Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Տաթեւիկ Գրիգորյանի, այսօր գեներալ Յուրի Խաչատուրովի որդուն՝ Իգոր Խաչատուրովին, արդարացման որոշում է կայացրել:
«Ճանաչել և հռչակել Իգոր Խաչատուրովի անմեղությունը 2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքի կատարման մեջ, Խաչատուրովի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնել և նրան արդարացնել մեղսագրվող արաքը նրա կողմից կատարված չլինելու պատճառաբանությամբ։ Խափանման միջոց գրավը վերացնել, իսկ գրավի գումար հանդիսացող գրավը վերադարձնել գրավատուին»,-նշված է որոշման մեջ։
Ըստ առաջադրված մեղադրանքի, 2022թ. մայիսի 17-ին՝ ժամը 08.30-ի սահմաններում, Կիևյան փողոցում քաղաքական ընդդիմության նախաձեռնած անհնազանդության ակցիային իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող՝ ՀՀ ոստիկանության աշխատակցի օրինական պահանջին չենթարկվելու և նրա նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակում։ Քննչական կոմիտեից հայտնել էին, որ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Ի.Խաչատուրովին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի (Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը) 1-ին մասով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել էր կալանավորումը։ Նրան 2 ամսով կալանավորելու որոշում էր կայացվել, հուլիսի 11-ին ազատ էր արձակվել գրավի դիմաց:

Суд в Ереване оправдал Игоря Хачатурова
Сегодня суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Татевик Григорян вынес оправдательный вердикт по делу Игоря Хачатурова, младшего сына бывшего начальника Генштаба ВС Армении, экс-генсека ОДКБ Юрия Хачатурова.
Напомним, Игорю Хачатурову инкриминировали часть 1 статьи 316 (применение не опасного для жизни или здоровья насилия в отношении представителя власти) УК РА от 2003 года.
«Признать и провозгласить невиновным Игоря Хачатурова в совершении преступления, предусмотренного ч. 1 ст.316 УК РА от 2003 года, прекратить уголовное преследование в отношении Хачатурова и оправдать его на том основании, что он не совершал инкриминируемого ему деяния. Избранную в отношении Хачатурова меру пресечения в виде залога отменить, сумму залога – вернуть», – говорится в решении.
Согласно сообщению СК, 17 июня около 08:30 группа граждан, проводивших акцию неповиновения, перекрыла проезжую часть на улице Киевяна в Ереване, препятствуя свободному передвижению других граждан. «Дежурившие в указанном месте сотрудники полиции, осуществлявшие охрану общественного порядка, призвали протестующих разблокировать дорогу, попытавшись оттеснить их с проезжей части. В это время двое из участников акции ударили полицейского руками в грудь, в результате чего он потерял сознание. Была установлена личность одного из применивших насилие в отношении полицейского, это гражданин Игорь Юрьевич Хачатуров», – пояснил тогда пресс-секретарь Следственного комитета Вардан Тадевосян.
Игорь Хачатуров в ходе предварительного следствия находился под стражей, мера пресечения в отношении него была изменена уже в суде.