Կիրառե՛ք պատժամիջոցներ. Թագուհի Թովմասյանը հրատապ գրություններ է ուղղել միջազգային գործընկերներին
հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանը հրատապ գրություններ է ուղղել միջազգային գործընկերներին՝ պահանջելով կիրառել պատժամիջոցներ Ադրբեջանի նկատմամբ։
«Դեռ 2023 թվականի մարտի 15-ին միջազգային կառույցներին ահազանգել էի, որ Հայաստանում շփման գծի ողջ երկայնքով նկատվում է ադրբեջանական զինուժի, ծանր տեխնիկայի տեղաշարժ․ սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների համար է անգամ այն տեսանելի:
Բացի այդ, Ադրբեջանի հնարավոր ռազմական ագրեսիայի մասին ահազանագել էի նաև ապրիլի 25-29-ին Բրյուսել կատարած այցիս ժամանակ Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության պաշտոնյաների, Եվրոպական խորհրդարանի ներկայացուցիչների հետ պաշտոնական հանդիպումներում։
Ցավոք միջազգային կառույցները, չնայած իրենց բոլոր մտահոգություններին, չկիրառեցին գործնական քայլեր՝ կանխելու Ադրբեջանի նոր ագրեսիան, որի հետևանքով արդեն ունենք 4 վիրավոր, կոպիտ ոտնահարվել են ՀՀ սահմանամերձ բնակիչների կյանքի և մյուս հիմնարար իրավունքները, և, առհասարակ, միջազգային իրավունքը։
Հրատապ գրություններ եմ ուղարկում միջազգային բոլոր գործընկերներիս՝ ահազանգելով, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները այսօր հրետանային և ականանետային միջոցներից կրակ են բացել Սոթքի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ:
Պահանջում եմ հրատապ արձագանքել, կիրառել պատժամիջոցներ, պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հերթական ռազմական ագրեսիայի համար»,-գրում է պատգամավորը։

MP Taguhi Tovmasyan, chair of the Armenian parliament’s Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, has sent urgent letters to her international colleagues, calling for sanctions against Baku in response to its fresh military aggression against Armenia.
Four Armenian servicemen were wounded after Azerbaijani forces began shelling Armenian positions near the border village of Sotk early on Thursday. The Armenian army took appropriate defensive and preventive measures in response, the Defense Ministry said, adding the situation in the border area was relatively stable as of 10:45 a.m. local time.
“Back on 15, March 2023, I alarmed the international institutions that movement of a number of Azerbaijani heavy military equipment and personnel along the whole contact line was noticeable. It is even visible for the people of border communities,” Tovmasyan said in a statement.
The lawmaker said she warned of Azerbaijan’s possible military aggression at meetings with the officials of European External Action Service and the European Parliament members during her visit to Brussels on April 25-29.
“Unfortunately, the international institutions in spite of all of their concerns didn’t apply to practical steps to prevent Azerbaijan’s new aggression which leaded to 4 injured from the Armenian side and a situation in which the right to life and other basic human rights of the people living in Armenian border communities and generally the international law has been flagrantly violated,” the MP stressed
“I am urgently addressing all of my international colleagues, alarming that the Azerbaijani armed forces opened artillery and mortar fire at the Armenian positions located near Sotk.
“I have demanded an urgent response, imposing sanctions and holding Azerbaijan accountable for another military aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia,” she noted.