ՀՀ ԱՆ-ն թշնամու կողմից շտապօգնության մեքենայի ուղղությամբ կրակելու մասին՝ դեմ են հումանիտար օրենքներին
11:30 11/05/2023
Այսօր առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերը կրակ են բացել վիրավորում ստացած զինծառայողին տեղափոխող շտապօգնության մեքենայի ուղղությամբ: ՀՀ առողջապահության նախարարությունը դատապարտում է մասնագիտական պարտականությունները կատարելիս բուժաշխատողների և շտապօգնության մեքենայի թիրախավորման հերթական դեպքը:
«Նման դրսևորումները դեմ են բոլոր միջազգային հումանիտար օրենքներին, անգամ պատերազմի օրենքներին, և պետք է խստագույնս դատապարտվեն»,- նշում են ՀՀ առողջապահոթյան նախարարությունից։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 11-ին՝ ժամը 06:00-ից, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հրետանային և ականանետային միջոցներից կրակ են բացել Սոթքի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով հայկական կողմը ժամը 10:25-ի դրությամբ ունի 4 վիրավոր:

Это противоречит даже законам войны: Минздрав Армении об обстреле Азербайджаном машины скорой помощи
12:35 11/05/2023
Сегодня утром вооруженные силы Азербайджана открыли огонь по машине скорой помощи, перевозившей получившего ранение военнослужащего, сообщает пресс-служба министерства здравоохранения Армении.
«Министерство здравоохранения Республики Армения осуждает очередной случай избрания мишенью медицинских работников при исполнении ими своих профессиональных обязанностей и машины скорой помощи.
Подобные проявления противоречат всем международным гуманитарным законам, даже законам войны, и должны быть решительно осуждены», – говорится в сообщении Минздрава РА.
Как передала сегодня ранее пресс-служба армянского оборонного ведомства, 11 мая с 06:00 подразделения ВС Азербайджана открыли огонь из артиллерийских и минометных средств по армянским позициям, расположенным в направлении Сотка. В результате азербайджанской провокации с армянской стороны по состоянию на 10:25 есть 4 раненых.