«Արցախում ներքաղաքական իրավիճակը սրվել է: Մի կողմից՝ ընդդիմադիր ուժերն են ակտիվացել` ի դեմս Սամվել Բաբայանի եւ Ռուբեն Վարդանյանի: Ընդ որում` Բաբայանը պահանջում է իրեն պետնախարար նշանակել: Մյուս կողմից, իշխանության ներսում` խորհրդարանում եւ կառավարությունում, հանգիստ չէ: Արցախի ԱԺ նախագահն էլ նախօրեին պահանջ է հնչեցրել` Արայիկ Հարությունյանը կա՛մ հրաժարական տա` գնա նոր ընտրությունների, կա՛մ վստահության հանրաքվե անցկացնի երկրում:
Հիշեցնենք, որ Արցախի նախագահը մի քանի օր առաջ հայտարարել էր քաղաքական կոնսուլտացիաներ սկսելու եւ նոր մարմին ձեւավորելու մասին, որտեղ կընդգրկվեին ընդդիմադիր ուժերի ներկայացուցիչները, այդ թվում` Սամվել Բաբայանը եւ Ռուբեն Վարդանյանը: Սակայն կոնսուլտացիաները չեն ստացվում, քաղաքական ուժերը մի սեղանի շուրջ նստել չեն կարողանում, եւ որեւէ համաձայնություն` գործող իշխանությունների, խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական ընդդիմության միջեւ չի կայանում:
Երեկ մենք տեղեկացանք, որ Արայիկ Հարությունյանը որոշում է կայացրել` կանգ առնելով վստահության հանրաքվե անելու առաջարկի վրա: Առաջիկա մեկ-երկու ամսվա ընթացքում հանրաքվեն կկազմակերպվի, եւ Արցախի ժողովուրդը կպատասխանի մեկ հարցի` վստահո՞ւմ է արդյոք Արցախի նախագահին, թե՞ ոչ: Եվ ներքաղաքական ճգնաժամը կհանգուցալուծվի` այս կողմ կամ այն կողմ»։

«Грапарак»: Араик Арутюнян принял решение – будет проведен референдум о доверии
Газета «Грапарак» пишет: «Внутриполитическая ситуация в Арцахе обострилась. С одной стороны, активизировались оппозиционные силы в лице Самвела Бабаяна и Рубена Варданяна. Причем, Бабаян требует назначить его госминистром. С другой стороны, внутри власти, в Национальном Собрании и правительстве, неспокойно. Спикер НС Арцаха накануне озвучил требование: Араик Арутюнян либо уходит в отставку и идет на новые выборы, либо проводит референдум о доверии в стране.
Напомним, что президент Арцаха несколько дней назад объявил о начале политических консультаций и формировании нового органа, в который войдут представители оппозиционных сил, в том числе Самвел Бабаян и Рубен Варданян. Однако консультации не увенчались успехом, политические силы не могут сесть за один стол и какого-либо согласия между действующей властью, парламентской и внепарламентской оппозицией не достигнуто.
Вчера мы узнали, что Араик Арутюнян принял решение, остановившись на предложении провести референдум о доверии. В ближайшие месяц-два будет организован референдум, и народ Арцаха ответит на один вопрос: доверяют президенту Арцаха или нет. И внутриполитический кризис будет разрешен в ту или иную сторону».