«Հրապարակ». Նիկոլ Փաշինյանը Սամվել Բաբայանի նշանակմամբ փորձելու է կյանքի կոչել Արցախն Ադրբեջանին հանձնելու վերջին արարը
09:22 16/05/2023
«Արցախի Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանը նախօրեին կատարյալ ֆիասկո գրանցեց։ Նա ամիսներ շարունակ նախապատրաստվում էր մեծ հանրահավաքի, սակայն Ստեփանակերտի հրապարակում մի քանի հարյուր, լավագույն դեպքում՝ հազար մարդ էր երեկ կարողացել հավաքել։ Չնայած իշխանությունների հասցեին հնչող քննադատությանը և կոշտ գործողությունների անցնելու սպառնալիքներին, ակնհայտ է, որ նա չկարողացավ ճնշում գործադրել, հասնել իր նպատակին, այն է՝ նշանակվել պետնախարար: Բայց Արցախի իշխանությունները զիջեցին և հայտարարեցին ողջ քաղաքական դաշտի հետ կոնսուլտացիաներ սկսելու մասին։ Որոշ տեղեկություններով, Արցախի իշխանությունների վրա Հայաստանից են ճնշում գործադրել։
Արցախի մեր աղբյուրները մտավախություն ունեն, որ տասնօրյա կոնսուլտացիաներից հետո Բաբայանը կնշանակվի պետնախարար, իսկ ներկայիս պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը, ով Բաբայանի հետ ազգակցական կապեր ունի, կվերադառնա գլխավոր դատախազի պաշտոնին։ Ի դեպ, դատախազի պաշտոնը մինչ օրս թափուր է։ Ասում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը, ով նախօրեին համաձայնություն է տվել Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելուն, Բաբայանի նշանակմամբ փորձելու է կյանքի կոչել Արցախն Ադրբեջանին հանձնելու վերջին արարը։
Արդեն տարբեր սցենարներ են քննարկում, որ, նախ, «պետնախարար Սամվել Բաբայանի պահանջով» ադրբեջանցիները կբացեն անցակետը, որով նրա հեղինակությունը կբարձրանա, բայց շատ մարդ կհեռանա Արցախից։ Հետո նա կպահանջի ռուս խաղաղապահների հեռացումը, քանի որ նրանք չեն ապահովում իրենց անվտանգությունը, ապա Արցախի հանքերի շահագործման թույլտվություն կտա ադրբեջանական ընկերություններին՝ պատճառաբանելով, որ փողը, բոլոր դեպքերում, Արցախի բյուջե է մտելու: Եվ ադրբեջանցիները տանտիրոջ իրավունքով կապրեն Արցախում, ու Արցախը վերջնականապես կհայաթափվի։ Բայց լավատեղյակ աղբյուրն ասաց, որ բացառված է Սամվել Բաբայանի` պետնախարար նշանակվելը: Գոնե այնքան ժամանակ, քանի դեռ նախագահի աթոռին Արայիկ Հարությունյանն է նստած»։

«Грапарак»: Никол Пашинян попытается назначением Самвела Бабаяна реализовать последний акт сдачи Арцаха Азербайджану
12:24 16/05/2023
Газета «Грапарак» пишет, что бывший секретарь Совета безопасности Арцаха Самвел Бабаян накануне констатировал полное фиаско. Он на протяжении месяцев готовился к большому митингу, однако смог собрать на площади Степанакерта несколько сотен, в лучшем случае, тысячу людей. Несмотря на критику в адрес властей и угрозы перейти к жестким действиям, очевидно, что он не смог оказать давления и добиться своей цели, в частности, назначения на пост госминистра. Но власти Арцаха уступили и заявили о начале консультаций со всеми представителями политического поля. По некоторым сведениям, на власти Арцаха оказывалось давление из Армении.
«Наши источники в Арцахе опасаются, что после десятидневных консультаций Бабаян будет назначен госминистром, а нынешний госминистр Гурген Нерсисян, связанный с Бабаяном родственными узами, вернется на должность генпрокурора. Кстати, пост генпрокурора до сих пор остается вакантным. Говорят, что Никол Пашинян, который накануне согласился признать Арцах в составе Азербайджана, попытается реализовать назначением Бабаяна последний акт сдачи Арцаха Азербайджану.
Уже обсуждаются различные сценарии, что сначала, «по требованию госминистра Самвела Бабаяна», азербайджанцы откроют пропускной пункт, что повысит его авторитет, однако многие люди уедут из Арцаха. Потом он потребует ухода российских миротворцев, поскольку они не обеспечивают их безопасность. Затем предоставит разрешение на эксплуатацию арцахских месторождений азербайджанским компаниям, аргументируя тем, что деньги во всех случаях будут поступать в бюджет Арцаха. И азербайджанцы начнут жить в Арцахе на правах хозяев, а Арцах будет окончательно деарменизирован. Но осведомленный источник сообщил, что назначение Самвела Бабаяна государственным министром исключается. По крайне мере столько времени, пока в кресле президента страны сидит Араик Арутюнян», - пишет газета.