Այն մեզ համար իրականում առ ոչինչ է. Մետաքսե Հակոբյանը՝ բրյուսելյան հանդիպման արդյունքներով արված հայտարարության մասին
Մայիսի 14-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարել էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները ճանաչել են պետությունների տարածքային ամբողջականությունները, համապատասխանաբար 29800 ք/կմ և 86600ք/կմ տարածով՝ Ալմա Աթայի հռչակագրի համաձայն: Panorama.am-ն հնչած հայտարարության վերաբերյալ խնդրեց կարծիք հայտնել Արցախի Հանրապետության ԱԺ պատգամավոր, «Արդարություն» խմբակցության անդամ Մետաքսե Հակոբյանին:
Panorama.am-Տիկի՛ն Հակոբյան, ինչպե՞ս Արցախն ընդունեց Շառլ Միշելի՝ բանակցությունների արդյունքներով արված հայտարարությունը:
Մ. Հակոբյան-Մենք ականատեսը եղանք այն փաստի հաստատմանը, ինչի մասին 2021 թվականի ապրիլի 13-ին Ազգային ժողովում Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց միջազգային հանրության՝ Արցախի կարգավիճակի նշաձողի իջեցման վերաբերյալ: Ըստ էության, երբ նա խոսում էր միջազգային հանրության մասին, նկատի ուներ հավաքական Արևմուտքը, ինչը նաև հանդիպման ժամանակ հաստատվեց: Անկեղծ ասած, այդ հայտարարության մեջ մեր համար անսպասելի որևէ բան չկար, որովհետև ոչ միայն պատերզմից հետո, այլ դեռևս 2018 թ.-ից ասում էինք և գիտեինք, որ այս իշխանությունները Հայաստանում նշանակվում են, որպեսզի ի կատար ածեն և՛ Արևմուտքի, և՛ Թուրքիայի, և՛ Ադրբեջանի բոլոր նպատակներն ու երազանքները: Ցավոք սրտի, բոլոր խաղացողներն ունեն իրենց կոնկրետ շահը և այս իշխանությունները սպասարկեցին բոլորի շահերն էլ: Ինչ վերաբերում է Բրյուսելում կայացած հանդիպման արդյունքների արձանագրմանը, ապա կարող եմ փաստել, որ այն մեզ համար իրականում առ ոչինչ է, որովհետև որևէ մեկը՝ կլինի քաղաքական գործիչ, իշխանություն, միջազգային հանրություն, չի կարող բռնանալ 120 հազար հայի կամքի վրա և մեր փոխարեն որոշում կայացնել: Սա՝ ի պատասխան իրենց արած հայտարարության:
Ինչ վերաբերում է հայտարարության իրավական կողմին՝ ասեմ որ այնտեղ խեղաթյուրված է ամեն բան՝ սկսած Ալմա Աթայի հռչակագրից, որը որպես հիմնավորում են վերցրել նման հայտարարություն անելու և հետագայում՝ նաև փաստաթուղթը ձևակերպելու համար: Որովհետև Ալմա Աթայի հռչակագիրը 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ին է ստեղծվել, որով ԱՊՀ երկրները, հիմնվելով այդ հռչակագրի վրա, փոխադարձաբար ճանաչեցին միմյանց տարածքային ամբողջականությունները, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչեց Ադրբեջանինը և՝ հակառակը: 30 տարի շարունակ, նաև Ալմա Աթայի հռչակագրով Ադրբեջանի Հանրապետությունը 75000 ք/կմ է եղել և շատ տարօրինակ կերպով հնչեց 86600 ք/կմ-ի մասին՝ խեղաթյուրելով նաև այդ հռչակագիրը, որտեղ, ամեն դեպքում, թվեր էլ նշված չէին, բայց այն ժամանակվա փաստացի սահմաններով էին ամրագրված: Ինչո՞ւ էր փաստացի 75000ք/կմ, որովհետև Ադրբեջանը դուրս է եկել ԽՍՀՄ կազմից Ալմա Աթայի հռչակագրից հետո՝ 1991 թվականի դեկտեմբերի 28-ին և որևէ կերպ Արցախը չէր կարող որևէ առնչություն ունենլ Ադրբեջանի Հանրապետության հետ, որը նույնիսկ իրեն չէր հռչակել որպես Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի իրավահաջորդ:
Հետևաբար, և՛ քաղաքական, և՛ իրավական առումով կեղծ օրակարգ է, ինչի վրա էլ իրենք հիմնվում են: Նաև այն հանգամանքը, որը պատահական չէր, որ Հայաստանի վարչապետը բավականին կերկար ժամանակ, պատեհ-անպատեհ բոլոր առիթներով շեշտում էր Հայաստանի 29800 ք/կմ-ի մասին, կարծես անընդհատ հորդորելով, պարտադրելով, որպեսզի Ադրբեջանը ևս իր տարածքների վերաբերյալ թիվ հնչեցնի, ինչը և արվեց այդ հանդիպման ժամանակ: Ըստ էության՝ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները , հենց իրենք նշելով 86600ք/կմ-ն, դեռևս բանավոր պայմանավորվածություններով, ինչը բնորոշ է այս իշխանություններին, 86600 ք/կմ-ի մեջ ներառեցին նաև Արցախի Հանրապետությունը:
Արցախի սթափ քաղաքական ուժերի համար, որոնք բավականին շատ են, արցախի ժողովրդի, Արցախում բնակվող հայերի համար որևէ կերպ ընդունելի չի լինելու, ուզում է այն բանավոր պայմանավորվածություն լինի, ուզում է գրավոր լինի, ոչ էլ մենք թույլ ենք տալու ի կատար ածվի: Կարծում եմ այդ առումով արցախցին իր կամքի դրսևորումը ցուցադրել է:
Panorama.am-Ինչպե՞ս կգնահատեք այն փաստը, որ բրյուսելյան հանդիպման արդյունքներով տարածքված հայտարարության վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ի արձագանքի մեջ քննադատության բոլոր սլաքներն ուղղված էին դեպի Եվրոպան, բայց Նիկոլ Փաշինյանի մասին որևէ ակնարկ չկար:
Մ.Հակոբյան-Մենք վաղուց ուենք մեր դիրքորոշումն Արցախի իշխանությունների նկատմամբ: Անկախ նրանից, թե որ կառույցն է հայտարարություն կամ քայլ անում՝ Արցախի իշխանություններն ունեն, այսպես ասած, քաղաքական հեզություն Հայաստանի իշխանությունների նկատմամբ: Իրենց լռությամբ, քանի որ այդ հայտարարությունը ևս լռության դրսևորում էր, կամ ավելի վատ՝ ի վնաս Արցախի արված հայտարարություն էր, որովհետև պետք է գիտակցել, որ և՛ Արևմուտքը, և՛ Ռուսաստանն ընդամենը միջնորդ կողմեր են, շահառու կողմը Արցախն է, շահագրգիտ կողմը՝ Հայաստանը և, իշխանություններն էլ իրենց պետք է համապատասխանաբար դրսևորեին: Արցախի իշխանությունները, որպես շահառու կողմ պետք է լինեին այնպիսին, որ կարողանային մասնակիցը լինել այդ վարվող քաղաքականությանը, կամ նույնիսկ՝ մասնակից լինելով կամք ունենային հակառակվելու, ինչը իրենք չունեն, չեն կարող որովհետև, ըստ էության, ինչպես ժամանակին Արայիկ Հարությունյանն էր ասում, ստորակետի ճշտությամբ համաձայն են Հայաստանի իշխանությունների հետ, ինչը իրենք չեն էլ թաքցնում իրենց պահվածքով: Հետևաբար՝ ԱԳՆ-ի հայտարարությունն էլ պետք է նմանատիպ լիներ, որևէ զարմանալու բան չկա: Ասեմ ավելին, երեկ կարծես թե և՛ Արցախի իշխանությունները, և՛ էլի ինչ-որ քաղաքական ուժեր «շատ ավելի կարևոր հարց» էին լուծում Արցախում, քան արագ, լուրջ քննարկումները և հակազդեցության ձևեր փնտնելը՝ զբաղված լինելով պետնախարարի պաշտոնը քննարկելով և բաշխելով: Այն իրեցն համար շատ ավելի կարևոր էր քան Արցախի լինել-չլինելու հարցը:

Это для нас ничто. Метаксе Акопян – о заявлении по итогам встречи Пашинян-Мишель-Алиев в Брюсселе
В заявления главы Евросовета Шарля Мишеля по итогам состоявшейся 14 мая в Брюсселе встречи с лидерами Армении и Азербайджана говорится: «Лидеры подтвердили свою безоговорочную приверженность Алматинской декларации 1991 года и территориальной целостности Армении (29 800 кв. км) и Азербайджана (86 600 кв. км) соответственно. Окончательная делимитация границы будет согласована путем переговоров». К данному заявлению в интервью Panorama.am обратилась депутат НС Республики Арцах (НКР) от партии «Справедливость» Метаксе Акопян.
– Г-жа Акопян, как в Арцахе восприняли заявление Шарля Мишеля по итогам переговоров?
– Мы стали свидетелями подтверждения того факта, о котором сказал Никол Пашинян в Национальном Собрании Армении 13 апреля 2021 года относительно понижения международным сообществом планки по статусу Арцаха. По сути, говоря о международном сообществе, он имел в виду коллективный Запад, что также было подтверждено на встрече. Честно говоря, в этом заявлении для нас не было ничего неожиданного, поскольку мы не только после войны, но еще с 2018 года говорили и знали, что эти власти назначаются в Армении для исполнения всех целей и мечтаний и Запада, и Турции, и Азербайджана. К сожалению, у всех акторов свои конкретные интересы, и эти власти обслужили интересы всех. Что касается итогов встречи в Брюсселе, то могу констатировать, что они для нас в действительности ничего не значат, поскольку никто – будь то политический деятель, власти, международное сообщество – не может пойти против воли 120 тысяч армян и принять решение вместо нас. Это – в ответ на их заявление.
Что касается юридической стороны заявления, то скажу, что в нем искажено все, начиная с Алма-Атинской декларации, которая была взята за основу для такого заявления, а в будущем и для составления документа. Алма-Атинская декларация была подписана 21 декабря 1991 года, страны СНГ на основании этой декларации взаимно признали территориальную целостность друг друга, так же, как Республика Армения признала территориальную целостность Азербайджана и наоборот. На протяжении 30 лет, согласно также Алма-Атинской декларации, территория Азербайджанской Республики составляла 75 000 кв. км, и очень странным образом прозвучало о 86 600 кв. км, искажая и эту декларацию. В ней, во всяком случае, и цифры не были указаны, но указывались фактические границы того времени. Почему, фактически, территория составляла 75 000 кв. км? Потому что Азербайджан вышел из состава СССР после подписания Алма-Атинской декларации – 28 декабря 1991 года, и Арцах никоим образом не мог иметь отношения к Азербайджанской Республике, которая даже не провозгласила себя правопреемником Азербайджанской ССР.
Следовательно, и политически, и юридически это – фиктивная повестка, на которую они и опираются. Также не случайно то обстоятельство, что премьер-министр Армении довольно долго по поводу и без говорил о 29800 кв. км Армении, как бы постоянно призывая, навязывая, чтобы и Азербайджан озвучил цифру относительно своих территорий, что и было сделано во время встречи в Брюсселе. По сути, власти Республики Армения, сами указав 86600 кв. км еще при устных договоренностях, что характерно для этих властей, включили в эти 86600 кв. км и Республику Арцах.
Для трезвомыслящих политических сил Арцаха, которых довольно много, для арцахского народа, проживающих в Арцахе армян это никоим образом не будет приемлемо – будь то устное соглашение, письменное, мы не позволим его реализовать. Я думаю, что в этом плане арцахцы продемонстрировали свою волю.
– Как бы Вы оценили тот факт, что в заявлении МИД Республики Арцах в связи с итогами трехсторонней встречи в Брюсселе вся критика – в адрес Европы, а о Николе Пашиняне даже не упоминается.
– У нас давно сформировалась своя позиция по отношению к властям Арцаха. Вне зависимости от того, какая структура делает заявление или шаг, у властей Арцаха есть, так сказать, политическая кротость по отношению к властям Армении. Упомянутое заявление тоже было проявлением молчания, или, хуже того, было заявлением в ущерб Арцаху, потому что надо осознать, что и Запад, и Россия являются всего лишь посредниками, бенефициаром является Арцах заинтересованной стороной – Армения. И власти Арцаха должны были проявить себя соответственно.
Власти Арцаха, как сторона-бенефициар, должны были суметь участвовать в проводимой политике, или, будучи участниками, иметь волю противиться, но этой воли у них нет. Они не могут, потому что, по сути, как в свое время сказал Араик Арутюнян, они согласны с властями Армении во всем – вплоть до всех запятых, чего они даже не скрывают.
Поэтому и заявление МИД должно было быть таким, ничего удивительного. Скажу больше, вчера и власти Арцаха, и какие-то другие политические силы решали, кажется, «гораздо более важный вопрос», вместо оперативных, серьезных дискуссий и поиска путей противодействия, были заняты разделом должности госминистра. Для них это было гораздо важнее, чем вопрос о существовании Арцаха.