«Հրապարակ». ԶՊՄԿ-ն փաստորեն, ոչ միայն Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությանը, այլ նաև Աննա Հակոբյանին է մուծվում
09:03 12/05/2023
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, փաստորեն, ոչ միայն Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությանը, այլ նաև նրա կնոջը՝ Աննա Հակոբյանին է մուծվում։
Հիշեցնենք, որ ԶՊՄԿ-ն, «զուտ բարի կամքից դրդված», իր բաժեմասերի 21.9 տոկոսը փոխանցել էր կառավարությանը, որն էլ կառավարությունը սկզբում հանձնել էր Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդին՝ ԱՆԻՖ-ին, որի տնօրենների խորհրդի նախագահը Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն է, իսկ 2022-ի դեկտեմբերին կառավարիչը փոխվեց․ կառավարությունը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում իր ունեցած 21.9% բաժնետոմսերի կառավարումն ԱՆԻՖ-ից փոխանցեց պետական գույքի կառավարման կոմիտեին։
ԶՊՄԿ-ի բարեգործական հիմնադրամը խոշոր չափի՝ 27 մլն դրամ՝ շուրջ 70 հազար դոլար է փոխանցել Աննա Հակոբյանի «Իմ քայլը» հիմնադրամին։ Նշենք, որ ԶՊՄԿ-ն Հայաստանի թիվ 1 հարկատուն էր, սակայն 2023 թվականի առաջին եռամսյակում հայտնվել է երկրորդ հորիզոնականում՝ զիջելով «Գազպրոմ Արմենիային»:
«Գազպրոմը» վճարել է շուրջ 20 միլիարդ, իսկ ԶՊՄԿ-ն՝ 15 միլիարդ դրամ հարկ։ 2022 թվականի նույն ժամանակահատվածում ԶՊՄԿ-ն 35 միլիարդ դրամ հարկ էր վճարել, այսինքն՝ կոմբինատի գործերն ակնհայտորեն վատ են, սակայն շարունակում են Աննա Հակոբյանի հիմնադրամին պարտաճանաչ մուծվել»։

«Грапарак»: ЗММК платит не только правительству Никола Пашиняна, но и Анне Акопян
Газета «Грапарак» пишет: «Зангезурский медно-молибденовый комбинат, фактически, платит не только правительству Никола Пашиняна, но и его супруге Анне Акопян. Напомним, ЗММК, ″по доброй воле″, передал 21.9% своих акций правительству Армении, которые правительства сначала передало в доверительное управление Фонду национальных интересов Армении (ANIF), председателем Совета директоров которого является вице-мэр Еревана Тигран Авинян, а в декабре 2022 года управляющий изменился: правительство передало 21.9% акций Зангезурского медно-молибденового комбината Комитету по управлению государственным имуществом.
Благотворительный фонд ЗММК перечислил крупную сумму в размере 27 млн. драмов, около 70 тысяч долларов, фонду Анны Акопян ″Мой шаг″. Отметим, что ЗММК возглавлял список 1000 крупных налогоплательщиков Армении по итогам 2022 года, однако в первом квартале 2023 года оказался на втором месте, уступив свое место ЗАО ″Газпром Армения″. Компания ″Газпром Армения″ заплатила около 20 млрд, а ЗММК – 15 млрд. драмов. В аналогичный период 2022 года ЗММК уплатил в бюджет Армении 35,5 млрд. драмов, то есть дела на комбинате явно стали идти хуже, однако несмотря на это, ЗММК продолжает прилежно платить фонду Анны Акопян».