Ադրբեջանի կողմից սադրիչ գործողությունները չեն նպաստում տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն հաստատելու ջանքերին. Միրզոյան
Մայիսի 16-ին Ռեյկյավիկում Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Լատվիայի ԱԳ նախարար Էդգարս Ռինկևիչսի հետ:
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր՝ կարևորելով փոխադարձ բարձրաստիճան այցելությունները և երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների անցկացումը:
Մտքեր են փոխանակվել Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում Լատվիայի նախագահության առաջնահերթությունների վերաբերյալ: Նախարար Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ դրանք կհասցեագրեն նաև մերօրյա մարտահրավերները՝ ընդգծելով մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների ապահովման հարցերում շարունակական սերտ համագործակցության պատրաստակամությունը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգային հարցերի:
Քննարկվել են տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցեր: Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները: Այս համատեքստում շեշտվել է, որ Ադրբեջանի կողմից սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունները չեն նպաստում տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն հաստատելու ջանքերին: Ընդգծվել է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի, հայ ռազմագերիների վերադարձի և մարդասիրական բնույթի մյուս խնդիրների հասցեագրման կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի քաղաքական կամքը հասնել Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության»,- հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։

Armenian FM: Azerbaijan's provocative actions don't contribute to peace efforts in South Caucasus
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with his Latvian counterpart Edgars Rinkēvičs in Reykjavik on Tuesday.
During the meeting, issues on the development of bilateral cooperation were discussed, in that context mutual high-level visits and regular consultations between the foreign Mmnistries of the two countries were emphasised, the Armenian Foreign Ministry reported.
"Views were exchanged on the priorities of Latvia's presidency in the Committee of Ministers of the Council of Europe. Minister Mirzoyan expressed hope that they would also address the current challenges, highlighting the readiness for continuous close cooperation in issues of ensuring protection of human rights and fundamental freedoms," it said in a statement.
The Armenia-EU partnership was also discussed at the meeting.
"Regional stability and security issues were discussed. Ararat Mirzoyan briefed his counterpart on the recent developments in the normalisation process of relations between Armenia and Azerbaijan. In this context, it was stressed that Azerbaijan’s provocative and aggressive actions did not contribute to the efforts aimed at establishing lasting peace in the region. The importance of addressing the situation in Nagorno-Karabakh resulting from the illegal blockade of the Lachin corridor, the return of Armenian prisoners of war and other humanitarian issues were emphasised," reads the statement.
Mirzoyan reaffirmed the political will of the Armenian side to achieve peace and stability in the South Caucasus, the Foreign Ministry added.