Սարսանգի ջրամբարի ջրի մակարդակն իջել է 30 մետրով․ «ԱՐՑԱԽ ՀԷԿ»
Հայաստանից Արցախը սնուցող միակ էլեկտրագծի խափանման պայմաններում հունվարի 9-ից Արցախում օգտագործվում է միայն տեղում արտադրված էլեկտրաէներգիան: Սարսանգի հիդրոէլեկտրակայանն ապահովում  է էլեկտրաէներգիայի մեծ մասը, որն այժմ ողջ հզորությամբ չի աշխատում։
«Սարսանգի հիդրոէլեկտրակայանն աշխատում է շատ ցածր հզորությամբ, ջրի ճնշում չկա և չկա հնարավորություն նորմալ աշխատելու համար։ Աշխատում է այնքանով, որ ընդամենը ցանցն  է պահպանում , այդքանը։ Կարող եմ ասել, որ հունվարի 9-ից մինչ այժմ  Սարսանգի ջրամբարի ջրի մակարդակն իջել է մոտ 29-30 մետրով»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց  «ԱՐՑԱԽ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Վահրամ Բեգլարյանը։
Ադրբեջանի կողմից Արցախը շրջափակման մեջ առնելու աղետալի հետևանքներից մեկն էլ էներգետիկ ճգնաժամ առաջացնելն է։ Panorama.am-ի հետ զրույցում ԱՀ ջրային կոմիտեի նախագահ Արարատ  Խաչատրյանը նշեց, որ խնդիրը մեղմելու նպատակով Սարսանգի ջրամբարի վրա կառուցված ՀԷԿ-ն աննախադեպ ռեժիմով է աշխատել, արդյունքում ` այսօր ջրամբարը գրեթե դատարկ է։
«Ջրամբարից ոռոգման նպատակով ջուր Արցախը չի օգտագործում։ Ջրամբարի ջուրն օգտագործվում է միայն էլեկտրաէներգիա ստանալու նպատակով։  Տեղումները բավականին սակավ եղան, Թարթառ  գետը չվարարեց։  Արդյունքում՝ ջրամբարում ջուր չի կուտավում։ Այս պահի դրությամբ՝ ջուր չկա, շատ քիչ է։ Մի կերպ բավարարում ենք։ Կառավարության նիստի ընթացքում որոշվեց, որ հովհարային անջատումները կլինեն  12 ժամով։ Հոսանքը քիչ է լինելու, ջրի սակավության պատճառով տուրբինաները չեն կարողանալու աշխատեցնել»,-ասաց Արարատ Խաչատրյանը։
Ինչ վերաբերում է Արցախում ոռոգման խնդիրներին, ապա Խաչատրյանը նշեց, որ Արցախում հիմնականում մեխանիկական ոռոգում է կատարում, կաթիլային եղանակով, միայն 10 տոկոսն է ինքնահոս եղանակով է ոռոգում իրականացնում։ Այս առումով քիչ, թե շատ բավարարված են։
«Հիմնականում փորձում ենք հարմարվել առկա խնդիրներին։  Մեր հնարավորության սահմաններում ՝ բավարարված ենք, դժվարություններ կան իհարկե»,- եզրափակեց ԱՀ ջրային կոմիտեի նախագահը։

«Арцах ГЭС»: Уровень воды Сарганского водохранилища снизился примерно на 30 метров
Из-за аварии на участке Ахавно-Бердзор единственной высоковольтной линии из Армении в Арцах с 9 января в Арцахе используют лишь электроэнергию, произведенную только на месте. Сарсангская ГЭС обеспечивает большую часть электроэнергии, и пока работает не на полную мощность.
«Сарсангская ГЭС работает на небольшой мощности, нет напора вода и нет возможности нормально работать. Работает настолько, чтобы обеспечивать сеть, и только. Могу отметить, что с 9 января и до сих пор уровень воды Сарганского водохранилища снизился примерно на 29-30 метров», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am Генеральный директор компании «Арцах ГЭС» Ваграм Бегларян.
Одним из катастрофических последствий азербайджанской блокады Арцаха является энергетический кризис. В беседе с корреспондентом Panorama.am председатель Водного комитета Арцаха Арарат Хачатрян отметил, что с целью смягчения проблемы построенная на Сарсангском водохранилище гидроэлектростанция работает в беспрецедентном режиме, в результате водохранилище на сегодняшний день практически опустело.
«Арцах не использует воду из водохранилища в оросительных целях. Вода из водохранилища используется только с целью получения электроэнергии. Осадков было мало, река Тартар не разлилась. В итоге – водохранилище не наполняется водой. По положению на данный момент, воды нет, очень мало. Кое-как хватает. В ходе заседания правительства было принято решение, что веерные отключения будут производиться на 12 часов. Электроэнергии будет мало, из-за недостатка воды турбины не работают», – отметил Арарат Хачатрян.
Что касается проблем с орошением, то А. Хачатрян отметил, что в Арцахе производится механическое орошение, капельным путем, только 10 процентов орошения осуществляется самотечным методом.
«В основном пытаемся адаптироваться к существующим проблемам. Довольны – в рамках наших возможностей, конечно есть сложности», – резюмировал председатель Водного комитета Арцаха.