Զեմֆիրան դիմել է դատարան՝ պահանջելով  իրենից հեռացնել օտարերկրյա գործակալի կարգավիճակը
Երգչուհի Զեմֆիրան, որը Ռուսաստանում ճանաչվել է որպես օտարերկրյա գործակալ, դատարանի միջոցով պահանջել է երկրի արդարադատության նախարարությունից հանել այդ կարգավիճակը։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Մոսկվայի Զամոսկվորեցկի դատարանի մամուլի ծառայությունից, որտեղ ստացվել է համապատասխան հայցադիմումը։
«Դատարանը ստացել է Ռամազանովա Զ. Թ.-ի հայցն ընդդեմ ՌԴ արդարադատության նախարարության՝ պահանջելով անօրինական ճանաչել արտիստուհուն օտարերկրյա գործակալների ցանկում ընդգրկելու որոշումը», - ասել են դատարանում:
Միևնույն ժամանակ նշել են, որ դատական նիստի օրը դեռ նշանակված չէ։
Արդարադատության նախարարությունը Զեմֆիրային ներառել է օտարերկրյա գործակալների ռեգիստրում 2023 թվականի փետրվարին։ Գերատեսչությունում հայտարարել են, որ արտիստուհին բացեիբաց հանդես է եկել ի պաշտպանություն Ուկրաինայի, համերգներ է տվել անբարյացակամ երկրներում՝ հատուկ ռազմական գործողության դեմ կոչերով և աջակցություն է ստացել արտասահմանյան աղբյուրներից։

Певица Земфира подала иск к Минюсту с требованием снять с нее статус иноагента
Певица Земфира Рамазанова (признана иноагентом) подала иск к Минюсту с требованием снять с нее статус иноагента. Об этом ТАСС сообщили в пресс-службе Замоскворецкого суда Москвы, куда поступило соответствующее исковое заявление.
«В суд поступил иск Рамазановой З. Т. к Минюсту РФ с требованием признать незаконным решение о включении артистки в перечень иноагентов», – сказали в суде. Там отметили, что дата заседания по иску пока не назначена.
Минюст включил Земфиру в реестр иноагентов в феврале 2023 года. В ведомстве заявили, что артистка открыто выступала в поддержку Украины, давала концерты в недружественных странах с призывами против специальной военной операции и получала поддержку от иностранных источников.