Մրգերի ներմուծմամբ զբաղվող ընկերությունը Էկվադորից Հայաստան է ներմուծել շուրջ մեկ տոննա կոկաին. ԱԱԾ
«ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում 2023 թվականի մայիսի 13-ին նախաձեռնված և իրականացվող թիվ 58221423 քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող և մրգերի ներմուծմամբ զբաղվող ընկերության կողմից Էկվադորում գտնվող ընկերությունից պատվիրված ապրանքատեսակի հետ տարանցիկ երկրների՝ Պանամայի Հանրապետության, Իտալիայի Հանրապետության և Վրաստանի տարածքով Հայաստանի Հանրապետություն է ներմուծվել «Կոկաին» տեսակի շուրջ մեկ տոննա քաշով թմրամիջոց /շուրջ 250 միլիոն Եվրո արժողության/, որը հայտնաբերվել և գտնվում է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում:
Քրեական վարույթով նշանակվել է դատանյութագիտական փորձաքննություն, կատարվել են հարցաքննություններ, տեղեկատվության պահանջ է ուղարկվել իրավասու մարմիններ, հետաքննության մարմնին տրվել է օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ ձեռնարկելու վերաբերյալ հանձնարարություն:
Նախաքննությունը շարունակվում է»։ Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։.jpg)

Занимающаяся импортом фруктов компания завезла из Эквадора в Армению около 1 тонны кокаина – СНБ
Действующая в Республике Армения и занимающаяся импортом фруктов компания вместе с заказанным у фирмы в Эквадоре товаром через территорию транзитных стран – Республики Панама, Итальянской Республики и Грузии – завезла в Армению партию кокаина весом около одной тонны (стоимостью около 250 миллионов евро), которая была обнаружена и находится в Службе национальной безопасности РА.
Как сообщает пресс-центр СНБ РА, кокаин был обнаружен в рамках процессуальных действий, осуществленных в ходе предварительного расследования по уголовному производству №58221423, инициированному Главным следственным управлением Службы национальной безопасности РА 13 мая 2023 года.
«В рамках уголовного производства назначена материаловедческая судебная экспертиза, проведены допросы, отправлены запросы в различные компетентные органы, органам дознания поручено предпринять оперативно-розыскные мероприятия.
Предварительное следствие продолжается», – говорится в сообщении.
Отметим, накануне СМИ сообщили, что итальянская финансовая гвардия обнаружила рекордную партию кокаина в 2734 килограмма, которая направлялась в Армению из Эквадора.