Այն մեզ համար իրականում առ ոչինչ է. Մետաքսե Հակոբյանը՝ բրյուսելյան հանդիպման արդյունքներով արված հայտարարության մասին
Մայիսի 14-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարել էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները ճանաչել են պետությունների տարածքային ամբողջականությունները, համապատասխանաբար 29800 ք/կմ և 86600ք/կմ տարածով՝ Ալմա Աթայի հռչակագրի համաձայն: Panorama.am-ն հնչած հայտարարության վերաբերյալ խնդրեց կարծիք հայտնել Արցախի Հանրապետության ԱԺ պատգամավոր, «Արդարություն» խմբակցության անդամ Մետաքսե Հակոբյանին:
Panorama.am-Տիկի՛ն Հակոբյան, ինչպե՞ս Արցախն ընդունեց Շառլ Միշելի՝ բանակցությունների արդյունքներով արված հայտարարությունը:
Մ. Հակոբյան-Մենք ականատեսը եղանք այն փաստի հաստատմանը, ինչի մասին 2021 թվականի ապրիլի 13-ին Ազգային ժողովում Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց միջազգային հանրության՝ Արցախի կարգավիճակի նշաձողի իջեցման վերաբերյալ: Ըստ էության, երբ նա խոսում էր միջազգային հանրության մասին, նկատի ուներ հավաքական Արևմուտքը, ինչը նաև հանդիպման ժամանակ հաստատվեց: Անկեղծ ասած, այդ հայտարարության մեջ մեր համար անսպասելի որևէ բան չկար, որովհետև ոչ միայն պատերզմից հետո, այլ դեռևս 2018 թ.-ից ասում էինք և գիտեինք, որ այս իշխանությունները Հայաստանում նշանակվում են, որպեսզի ի կատար ածեն և՛ Արևմուտքի, և՛ Թուրքիայի, և՛ Ադրբեջանի բոլոր նպատակներն ու երազանքները: Ցավոք սրտի, բոլոր խաղացողներն ունեն իրենց կոնկրետ շահը և այս իշխանությունները սպասարկեցին բոլորի շահերն էլ: Ինչ վերաբերում է Բրյուսելում կայացած հանդիպման արդյունքների արձանագրմանը, ապա կարող եմ փաստել, որ այն մեզ համար իրականում առ ոչինչ է, որովհետև որևէ մեկը՝ կլինի քաղաքական գործիչ, իշխանություն, միջազգային հանրություն, չի կարող բռնանալ 120 հազար հայի կամքի վրա և մեր փոխարեն որոշում կայացնել: Սա՝ ի պատասխան իրենց արած հայտարարության:
Ինչ վերաբերում է հայտարարության իրավական կողմին՝ ասեմ որ այնտեղ խեղաթյուրված է ամեն բան՝ սկսած Ալմա Աթայի հռչակագրից, որը որպես հիմնավորում են վերցրել նման հայտարարություն անելու և հետագայում՝ նաև փաստաթուղթը ձևակերպելու համար: Որովհետև Ալմա Աթայի հռչակագիրը 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ին է ստեղծվել, որով ԱՊՀ երկրները, հիմնվելով այդ հռչակագրի վրա, փոխադարձաբար ճանաչեցին միմյանց տարածքային ամբողջականությունները, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչեց Ադրբեջանինը և՝ հակառակը: 30 տարի շարունակ, նաև Ալմա Աթայի հռչակագրով Ադրբեջանի Հանրապետությունը 75000 ք/կմ է եղել և շատ տարօրինակ կերպով հնչեց 86600 ք/կմ-ի մասին՝ խեղաթյուրելով նաև այդ հռչակագիրը, որտեղ, ամեն դեպքում, թվեր էլ նշված չէին, բայց այն ժամանակվա փաստացի սահմաններով էին ամրագրված: Ինչո՞ւ էր փաստացի 75000ք/կմ, որովհետև Ադրբեջանը դուրս է եկել ԽՍՀՄ կազմից Ալմա Աթայի հռչակագրից հետո՝ 1991 թվականի դեկտեմբերի 28-ին և որևէ կերպ Արցախը չէր կարող որևէ առնչություն ունենլ Ադրբեջանի Հանրապետության հետ, որը նույնիսկ իրեն չէր հռչակել որպես Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի իրավահաջորդ:
Հետևաբար, և՛ քաղաքական, և՛ իրավական առումով կեղծ օրակարգ է, ինչի վրա էլ իրենք հիմնվում են: Նաև այն հանգամանքը, որը պատահական չէր, որ Հայաստանի վարչապետը բավականին կերկար ժամանակ, պատեհ-անպատեհ բոլոր առիթներով շեշտում էր Հայաստանի 29800 ք/կմ-ի մասին, կարծես անընդհատ հորդորելով, պարտադրելով, որպեսզի Ադրբեջանը ևս իր տարածքների վերաբերյալ թիվ հնչեցնի, ինչը և արվեց այդ հանդիպման ժամանակ: Ըստ էության՝ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները , հենց իրենք նշելով 86600ք/կմ-ն, դեռևս բանավոր պայմանավորվածություններով, ինչը բնորոշ է այս իշխանություններին, 86600 ք/կմ-ի մեջ ներառեցին նաև Արցախի Հանրապետությունը:
Արցախի սթափ քաղաքական ուժերի համար, որոնք բավականին շատ են, արցախի ժողովրդի, Արցախում բնակվող հայերի համար որևէ կերպ ընդունելի չի լինելու, ուզում է այն բանավոր պայմանավորվածություն լինի, ուզում է գրավոր լինի, ոչ էլ մենք թույլ ենք տալու ի կատար ածվի: Կարծում եմ այդ առումով արցախցին իր կամքի դրսևորումը ցուցադրել է:
Panorama.am-Ինչպե՞ս կգնահատեք այն փաստը, որ բրյուսելյան հանդիպման արդյունքներով տարածքված հայտարարության վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ի արձագանքի մեջ քննադատության բոլոր սլաքներն ուղղված էին դեպի Եվրոպան, բայց Նիկոլ Փաշինյանի մասին որևէ ակնարկ չկար:
Մ.Հակոբյան-Մենք վաղուց ուենք մեր դիրքորոշումն Արցախի իշխանությունների նկատմամբ: Անկախ նրանից, թե որ կառույցն է հայտարարություն կամ քայլ անում՝ Արցախի իշխանություններն ունեն, այսպես ասած, քաղաքական հեզություն Հայաստանի իշխանությունների նկատմամբ: Իրենց լռությամբ, քանի որ այդ հայտարարությունը ևս լռության դրսևորում էր, կամ ավելի վատ՝ ի վնաս Արցախի արված հայտարարություն էր, որովհետև պետք է գիտակցել, որ և՛ Արևմուտքը, և՛ Ռուսաստանն ընդամենը միջնորդ կողմեր են, շահառու կողմը Արցախն է, շահագրգիտ կողմը՝ Հայաստանը և, իշխանություններն էլ իրենց պետք է համապատասխանաբար դրսևորեին: Արցախի իշխանությունները, որպես շահառու կողմ պետք է լինեին այնպիսին, որ կարողանային մասնակիցը լինել այդ վարվող քաղաքականությանը, կամ նույնիսկ՝ մասնակից լինելով կամք ունենային հակառակվելու, ինչը իրենք չունեն, չեն կարող որովհետև, ըստ էության, ինչպես ժամանակին Արայիկ Հարությունյանն էր ասում, ստորակետի ճշտությամբ համաձայն են Հայաստանի իշխանությունների հետ, ինչը իրենք չեն էլ թաքցնում իրենց պահվածքով: Հետևաբար՝ ԱԳՆ-ի հայտարարությունն էլ պետք է նմանատիպ լիներ, որևէ զարմանալու բան չկա: Ասեմ ավելին, երեկ կարծես թե և՛ Արցախի իշխանությունները, և՛ էլի ինչ-որ քաղաքական ուժեր «շատ ավելի կարևոր հարց» էին լուծում Արցախում, քան արագ, լուրջ քննարկումները և հակազդեցության ձևեր փնտնելը՝ զբաղված լինելով պետնախարարի պաշտոնը քննարկելով և բաշխելով: Այն իրեցն համար շատ ավելի կարևոր էր քան Արցախի լինել-չլինելու հարցը:

Artsakh MP unfazed by statement following Armenian-Azeri summit in Brussels
Panorama.am asked Metakse Hakobyan, an MP representing Artsakh’s opposition Justice Party, for comment on the statement.
Panorama.am: Mrs. Hakobyan, how did Artsakh react to Charles Michel's statement on the outcomes of the talks?
Metakse Hakobyan: We witnessed the confirmation of Nikol Pashinyan’s claims in the Armenian National Assembly on 13 April 2021 regarding the lowering of the bar on Artsakh's status by the international community. In fact, when he spoke about the international community, he meant the collective West, which was also confirmed at the meeting. Frankly speaking, we were totally unfazed by this statement, because not only after the war, but also back in 2018 we were waring that the current leaders came to power in Armenia to realize all the goals and dreams of the West, Turkey and Azerbaijan. Unfortunately, all actors have their own interests, and the current authorities catered to the interests of them all. As for the outcomes of the Brussels meeting, I can state that they actually mean nothing for us, because no one, including politicians, authorities or the international community, can act against the will of 120,000 Armenians and make a decision instead of us. This is in response to their statement.
As for the legal aspect of the statement, everything is distorted in it, starting from the Almaty Declaration, which was taken as a basis for making the statement and drafting the document [peace treaty] as well in the future. The Almaty Declaration was signed on December 21, 1991 and the CIS countries mutually recognized each other's territorial integrity under it, just as the Republic of Armenia recognized the territorial integrity of Azerbaijan and vice versa. For 30 years, according to the Almaty Declaration, the territory of the Republic of Azerbaijan included 75,000 square km and it was strangely turned into 86,600 square km in violation of this declaration. In any case, there were no figures, but the actual borders of the time were specified. Why, in fact, the territory was 75,000 square kilometers? Because Azerbaijan left the Soviet Union after signing the Almaty Declaration on December 28, 1991, and Artsakh could not have had any links with the Republic of Azerbaijan, which had not even declared itself the legal successor of the Azerbaijani SSR.
Hence, both politically and legally it is a false agenda which they rely on. It’s also not accidental that the prime minister of Armenia spoke for a long time about 29,800 square kilometers of Armenia, as if constantly urging Azerbaijan to announce figures concerning its territories as well, which was done during the meeting in Brussels. In fact, the Armenian leaders, who talked about 86,600 square kilometers even during the verbal arrangements in accordance with their workstyle, included the Republic of Artsakh in these 86,600 square kilometers.
For the sober political forces in Artsakh, which are quite numerous, and the Artsakh Armenians it is absolutely unacceptable – whether it's a verbal agreement or a written one, we won't let it be implemented. I think that Artsakh people have demonstrated their will in this regard.
Panorama.am: How would you comment on the statement of the Artsakh Foreign Ministry regarding the trilateral meeting in Brussels, which harshly criticized Europe, but made not a single mention of Nikol Pashinyan?
Metakse Hakobyan: We expressed our own attitude towards the Artsakh authorities long ago. No matter which agency makes a statement or takes a step, the Artsakh authorities’ so-called submissiveness to the Armenian leadership is evident. The statement was also a manifestation of silence, or worse, a statement to the detriment of Artsakh, because we have to realize that both the West and Russia are just mediators, the beneficiary is Artsakh and the interested party is Armenia. So, the Artsakh leadership should have behaved accordingly.
Artsakh’s authorities, as a beneficiary party, should have been part of those policies and have had the guts to oppose them, but they don’t and cannot do it, because, in fact, as Arayik Harutyunyan once said, they agree with the Armenian authorities in everything, down to every comma, which they do not even hide.
That's why the statement of the Foreign Ministry had to be like that, there’s nothing surprising about it. Moreover, yesterday both the Artsakh authorities and some other political forces were apparently solving “much more important problems". Instead of starting prompt and serious discussions and searching for countermeasures, were busy dividing the post of state minister. It was much more important to them than Artsakh's survival.