Դատախազությունն օժտված է ցանկացած պահի կալանավորումը վերացնելու լիազորությամբ. Վարդևանյան
«2021 թվականի հուլիս-օգոստոս ամիսներին կալանավորվել էին նույնիսկ ընտրված պատգամավորներ: Այդ ժամանակ օգտագործեցի «կալանավորման գերակայություն (ֆետիշացում)» եզրույթը, որը շարունակվում է մինչ օրս: Իրավական մշակույթը պետք է բացառեր այս իրավիճակը, բայց երբ Արցախի անվտանգության երաշխավորի, ինքնորոշման իրավունքի վերսահմանադրական պարտականությունից ենք հրաժարվում`իրավական մշակույթ չի լինում:
Հերոսների Ծնողների դեպքում.
1) Եռաբլուրում ոստիկանական ողբերգական հանցավոր ապօրինությունների գործով չկա նույնիսկ մեկ մեղադրյալ ոստիկան,
2) անկախ անձերից, անկախ մեղադրանքից քրեական գործի հարուցումը երբեք չպետք է նույնացվի կալանավորման հետ: Կալանավորման միջնորդությամբ հանդես գալու անհրաժեշտությունը պետք է լինի բացառիկ, նման հիմքեր առհասարակ չեն ներկայացվել: Գործ է հարուցվել, թող քննության առնվի, բայց առանց կալանավորման,
3) Դատախազությունն օժտված է ցանկացած պահի կալանավորումը վերացնելու լիազորությամբ` Հերոսի Ծնողի դեպքում կալանավորման վերացումն անհրաժեշտ է և իրավաչափ է»։

Арам Вардеванян: Прокуратура наделена полномочием по отмене ареста в любой момент
«В июле-августе 2021 года были арестованы даже избранные депутаты. Тогда я использовал термин «доминирование (фетишизация) ареста», который продолжается оставаться актуальным до сих пор. Правовая культура должна была исключить эту ситуацию, но, когда мы отказываемся от надконституционной обязанности гаранта безопасности Арцаха, права Арцаха на самоопределение, – правовой культуры быть не может», – написал бывший депутат парламента, адвокат Арам Вардеванян.
«В случае Родителей Героев:
1) нет хотя бы одного полицейского в статусе обвиняемого по делу о трагических преступных полицейских беззакониях в воинском пантеоне "Ераблур",
2) независимо от лиц, независимо от обвинения возбуждение уголовного дела никогда не должно отождествляться с арестом. Необходимость ходатайства о применении ареста должна быть исключительной, подобные обстоятельства вообще не представлены. Возбуждено дело, пусть проводится расследование, но без ареста,
3) прокуратура наделена полномочием по отмене ареста в любой момент, в случае Родителя Героя отмена ареста необходима и правомерна», – написал на своей странице в Facebook Арам Вардеванян.