթացքում ԿԽՄԿ-ի կողմից բուժառուների տեղափոխում իրականացվել է երկու անգամ՝ ապրիլի 28-ին (13 բուժառու) և ապրիլի 29-ին (16 բուժառու):  Ապրիլի 29-ից ամբողջությամբ դադարել են ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բուժհաստատություններ։ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից ձեռք բերված տեղեկության համաձայն՝ ադրբեջանական կողմն առաջ է քաշել հավելյալ պայմաններ՝ պահանջելով ստուգել բուժառուներին տեղափոխող մեքենաները, ինչպես նաև Կարմիր խաչի աշխատակիցների և բուժառուների անձնագրերը՝ խախտելով մինչ այդ ձեռք բերված համաձայնությունները։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող 30 հիվանդ սպասում է շտապ տեղափոխման:
Ադրբեջանի կողմից դիտավորյալ խոչընդոտվում է նաև Կարմիր խաչի միջոցով անհրաժեշտ դեղորայքի մատակարարումը դեպի Արցախ, որի հետևանքով լրջագույն խնդիրներ են առաջանում Արցախի բուժհաստատություններում։
Ադրբեջանական կողմը, նպատակ ունենալով ամբողջության մեկուսացնելու Արցախը, նպատակաուղղված գործողություններ է ձեռնարկում՝ խոչընդոտելու անգամ հումանիտար կազմակերպությունների գործունեությունը Արցախում՝ պարբերաբար արհեստական հավելյալ պահանջներ ներկայացնելով։
Անգամ հումանիտար բնույթի հարցերում Ադրբեջանը պատրաստ չէ դրսևորելու կառուցողականություն և առիթը բաց չի թողնում ահաբեկելու բնակչությանը և խորացնելու մարդկանց՝ շրջափակման հետևանքով առաջացած թե՛ ֆիզիկական, թե՛ հոգեբանական տառապանքները՝ դիտավորյալ խորացնելով հումանիտար ճգնաժամը։
Ադրբեջանի վարքագիծը ուղիղ հակասում է միջազգային իրավունքին և մարդասիրության սկզբունքներին, ինչը պետք է արժանանա միջազգային կազմակերպությունների և իրավապաշտպան համայնքի հստակ դատապարտմանը։
Ակնակալում ենք միջազգային կառույցների գործնական միջամտությունը հումանիտար բնույթի այս կարևորագույն խնդրի կարգավորման ուղղությամբ»։

ЗПЧ Арцаха: Азербайджан намеренно препятствует деятельности Красного Креста
Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян распространил заявление, в котором, в частности, говорится:
«С момента установки незаконного контрольно-пропускного пункта на автодороге Горис-Степанакерт вблизи моста Хакари 23 апреля Азербайджан искусственно препятствует нормальной работе Международного Комитета Красного Креста (МККК) в Нагорном Карабахе, чем азербайджанская сторона не только нарушает положения международного гуманитарного права, но и грубо нарушает достигнутое во время блокады соглашение о транспортировке в Армению лиц, находящихся в крайне тяжелом состоянии.
Таким образом, Азербайджан прямо игнорирует решение Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) от 21 декабря 2022 года, обязывающее Азербайджан принять все необходимые и достаточные меры для обеспечения перемещения в Армению тяжелобольных лиц, нуждающихся в медицинском лечении, через “Лачинский коридор”. За это время МККК перевозил пациентов лишь дважды: 28 апреля (13 пациентов) и 29 апреля (16 пациентов).
С 29 апреля при посредничестве МККК полностью прекратилась транспортировка пациентов в медучреждения Республики Армения. Согласно информации, полученной аппаратом Защитника прав человека, азербайджанская сторона выдвинула дополнительные условия, требуя проверить автомобили, перевозящие пациентов, а также паспорта сотрудников Красного Креста и пациентов, тем самым нарушая ранее достигнутые договоренности. Согласно информации, полученной от Министерства здравоохранения Республики Арцах, 30 пациентов, находящихся в крайне тяжелом состоянии, ожидают срочной транспортировки. Азербайджан намеренно препятствует поставкам в Арцах необходимых медикаментов через МККК, в результате чего в медицинских учреждениях Арцаха возникают серьёзные проблемы.
Азербайджанская сторона, преследуя цель полной изоляции Арцаха, предпринимает преднамеренные действия, направленные на воспрепятствование деятельности даже гуманитарных организаций в Арцахе, выдвигая дополнительные искусственные требования.
Азербайджан не готов занимать конструктивную позицию даже по вопросам гуманитарного характера, не упуская возможности терроризировать мирное население и усугублять его физические и психологические страдания, вызванные блокадой, намеренно углубляя гуманитарный кризис.
Поведение Азербайджана прямо противоречит международному праву и принципам гуманизма, что должно быть однозначно осуждено международными организациями и правозащитным сообществом. Мы ожидаем практического вмешательства международных структур в урегулирование этой неотложной гуманитарной проблемы».