Սոթքում վիրավորված բուժակի վիճակը գնահատվում է  բավարար
Մայիսի 17-ին՝ ժամը 16:15-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողները, ռասայական, ազգային, էթնիկ ծագումով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով, իրենց ծառայողական պարտքը կատարող ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողներին կյանքից ապօրինաբար զրկելու դիտավորությամբ, հրաձգային զենքերից կրակոցներ են արձակել ՀՀ սահմանագծի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքի ուղղությամբ։
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ դրա հետևանքով վիրավորում է ստացել նույն զորամասի ժամկետային զինծառայողը, ով ստացված վնասվածքից հետագայում մահացել է:
Ադրբեջանական զինված ուժերը նաև թիրախային կրակահերթեր են արձակել վիրավոր զինծառայողին բուժօգնություն ցուցաբերելու նպատակով նույն մարտական դիրք մեկնած «ՈՒԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղղությամբ, որի հետևանքով դաստակի շրջանում վնասվածք է ստացել նույն զորամասի բուժակը: Նրա վիճակը գնահատվում է բավարար:
Դեպքի վերաբերյալ ստացված հաղորդման հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 15-րդ կետերով, 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և 15-րդ կետերով և 264-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 4-րդ կետերով:
Կատարվում են անհետաձգելի և անհրաժեշտ ապացուցողական և վարութային գործողություններ՝ կատարվածի հանգամանքները պարզելու, Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողների հանցավոր գործողություններին լիարժեք իրավական գնահատականներ տալու նպատակով։

СК Армении: Состояние раненного в Сотке фельдшера оценивается как удовлетворительное
17 мая 2023 года, около 16:15, военнослужащие вооруженных сил Азербайджана по мотивам расовой, национальной, этнической ненависти, нетерпимости или вражды, с умыслом незаконного лишения жизни исполняющих свой служебный долг военнослужащих Вооруженных Сил Республики Армения из стрелкового оружия открыли огонь по боевой позиции оборонительного участка N-ской воинской части министерства обороны Армении, дислоцированной в восточном направлении границы РА. Пресс-служба СК Армении представляет подробности.
В результате ранение получил военнослужащий срочной службы той же воинской части, который впоследствии скончался от полученного телесного повреждения.
«Азербайджанские вооруженные силы также целенаправленно обстреляли автомобиль марки «УАЗ», прибывший на ту же боевую позицию с целью оказания медицинской помощи раненому военнослужащему, в результате чего получил ранение в запястье фельдшер той же воинской части. Его состояние оценивается как удовлетворительное.
На основании полученного сообщения в 5-м гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления Следственного комитета Армении инициировано уголовное производство.
Проводятся неотложные и необходимые доказательные и производственные действия с целью выяснения обстоятельств произошедшего, дачи полной правовой оценки преступным действиям военнослужащих ВС Азербайджана», – говорится в сообщении СК РА.