Թաթոյան. Սյունիքում ադրբեջանցիներն ականապատում են գրավված տարածքները
«Ադրբեջանական զինված ուժերը ներխուժել են Հայաստանի Հանրապետության տարածք ու հեռանալու մտադրություն, ակնհայտ է, չունեն»,-այսօր լրագրողների հետ հադիպմանը հայտարարեց Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրեն Արման Թաթոյանը։
Նրա խոսքով, որքան էլ խոսեն սահմանազատման, սահմանագծման, միջազգային սկզբունքների մասին, Հայաստան ներխուժած ադրբեջանցիների գործողությունները բոլորովին այլ բանի մասին են վկայում։
«Նրանք ամրացած են Հայաստանի Հանրապետության սահմանից ներս գտնվող տարածքներում։ Ներքին Հանդ գյուղում մի քանի ամիս առաջ մի փոքր շինություն էր, մի քանի ամիս անց արդեն մեծ շինություններ են, ճանապարհներ, ենթակառուցվածքներ, նույն ճանապարհները, բունկերները մենք արձանագրել ենք նաև Ջերմուկ քաղաքում»,-ասաց Թաթոյանը։
Նրա համոզմամբ, ադրբեջանցիների գործողություններն առաջին հերթին ուղղված են խաղաղ բնակչության կյանքն անհնարին դարձնելուն, որ թողնեն ու հեռանան։
«Մարդկանց զրկում են ջրից։ Հատուկ զավթում են աղբյուրները՝ թույլ չտալով, որ մարդիկ օգտվեն անգամ խմելու ջրից, մարդիկ չեն կարողանում օգտագործել իրենց հողերը, արոտավյարերը։ Յուրաքանչյուր սմ-ի հետևում կանգնած են մարդիկ, ընտանիք, ճակատագրեր»,-ասաց Թաթոյանը։
Նրա խոսքով, Սյունիքի գյուղերի բնակիչներն իր հետ զրույցներում փաստել են, որ ադրբեջանցիները ակնաապտում են գրավված տարածքները, որոնց վրա կենդանիներ են պայթում ու սատկում։

Azerbaijani forces have been planting land mines in the areas of Armenia’s southeastern Syunik Province under their occupation, Armenia’s former Arman Tatoyan said on Friday.
"Azerbaijan’s armed forces have invaded Armenian territory and they obviously have no intention to leave,” the head of the Tatoyan Foundation told a news conference in Yerevan.
They have reinforced their positions inside Armenia, building bunkers, roads and infrastructure near the village of Nerkin Hand and the spa town of Jermuk, Tatoyan stated, adding Azerbaijan’s actions are primarily aimed at forcing the Armenian border residents to leave their homes.
"People are deprived of access to water. They are taking control over springs, barring people even from using drinking water. Local residents cannot use their agricultural and pasture lands,” he stressed.
“Azerbaijani forces are laying land mines in the occupied territories, and animals are often killed by mine explosion,” Tatoyan said.