Արման Թաթոյան. Եթե անցակետում մեր հայրենակցին ձերբակալեցին, բեռը վերցրեցին, մեքենան առգրավվեցին, ո՞նց ենք պաշտպանելու նրան
«Ակնհայտ է, որ անցակետի տեղադրմամբ Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում մեկուսացնել Արցախն արտաքին աշխարհից և լուծել իր խնդիրը, սա մեծ քաղաքական նպատակի մի մաս է, միջոց է»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրեն Արման Թաթոյանը։
Նրա խոսքով, անցակետի տեղադրումը նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության կետերի խախտում է, բացի այդ պետք է հաշվի առնել, որ Ադրբեջանը վարում է ցեղասպան, էթնիկ զտման քաղաքականություն, Ադրբեջանի իշխանությունները տարածում են սպառնալիքներ, իրականացնում են կրակոցներ։
Թաթոյանի խոսքով, սա լավ պլանավորած գործողություն էր, որտեղ օգտագործեցին այսպես կոչված էկոակտիվիստներին, դրա տեղադրումն իրականացրեցին փափուկ ուժի միջոցով։
«Անցակետի տեղադրումը բացահայտ անօրինական է, մարդու միջազգային իրավունքների, միջազգային քրեական իրավունքի, մարդասիրական իրավունքի, բոլոր նորմերի տեսանկյունից այն բացահայտ ապօրինի է։ Մի պահ պատկարացրեք, եթե ընդունենք դրա լեգիտիմությանը, մեր հայրենակիցներն անցնեն, սա նշանակում է, որ ադրբեջանական իշխանությունները կարող են այդտեղով անցնող ցանկացած մեկին ձերբակալել, կալանավորել, գողանալ այդ մարդուն։ Ո՞վ կիմանա՝ այդ մարդու հետ ինչ կլինի։ Պատերազմի ժամանակ մեր տղաները հայտնվում են նրանց վերահսկողության ներքո, հետո տեսեք, չեն հաստատում, չգիտենք, որտեղ են նրանք»,-ասաց Թաթոյանը։
Նրա խոսքով, անցակետով անցնող ցանկացած մեկին կարող են մտացածին մեղադրանք առաջադրել։
«Ասում են, դե լավ բեռների համար կարելի է։ Դա կլինի առաջին քայլը։ Ադրբեջանի ամենասիրելի քաղաքականությունն է աստիճանաբար գնալ առաջ։ Սյունիքի մեր դեպքերը քննարկենք, բերեցին սկզբում դրեցին «Բարի գալուստ Ադրբեջան», հետո ցուցանակը պաշտպանելու համար ասեցին պետք է զինվոր կանգնի, հետո ասեցին՝ մեր զինվորները մրսում են, ենթակառուցվածքներ սարքեցին ու այդպես սկսեցին առաջ գնալ, նույնն այստեղ է լինելու, ես վստահ եմ ուղղակի։
Կարող են ցանկացած անձի նկատմամբ ինչ ուզեն անեն, ոչ մի միջազգային իրավական երաշխիք չի աշխատում։ Հիմա եթե մեր հայրենակցին ձերբակալեցին, կալանավորեցին, բեռը մոտից վերցրեցին, մեքենան առգրավվեցին, մենք ո՞նց ենք պաշտպանելու»,-ասաց Թաթոյանը։
Նա կրկին ընդգծեց, որ անցակետի տեղադրումն անօրինական է, այն պետք է դիտարկել ցեղասպան քաղաքականության, էթնիկ զտումների, մեկուսացման համատեքստում։

Арман Татоян: Размещение КПП является незаконным, стоит рассматривать это в контексте геноцидальной политики Баку
14:39 12/05/2023
«Очевидно, что установкой КПП Азербайджан преследует цель изолировать Арцах от внешнего мира и решить свои задачи, это часть большой политической цели, средство», – заявил на сегодняшней пресс-конференции основатель Центра права и справедливости – Фонда «Татоян», экс-омбудсмен Армении Арман Татоян.
По его словам, размещение КПП – это грубое нарушение совместного Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, кроме этого, следует учитывать, что Азербайджан ведет геноцидальную политику, политику этнических читок, власти Азербайджана распространяют угрозы и ведут обстрелы.
По словам А. Татояна, это отлично спланированное действие, в котором использовали так называемых эко-активистов, размещение КПП было осуществлено с применением мягкой силы.
«Установка КПП является абсолютно незаконной с точки зрения международных прав человека, международного уголовного права, гуманитарного права, является нарушением с точки зрения всех норм. Только представьте, если принять легитимность этого, то, когда наши соотечественники будут проходить через КПП, то азербайджанские власти могут задержать, арестовать, похитить любого. И как знать, что случится с этим человеком? Ведь во время войны наши военнослужащие оказываются под их контролем, а потом они не подтверждают сведения, и мы не знаем об их местоположении», – подчеркнул А. Татоян.
По его словам, любому лицу, который пройдет через КПП, могут выдвинуть надуманные обвинения.
«Говорят, дескать, грузы могут проезжать. И это станет первым шагом. Это самая любимая политика Азербайджана – постепенно продвигаться вперед. Давайте обсудим случаи в Сюнике. Сначала установили вывеску с надписью: “Добро пожаловать в Азербайджан”, потом для защиты вывески поставили военного, потом заявили, мол нашим военным холодно, построили инфраструктуру и так начали продвигаться, то же самое будет и здесь, уверен.
Они будут делать, что хотят, и ни одна международная правовая гарантия не будет здесь работать. Сейчас, если задержат нашего соотечественника, а затем арестуют, отнимут груз, конфискуют автомобиль, как мы его защитим?» – отметил Арман Татоян.
Он вновь подчеркнул, что размещение КПП является незаконным, стоит рассматривать это в контексте геноцидальной политики, этнических чисток и изоляции.