Հայաստանի ներկա վարչակազմը սպասարկում է թուրք-ադրբեջանական ցեղասպանական քաղաքականությունը. Լարիսա Ալավերդյան
12:40 10/05/2023
«Այսօր չի կարելի ընկալել, որ վերջ՝ մենք Շուշին կորցրեցինք»,-«Հայելի» մամուլի ակումբում հայտնեց ՀՀ նախկին օմբուդսմեն Լարիսա Ալավերդյանը:
Նա պատմական հաղթանակ համարեց Շուշիի ազատագրումը, որի արժեքը լիարժեք չգիտակցեց հայ ժողովուրդը:
«Դրսի և ներսի ոսոխները կարողացել են խլել մեզնից այդ քաղաքը, բայց այն խիզախությունը, որը ցուցաբերել են հայորդիները, չպետք է որևէ առումով ստվերվի, նրանք հերոսներ են և ընդմիշտ կմնան հայոց պատմության մեջ»,-ասաց Ալավերդյանը:
Բանախոսի կարծիքով՝ այն, ինչ տեղի է ունեցել 2018 թվականին, որը շարունակվել է նաև 2020 թվականից մինչ օրս, այն գորշ էջերից է, որը պետք է շրջել և անցնել առաջ նոր նվաճումների, քաղաքակրթության մեջ մեր տեղը վերագտնելու համար:
Լարիսա Ալավերդյանը հայտնեց, որ այս տարիների Հայաստանը հայտնվել է քաղաքակրթույան լուսանցքներում:
«Հայաստանի ներկա վարչակազմը պարզապես սպասարկում է թուրք-ադրբեջանական ցեղասպանական քաղաքականությունը, ինչպես նաև պղտոր գլոբալիստական կենտրոնների քմահաճույքները»,-հայտարարեց ՀՀ նախկին օմբուդսմենը:
Անդրադառնալով Չեխիայում Նիկոլ Փաշինյանի արած հայտարարություններին, թե պարտության մեջ մեղավոր է նաև սփյուռքը և ՀՀ պետականությունը կարող է կորսվել 2-3 տարուց՝ Լարիսա Ալավերդյանն ասաց. «Իմ արժանապատվությունից ցածր եմ համարում քաղաքական անմեղսունակություն պարունակող այդ հայտարարությունները մեկնաբանելը, այդ էակի հայտարարություններն որևէ աղերս չունեն իրական վիճակի հետ»:

Лариса Алавердян: Действующий режим Армении обслуживает азербайджано-турецкую геноцидальную политику
15:42 10/05/2023
«Сегодня нельзя считать, что все кончено, и мы потеряли Шуши», – заявила в пресс-клубе «Айели» первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян.
Освобождение Шуши бывший омбудсмен назвала исторической победой, цену которой армянский народ не осознал.
«Внутренние и внешние враги сумели отнять этот город, но храбрость, которую продемонстрировали сыны армянского народа, нельзя каким-либо образом оттенять, они – герои и всегда останутся в армянской истории», – отметил Л. Алавердян.
По словам спикера, произошедшее в 2018 году, в 2020 году и продолжающееся по сей день – это черные страницы истории, которые следует стереть и двигаться вперед к новым достижениям, чтобы вернуть себе место в цивилизации.
Лариса Алавердян сообщила, что за эти годы Армения оказалась на обочине цивилизации.
«Действующий режим Армении просто обслуживает азербайджано-турецкую геноцидальную политику, а также прихоти мутных глобалистских центров
Обратившись к заявлениям премьер-министра РА Никола Пашиняна в Чехии, в частности, что в поражении виновата также Диаспора армян и армянская государственность может быть утрачена в течении 2-3 лет, Л. Алавердян отметила: «Считаю ниже своего достоинства комментировать содержащие политический маразм заявления, заявления этого существа не имеют ничего общего с реальным положением дел».