Արցախի նախագահն արձագանքել է ԱԺ նախագահի հայտարարությանը
ԱՀ Ազգային ժողովի  նախագահ Արթուր Թովմասյանի` ԱԺ նիստում արած հայտարարություն-առաջարկը տեղավորվում է Արցախի շուրջ և Արցախում ստեղծված իրավիճակի հաղթահարման այլ առաջարկների շարքում, որ նախագահ Հարությունյանը ստանում է անցկացվող քաղաքական խորհրդակցությունների ընթացքում: Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասել է ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանն՝ արձագանքելով այսօր՝ մայիսի 18-ին, ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի` ԱԺ լիագումար նիստում այն հայտարարությանը, որ Հանրապետության նախագահին առաջարկել է ստեղծել պաշտպանության պետական կոմիտե և դրա կազմում ընդգրկել Ռուբեն Վարդանյանին և Սամվել Բաբայանին: Թովմասյանի խոսքով, եթե այդ մոդելը չաշխատի, նախագահը պետք է կա՛մ հրաժարականի դիմում ներկայացնի, կա՛մ դնի իր վստահության հանրաքվեն:
«Նշեմ, որ մայիսի 15-ից Նախագահը հանդիպում - քննարկումներ է սկսել հասարակական-քաղաքական շրջանակների հետ: Արայիկ Հարությունյանը պատրաստ է լսել Արցախի Հանրապետության ճակատագրով մտահոգ բոլոր ուժերին և անհատներին, քննարկել բոլոր առաջարկներն ու ծրագրերը և հուսով է, որ փոխհարգանքի մթնոլորտում համագործակցության նոր հնարավորություններ կստեղծվեն, որոնք կծառայեն Արցախի Հանրապետության ժողովրդի շահերին»,- նշել է Լուսինե Ավանեսյանը և ավելացրել, որ քաղաքական խորհրդակցությունների արդյունքում Նախագահն ընդունելու է համապատասխան որոշումներ, որոնց վերաբերյալ պատշաճ կերպով կիրազեկվի հասարակությունը:

Лусине Аванесян: По итогам политических консультаций президент Арцаха примет соответствующие решения
20:03 18/05/2023
Заявление-предложение, сделанное Председателем НС Республики Арцах Артуром Товмасяном на заседании НС, ставится среди других предложений по преодолению ситуации в Арцахе и вокруг Арцаха, которые получает Президент Арутюнян в ходе политических консультаций. Об этом в беседе с «Арцахпресс» заявила пресс-секретарь президента Республики Арцах Лусине Аванесян, отвечая на заявление Председателя НС Артура Товмасяна на пленарном заседании НС сегодня, 18 мая, о том, что он предложил президенту Республики создать государственный комитет обороны и включить в его состав Рубена Варданяна и Самвела Бабаяна.
По словам Товмасяна, если эта модель не сработает, президент должен либо подать в отставку, либо выразить вотум доверия.
«Отмечу, что с 15 мая Президент начал консультации и обсуждения с общественно-политическими кругами. Араик Арутюнян готов выслушать всех сил и личностей, кого волнует судьба Республики Арцах, обсудить все предложения и программы и надеется, что в атмосфере взаимного уважения будут созданы новые возможности для сотрудничества, что послужит интересам народа Республики Арцах», – отметила Лусине Аванесян и добавила, что в результате политических консультаций президент примет соответствующие решения, которые будут надлежащим образом доведены до сведения общественности.