Ինչպես Նախիջևանում, այնպես էլ Արցախում հայությունը կվերանա. Քաղաքացիները՝ Արցախն Ադրբեջանի կազմում լինելու հետևանքների մասին
18:11 17/05/2023
«Երեք օր առաջ Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ մենք մեկ քայլ ևս առաջ գնացինք՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի 86.6 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքը, Ադրբեջանը ճանաչում է Հայաստանի 29.8 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքը»։  Այսօր Ռեյկյավիկում հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Շառլ Միշելի՝ Բրյուսելում հնչեցրած նման հայտարարությունից հետո շատերը պարզաբանեցին, դա նշանակում է Արցախն Ադրբեջանի կազմում։ Ի՞նչ կլինի Արցախի ժողովրդի հետ, եթե Փաշինյանն Արցախը ճանաչում է Ադրբեջանի մաս։ Այս թեմայով Panorama.am-ը փոքրիկ հարցում անցկացրեց քաղաքացիների շրջանում։
«Արցախը արդեն մերը չի՝ մեր թույլ ու անկամք գտնվելու պատճառով։ Եվ էլի ենք տալու, եթե շարունակենք այդպես մտածել։ Այսօրվա կարգ ու նիստին չեմ հասկանում, չեմ էլ ուզում հասկանալ։ Ինչո՞ւ ենք մենք այս օրին, լավ գիտեմ, որովհետև մենք մեզ տվեցինք ինֆանտիլներին»,- ասաց քաղաքացներից մեկը։
«Չեմ կարծում մեկ հայ, հասկանո՞ւմ եք չէ, ինչ եմ ասում, մի հայ, իր երկիրը մասնատողներին նվեր տա։ Թուրքի նպատակն է եղել ազգին ոչնչացնել, տարածքը վերցնել։ Այսօր Արցախն է, վաղը Սյունիքը, հաջորդ օրը Երևանը։ Եթե երկրի ղեկավարը նման սխալ թույլ պետք է տա, ուրեմն նա ղեկավար լինելու իրավունք չունի։ Ո՞նց կարելի է Արցախը տալ, էն էլ ո՞ւմ, թուրքին։ Մեր հայրենակիցները կոչնչանան։ Չպետք  է նման բան արվի։ Ես այս տարիքիս պատրաստ եմ զենք վերցնել, պայքարել»,-ասաց մեկ այլ քաղաքացի։
«Իհարկե, ես համաձայն չեմ Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքի հետ։ Արցախը մեր սիրտն է։ Այն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելը նշանակում է, որ հարյուր հազարավոր մարդկանց կյանքը վտանգի տակ դնել։ Ես մեր ազգի պասիվության վրա եմ զարմացած, մեծ սթրես եմ տանում, ազգը պիտի ոտքի կանգնի, քանի որ վախենում էլ ես պատկերացնել, թե վաղը էլ որ մասի խնդիրը կկանգնի»,-ասաց հարցման մասնակից մի կին։
«Դավաճանական քայլ է։ Եռաբլուրը հիմա քառաբլուր է դարձել։ Ինչ ուզում է լինի, վերջին փամփուշտն էլ լինի, ինքը իրեն պիտի սպանի»,-վրդովված ասաց մեկ այլ քաղաքացի։

Опрос среди жителей столицы: Сегодня – это Арцах, завтра – Сюник, а потом – Ереван
«Три дня назад при посредничестве председателя Европейского совета мы сделали еще один шаг вперед, подчеркнув, что Армения признает 86.6 тысяч кв. километров территории Азербайджана, Азербайджан признает 29.8 тысяч кв. километров территории Армении», – заявил сегодня в Рейкьявике премьер-министр Армении Никол Пашинян.
После подобного заявления Шарля Мишеля в Брюсселе многие уточнили, что это означает, что Арцах является частью Азербайджана. Что будет с народом Арцаха, если Пашинян признает Арцах частью Азербайджана. Корреспондент Panorama.am провел небольшой опрос среди граждан.
«Арцах уже не наш из-за того, что мы проявили слабость. И продолжим сдавать территории, если продолжим так думать. Не понимаю сегодняшний порядок, и даже не хочу понимать», – отметил один из граждан.
«Цель турок заключалась в уничтожении нации, устранении территории. Сегодня – это Арцах, завтра – Сюник, завтра уже Ереван. Если руководитель страны совершает такую ошибку, значит, у него нет права быть лидером. Как можно сдать Арцах? И кому, туркам? Нельзя этого допустить», – отметил другой участник опроса.
«Конечно, не согласна с мнением Никола Пашиняна. Арцах – наше сердце. Признание Арцаха в составе Азербайджана значит, что жизни сотни тысяч людей находятся под угрозой. Поражаюсь пассивности нашего народа, это большой стресс, народ должен выйти на борьбу, потому что боюсь даже представить, где возникнет проблема в следующий раз», – отметила женщина, участвующая в опросе.