«Հրապարակ». Սյունիքը շարունակում է մնալ Արևմուտքի ուշադրության կենտրոնում
«Սյունիքը շարունակում է մնալ Արևմուտքի ուշադրության կենտրոնում։ 15 եվրոպական երկրների դեսպաններ օրերս այցելել են մարզ՝ ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինի գլխավորությամբ։ Որոշել են Եվրոպայի օրվան նվիրված միջոցառումներն անցկացնել Սյունիքում։ Եղել են Կապանում, այսօր Գորիս այց է նախատեսվում։ Հանդիպել են մարզպետի հետ, մասնակցել ցուցահանդեսի, համերգային միջոցառման։
Տարեսկզբից Սյունիքում մեկնարկել է «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունը, որը մարզի բնակիչների սոցիալ-տնտեսական վիճակը բարելավելուն է ուղղված։ Ասվել էր, որ 5 տարվա կտրվածքով մարզին տրամադրելու են 51 մլն եվրո, երեկ ասվել է 116 մլն-ի մասին։ Սակայն նպատակը ոչ թե Սյունիքի զարգացմանը նպաստելն է, այլ նրա աշխարհաքաղաքական դիրքը»։

«Грапарак»: Сюник продолжает оставаться в центре внимания Запада
Газета «Грапарак» пишет, что Сюник продолжает оставаться в центре внимания Запада. На днях послы 15 европейских стран посетили Сюникскую область во главе с руководителем делегации ЕС в Армении, послом Андреа Викторин. Решили провести в Сюнике мероприятия, посвященные Дню Европы. Они побывали в Капане, сегодня запланирован визит в Горис. Встретились с губернатором, приняли участие в концертных мероприятиях, выставках.
«В начале года в Сюникской области стартовала инициатива «Устойчивый Сюник. Команда Европа», которая направлена на улучшение социально-экономического положения жителей области. Говорилось о том, что в течение ближайших 5 лет области будет предоставлено около 51 млн. евро, вчера заявляли о 116 млн. евро. Однако цель инициативы не содействие развитию Сюника, а его геополитическое положение», - пишет газета.