Լավրով. Մոսկվան ամեն ինչ կանի, որպեսզի Հարավային Կովկասում իրավիճակի կայունացման վերաբերյալ պայմանավորվածությունները կյանքի կոչվեն
16:45 19/05/2023
Մոսկվան ամեն ինչ կանի, որպեսզի Հարավային Կովկասում իրավիճակի կայունացման վերաբերյալ պայմանավորվածությունները կատարվեն: Ուրբաթ օրը Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ եռակողմ բանակցություններում ասել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Վերջին անգամ մենք հանդիպել ենք բավականին վաղուց, շատ նոր թեմաներ են հասունացել, և հուսով եմ, որ այսօրվա հանդիպումը կանցնի կառուցողական մթնոլորտում, և ձեր անմիջական երկխոսությունը կօգնի լրացուցիչ արդյունքների հասնել»,-ասել է նա։
Նա առաջարկեց, մինչև երկկողմ բանակցությունների մեկնարկը, եռակողմ ձևաչափով քննարկել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցերի ողջ շրջանակը։
«Եվ, ինչպես ասացի, համաձայնեցնել հետագա քայլերը՝ հաշվի առնելով այն հնարավորությունները, որ ունի Ռուսաստանի Դաշնությունը, որոնք մենք կարող ենք օգտագործել՝ այն հեշտացնելու համար»,-ասել է նա։
Լավրովը նշել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի ու Իլհամ Ալիևի և ստորագրած եռակողմ հայտարարությունները պարունակում են կայուն լուծումների հասնելու ճանապարհային քարտեզ։
«Հարավային Կովկասի շուրջ վերլուծելով իրավիճակը՝ մենք կարծում ենք, որ մեր առաջնորդների պայմանավորվածություններին այլընտրանք չկա, մենք էլ մեր հերթին լիովին շահագրգռված ենք այս տարածաշրջանում կայունությամբ, խաղաղությամբ, և Ռուսաստանի շահերն այստեղ ուղղակիորեն կապված են։
Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի իրավիճակի կայունացմանն առնչվող որոշումներն իրականացվեն։ Ես ակնկալում եմ, որ դրանք կհարգվեն բոլոր մյուս երկրների կողմից, որոնք այս կամ այն կերպ շահագրգռված են ներկա գտնվել այս տարածաշրջանում»,-ասել է Լավրովը։
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը նաև ընդգծել է, որ Ղարաբաղում և սահմանին իրավիճակի կայունացմանը զուգահեռ անհրաժեշտ է լուծել հումանիտար խնդիրներ, ապաշրջափակել տնտեսական և տրանսպորտային կապերը։
«Իհարկե, կքննարկենք խաղաղության պայմանագրի տեքստի համաձայնեցումը, որի վրա դուք ակտիվորեն աշխատում եք»,-ասել է նա՝ դիմելով իր գործընկերներին։

Лавров: Москва будет всячески содействовать тому, чтобы договоренности по стабилизации ситуации на Южном Кавказе были выполнены
15:44 19/05/2023
Москва будет всячески содействовать тому, чтобы договоренности по стабилизации ситуации на Южном Кавказе были выполнены, заявил в пятницу министр иностранных дел России Сергей Лавров на трехсторонних переговорах с главами МИД Армении и Азербайджана Араратом Мирзояном и Джейхуном Байрамовым.
«Мы в последний раз встречались достаточно давно, назрело немало новых сюжетов и рассчитываю, что сегодняшняя встреча пройдет в конструктивной атмосфере и что ваш прямой диалог позволит достичь дополнительных результатов», – сказал он.
В трехстороннем формате – до начала двусторонних переговоров – он предложил обсудить весь комплекс вопросов нормализации армяно-азербайджанских отношений.
«И, как я уже сказал, согласование дальнейших шагов при учете тех возможностей, которые есть у РФ, которые мы можем использовать, чтобы этому содействовать», – сказал он.
Лавров отметил, что в трехсторонних заявлениях, подписанных президентами России и Азербайджана Владимиром Путиным и Ильхамом Алиевым и премьером Армении Николом Пашиняном, содержится дорожная карта для достижения устойчивых решений.
«Мы, анализируя ситуацию вокруг Южного Кавказа, считаем, что альтернативы договоренностям наших лидеров не существует, в свою очередь мы всецело заинтересованы в том, чтобы в этом регионе была стабильность, был мир, здесь напрямую завязаны российские интересы.
И мы будем всячески добиваться того, чтобы решения, касающиеся стабилизации ситуации, были выполнены. Рассчитываю, что их будут уважать и все другие страны, которые так или иначе заинтересованы в присутствии в этом регионе», – заявил Лавров.
Глава российского МИД также подчеркнул, что параллельно со стабилизацией ситуации в Карабахе и на границе необходимо решение гуманитарных проблем, разблокирование экономических, транспортных связей. «И, конечно, согласование текста мирного договора, над которым вы активно работаете», - указал он, обращаясь к коллегам.